אופ"א ופיפ"א משקיפות, הנציבות פועלת בנושא ההדרה בבית"ר ירושלים

הקבוצה מחויבת להשיב השבוע לטענת נציבות שוויון הזדמנויות בעבודה של משרד הכלכלה כי בקבוצה מתקיימת מדיניות מפלה, ואם לא תשכנע בנימוקיה תועמד לדין. בינתיים, הגופים שמנהלים את הכדורגל העולמי מתעלמים מהדרת הערבים המכוונת של המועדון

יואב בורוביץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יואב בורוביץ

במהלך השבוע הקרוב מחויבת בית"ר ירושלים להגיש את תגובתה בכתב לטענת נציבות שוויון הזדמנויות בעבודה של משרד הכלכלה, לפיה קיים סיכוי שבקבוצה מיושמת מדיניות מפלה כנגד העסקת כדורגלנים ערבים־ישראלים.

לפני יותר משבוע זומנו נציגי בית"ר, בראשות עו"ד רונן מוזסון, למשרדי הנציבות. שם שטחו בפניהם את מלוא הראיות המעידות על אפשרות לכאורה של יישום מדיניות אפלייתית. לנציגי בית"ר ניתנו 14 ימים להשיב על כל הטענות. היה והתשובות שיספקו אנשי בית"ר יניחו את דעת נציגי הנציבות, הקבוצה לא תועמד לדין. במקרה שתגובת בית"ר לא תניח את דעתם, יחל הליך לקראת העמדה לדין של מועדון הכדורגל ובעליו. 

מישל פלאטיני מאופ"א. לא תפנה להתאחדותצילום: רויטרס

הנציבות לשוויון הזדמנויות בעבודה החליטה לזמן את בית"ר לשימוע בעקבות איסוף נתונים מדוקדק בחודשים האחרונים. אין לדעת עדיין מה תהיה פסיקתה הסופית של הנציבות, אך אין להמעיט בחשיבות המהלכים עד כה, שמעידים על החלטה עקרונית לבדוק עד תום את האפשרות שבבית"ר מיושמת מדיניות של אפליה כנגד ערבים־ישראלים. 

שר הכלכלה, אריה דרעי, תומך בהחלטת ראשת הנציבות, עו"ד ציונה קניג־יאיר, לחקור את בית"ר. "השר דרעי אמנם חרדי שאינו צופה בכדורגל, אך הוא סולד מכל אפשרות של קיום אפליה במדינת ישראל", טוענים מקורביו של השר, "לכן הוא בהחלט תומך בהחלטה של הנציבות והוא גם עוקב אחריה מקרוב. בעבר ובהווה השר דרעי דאג רבות לרווחתו של הציבור הערבי, בדומה לדאגתו לציבורים שקופים אחרים במדינת ישראל, כולל הציבור החרדי כמובן. לכן הוא לא יאפשר שמשרדו, האחראי ליישום מדיניות הלחימה באפליה, יכשיר מקרים של אפליה — אם אכן מתרחשת כזו". 

משרד הכלכלה והנציבות לשוויון הזדמנויות בעבודה הם למעשה הרשות הראשונה בישראל שמרימה את הכפפה ובודקת לעומק את המתרחש בבית"ר, בכל האמור לאפשרות של מדיניות מפלה. הבדיקה כוללת העמדה אפשרית לדין, זאת בזמן שגופים כגון ההתאחדות לכדורגל, מינהלת ליגת העל, הטוטו, משרד הספורט ועיריית ירושלים ממשיכים להתעלם מהנעשה בבית"ר, ובכך לאפשר לה להמשיך במדיניות של אי העסקת כדורגלנים ערבים־ישראלים. 

שני גופים נוספים שבוחרים להתעלם מהמציאות ולא לעשות דבר בנוגע לנעשה בבית"ר ירושלים הם אופ"א ופיפ"א. "ספורט הארץ" פנה מספר פעמים לשני הארגונים שלמעשה מנהלים את הכדורגל העולמי. במשרדי אופ"א טוענים כי "אין לנו זכות לומר לאף קבוצת כדורגל איזה שחקנים להעסיק". 

בלאטר
ספ בלאטר. "איבד את השליטה"צילום: אי־פי

כאשר נאמר להם בתגובה כי זה לא העניין — כמובן שאין זכות לומר לקבוצה אלו שחקנים להעסיק, אבל כשרואים תבנית ודפוס מסוימים שמעידים על אפליה נגד ערבים ומוסיפים לכך אמירות של אנשי בית"ר שמאוששות את הנתונים המטרידים, ברור כי צריך לעשות משהו — לנציגי אופ"א לא היתה תשובה. הם פשוט חוזרים על אותה טענה: "אין לנו זכות לומר לקבוצה אלו שחקנים להעסיק", ומפנים למדיניות הארגון, שכביכול נלחם במקרים של גזענות ואפליה.

בשטח, אופ"א פושעת בכך שאינה עושה דבר קל שבקלים נגד מדיניות בית"ר. היא אפילו אינה מוכנה להתחייב שתפנה להתאחדות הישראלית, שנמצאת תחת חסותה, במטרה לבדוק את הראיות המטרידות במקרה של בית"ר. 

פנייה לנציגי פיפ"א מגלה אוזן קשבת יותר. הם מאזינים לטענות בנוגע למציאות בבית"ר ירושלים, אך כל שהם בוחרים לומר בתגובה זה שנשמע כי מי שצריך לטפל בכך הם אנשי אופ"א. "הם אחראים לכדורגל המועדונים באירופה", נטען, "אנחנו רק אחראים לכדורגל הנבחרות ולטורנירים בינלאומיים ברמת הנבחרות הלאומיות. במקרה של בית"ר ירושלים, מי שצריכה לבדוק ולהשיב לכם היא אך ורק אופ"א". 

כל עוד הכדורגל האירופי והעולמי מנוהל על ידי אופ"א ופיפ"א, ניתן להבין מדוע גם ההתאחדות לכדורגל בישראל ומינהלת ליגת העל בוחרות לא לעשות דבר בנוגע למדיניות הדרת הערבים בבית"ר ירושלים. לפחות משרד הכלכלה של מדינת ישראל החליט לעשות משהו בנידון, למרות שעד כה לא התעסק מעולם בנעשה בקבוצות כדורגל. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ