כך ננצח את האלימות והגזענות בכדורגל

רק מנגון שיאפשר להרחיק אוהדים מתפרעים לתקופות ארוכות ינקה את המגרשים מתופעות פסולות. כל ניסיון אחר לא יביא לשינוי מהותי

גל קרפל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גל קרפל

אחת לכמה חודשים מתעורר מחדש הצורך לבצע שינויים מרחיקי לכת בכדורגל ולהפוך את המגרש למקום נקי מאלימות ומגזענות. הפיתרון העיקרי לבעיה הוא יצירת מנגנון אכיפה והרתעה יעיל להרחקת אוהדים מתפרעים. אל לנו לצפות לאכיפה יעילה בכל הקשור להתנהגות האוהדים במשחקים באירופה, כאשר לא נעשה מספיק כדי להילחם בתופעה בתוך גבולות ישראל. ההצעות השונות שעולות לסדר היום, שמטרתן להילחם באותם אוהדים שהתפרעו בבלגיה, אינן הפתרון. רק יצירת מנגנון אכיפה קבוע ומתמשך בכל קבוצות ליגת העל, תוך שיתוף פעולה מצד כל הגורמים הרלוונטיים, הינו הפיתרון היחיד לאורך זמן.

הצורך ביצירת מנגנון הרחקת אוהדים מהמגרשים ידוע, ובמשך השנים נעשו מאמצים לפתור את הנושא. למרות זאת, כל גוף שניסה להילחם בתופעה נתקל במחסומים משמעותיים. על מנת לנהל מנגנון אכיפה אפקטיבי למאבק באלימות ובגזענות בכדורגל נדרש שיתוף פעולה של כל הגורמים הרלוונטים:

ראשית, על מינהלת הליגה, בשיתוף הקבוצות וההתאחדות לכדורגל, לפרסם הסכם הבנות בין בעלי הקבוצות, המחייב את האוהדים לנהוג ללא אלימות וגזענות ביציעים. כאשר אוהד יואשם באחת העבירות הללו, יוודא המנגנון החדש שהוא אכן יורחק מהיציע לתקופה ארוכה. כל אוהד כדורגל חייב לדעת שהתנהגות מסויימת תוביל לסנקציות, וכי הקבוצות לא יכולות לעודד אלימות וגזענות.

אוהדי בית"ר ירושלים בשרלרואה. הפרשה צריכה להפוך מביזיון לאומי לפיתרון לאומיצילום: טוויטר

שנית, על משרד הספורט בראשות השרה מירי רגב לרכז את הרשויות המקומיות, כוחות המשטרה והפרקליטות, ולפעול לחקיקה שתוודא שאוהדי כדורגל מתפרעים יובאו בפני שופט ויורחקו לתקופה ארוכה (לכל הפחות עד לסיום העונה). המועצה למניעת אלימות עושה עבודה חשובה בנושא, אך נתקלת גם היא במחסומים. הנושא הזה חייב לעמוד בראש סדר העדיפויות של כל הגורמים האמונים על הכדורגל הישראלי.

שלישית, יש לתת למשטרה את הכלים הדרושים לה כדי לנהל אכיפה יעילה, כולל את הסמכות לחייב אוהדים מורחקים להתייצב בתחנה בזמן משחקים. המנגנון הזה קיים, אבל השימוש בו הוא נדיר ביותר. אמנם אותם אוהדי בית"ר ירושלים שהתפרעו בבלגיה היו ברובם מוכרים למשטרה, אבל לא עמד כנגדם עונש הרחקה ממגרשי הכדורגל בישראל.

רביעית, יש לספק גם לבתי המשפט את הכלים להרחיק אוהדים מתפרעים. התנהגות במגרש הכדורגל אינה שקולה להתנהגות ברחוב או בכל שטח ציבורי אחר. אנו זקוקים לחקיקה יותר אפקטיבית שמגדירה מה אסור לעשות במגרש. אם אוהד מסויים נתפס בקריאות גזעניות או נוהג באלימות, המערכת המשפטית חייבת לאפשר את הרחקתו, גם אם יוכח שעוד מאה אוהדים אחרים נהגו בדיוק כמותו.

בנוסף, על המועצה להסדר ההימורים בספורט לעזור במימון חלק מתוספות התקציב הדרושות ליצירת מנגנון ההרחקה, גם מתוך תפיסת עולם שיווקית. אם הכדורגל יהיה נקי מאלימות ומגזענות, הרווח יהיה של הספורט הישראלי כולו והחשיפה של הליגה תיגדל.

אנו זקוקים לחקיקה יותר אפקטיבית שמגדירה מה אסור לעשות במגרשצילום: נמרוד גליקמן

בליגות באנגליה ובגרמניה, אכיפה שכללה סילוק אוהדים מסוימים מהמגרשים עזרה להפוך את הכדורגל למוצר איכותי, משפחתי ורווחי. סקר שנערך על ידינו ("בועטים את הגזענות והאלימות מהמגרשים" של הקרן החדשה לישראל) בפברואר האחרון, גילה כי החשש מגילויי גזענות ואלימות הוא גורם מרכזי בהחלטתם של 79% מהגברים ו-86% מהנשים בישראל שלא לפקוד בקביעות את המגרשים.

אין לאף אחד רצון או כוונה לראות מאות אוהדי כדורגל בבתי כלא, אך המערכת חייבת לעשות כל שביכולתה כדי להרחיק אוהדים מתפרעים מהיציעים. זהו הפתרון האפקטיבי היחיד וכל ניסיון אחר לא יצליח להביא לשינוי מהותי. רוב הדברים שנכתבו פה ידועים לכל מי שעוסק במלאכה בשנים האחרונות, אבל הגיע הזמן שכל המערכות יעמדו יחדיו מול האתגר הגדול הזה. הכדורגל הוא מקום שיכול לעורר תופעות שליליות ואלימות, אך הוא גם כלי בלתי רגיל לשינוי חברתי חיובי. פרשת בית"ר ירושלים בבלגיה צריכה להפוך מביזיון לאומי לפיתרון לאומי.

הכותב הוא רכז תכנית 'בועטים את הגזענות והאלימות מהמגרשים' של הקרן החדשה לישראל. זהו פרויקט בת של הפרויקט האנגלי ‘Let’s Kick Racism Out of Football’, אשר סייע רבות לסילוק הגזענות מיציעי ה"פרמייר-ליג".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ