הצעת חוק של זוהיר בהלול: לפחות 10% ערבים בסגל

שדר הספורט לשעבר וחבר הכנסת מטעם המחנה הציוני משוכנע כי גם הקואליציה תתמוך בניסיונו לחייב כל קבוצת כדורגל להחתים 3-2 שחקנים ערבים: "אין כאן עניין של אפליה מתקנת, פשוט ייצוג הולם"

יואב בורוביץ-צרובה
יואב בורוביץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
יואב בורוביץ-צרובה
יואב בורוביץ

חבר הכנסת זוהיר בהלול יגיש בקרוב הצעת חוק, בשיתוף יוזמות קרן אברהם, לפיה יחויבו כל קבוצות הכדורגל במדינה להעסיק כדורגלנים ערבים בשיעור של לפחות 10% מהסגל המלא. "בדיוק כפי שקיים חוק מדינה של ייצוג ערבים במשרדי ממשלה, כך צריך להיות גם בקבוצות הכדורגל", מסביר בהלול, עד לפני חודשים ספורים עיתונאי ושדר ספורט — תפקידים אותם מילא במשך כארבעה עשורים.

בהלול, בן 64, מודה כי הזרז לחוק הוא המדיניות בבית"ר ירושלים, שנמנעה עד כה מהעסקת כדורגלנים ערבים, אך הוא אמור ליצור תקן לכל קבוצה ולכל בעלים. "בעידן ההפרטה כבר ראינו שכל דבר יכול להתרחש בכל קבוצה", טוען בהלול, "מטרת החוק היא פשוטה: למנוע מכל מני גזענים או מסיתים למיניהם לזקור ראש ולהשפיע על מקבלי החלטות. חוק כזה של ייצוג הולם אמור ליצור מציאות שפויה יותר, כזו שתאפשר לכדורגלנים ערבים להשתלב באופן מוחלט ללא חסמים".

בשנים האחרונות יש ייצוג לכדורגלנים ערבים בכל הקבוצות, כולל בנבחרות. ועדיין, הייצוג שלהם בכדורגל נמוך משיעור הייצוג באוכלוסיה הכללית — 20%. "אני חושב שלפחות 10% מהסגל, כלומר שניים־שלושה שחקנים בקבוצה, זו בהחלט דרישה הוגנת", מסביר בהלול, "בסך הכל יש היום המון כדורגלנים ערבים איכותיים ביותר. אין כאן עניין של אפליה מתקנת. פשוט ייצוג הולם".

בהלול: "כעת מדברים בגנות התנהגות אוהדי בית"ר. אולי בכוח מציאות העוועים משהו ישתנה"צילום: דוברות הכנסת

חבר הכנסת הערבי היחיד ברשימת המחנה הציוני טוען כי החליט להיכנס לפוליטיקה לאחר שראה וחווה את בעיית הדרת הציבור הערבי בזמן מבצע "צוק איתן" לפני כשנה. "אני נגד כל סוג של הדרה והחלטתי שזה יהיה הדבר שאלחם עבורו כמחוקק. כעת הגיע הזמן לעשות זאת בשטח". בהלול אף מקווה כי הקואליציה תתמוך בו בהצעת החוק החדשה. "כעת גם בנימין נתניהו ומירי רגב נזעקים ומדברים בגנות התנהגות אוהדי בית"ר, לאחר ההתפרעות הגזענית והאלימה שלהם בבלגיה. אולי בכוח מציאות העוועים שנקלענו אליה משהו כאן ישתנה".

לבהלול אין ספק כי התנהגות אוהדי בית"ר היא המשך ישיר למדיניות של כניעה לקיצוניות והדרה. "קברניטי בית"ר לדורותיהם אפשרו לשד הגזעני לצאת מהבקבוק וכעת מאוד קשה להחזיר אותו חזרה, לאחר שנים של כניעה לקיצוניים ולארגון כמו לה פמיליה. לכן נמנעו במשך כל השנים מהעסקת כדורגלנים ערבים. אבל בסוף זה מגיע למצב שבו בבלגיה מוציאים דגל של כהנא חי. אם חלילה נגד הקבוצות הישראליות היו משתמשים בסמלים אנטישמיים, מה כולנו היינו אומרים? לא היינו נזעקים? הרי אין עם שסבל יותר מאפליה ומהדרה מאשר היהודים. אז במדינת היהודים אנחנו מאפשרים למדיניות של הדרה להתקיים?".

הצעת החוק של בהלול היא דרישה לא סטנדרטית בעולם הספורט, מקום בו רק יכולת צריכה להכתיב שיתוף של שחקן בסגל או בהרכב. מנגד, ריבוי הכדורגלנים הערבים האיכותיים בארץ למעשה גורם לכך שלא מדובר באפליה מתקנת. וגם: בליגות הכדורגל שלנו כבר יש דרישה לתקן — לכדורגלנים ישראלים (שכן מותר להחתים רק חמישה זרים). גם בכדורסל יש תקן לשחקנים צעירים ומינימום ישראלים על הפארקט בכל זמן ("החוק הרוסי"). אז מדוע שלא יהיה תקן גם לבני מיעוטים בתוך האוכלוסיה הישראלית? אמנם בכדורגל הייצוג של הערבים גבוה בהרבה מאשר בכל ענף אחר, אך עדיין יש מקרים כמו בית"ר ירושלים, ובכל אופן יש לקחת בחשבון כי בספורט הישראלי ככלל הייצוג הערבי נמוך ביותר. לראייה: אפס ספורטאים ערבים במשלחות ישראל לאולימפיאדה מאז שנות ה־70'.

אוהדי הקבוצה בבלגיה. לבהלול אין ספק כי התנהגות אוהדי בית"ר היא המשך ישיר למדיניות של כניעה לקיצוניות והדרהצילום: מתוך חשבון הטוויט

"ועוד החברה הספורטיבית היא סובלנית לעומת מישורי החיים האחרים בישראל", מדגיש בהלול, "אבל בגלל שאנחנו חברה רב תרבותית ורב אתנית, חשוב שילדינו, כשהם יוצאים למרחבי החיים, לא ימצאו דלתות שיהיו סגורות בפניהם".

לטענתו, העובדה כי בית"ר עדיין סגורה בפני כדורגלנים ערבים היא מציאות שמוכרחה להשתנות מיד. "לי באופן אישי אין דבר נגד בית"ר ירושלים. אני מסקר אותם הרבה מאוד שנים. תמיד נהניתי להגיע לימק"א ולטדי. אהבתי את התשוקה והאווירה והאטמוספירה. פעם אחת, כשהערתי משהו על התנהגות קהל מחוץ לטדי כשהגיעה לשם הפועל טייבה, מיד חטפתי מאות אצבעות משולשות מאוהדי בית"ר. אבל אני מוכרח לומר שהתקשורת תמיד היתה סלחנית כלפי בית"ר והגזענות שלה, בגלל שזו קבוצה משמעותית בליגת העל. אז בסופו של דבר נוצרה מפלצת שכזו. כעת גם לא אופתע אם אפילו אופ"א תשעה את בית"ר — לא רק בגלל התנהגות אוהדיה בבלגיה, אלא בגלל שאף פעם לא הוחתמו שם שחקנים ערבים. דבר כזה כבר לא עובר יותר".

בבית"ר סבורים כי למטבע יש שני צדדים, וכי גם שחקנים ערבים אינם רוצים לחתום אצלה, לא מעט בגלל הסתה של פוליטיקאים ערבים. בהלול חושב כי זה תירוץ עלוב למדי. "אני יודע על כמה וכמה כדורגלנים ערביםשרצו לחתום בעבר בקבוצה. חלקם אפילו היו קרובים לסיכום, ובסוף בית"ר סירבה. אני אומר לך שגם עכשיו, אם בית"ר תראה שיש לה נכונות להחתים ערבים, שחקנים ערבים יבואו. בית"ר היא קבוצה גדולה, והרצון של ערביי ישראל הוא להשתלב בחברה הישראלית עד תום. אם יהיה רצון אמיתי של בית"ר לקלוט אותם, שחקנים ערבים יבואו לשחק בבית"ר ירושלים. אני מוכן להמר על הקריירה שלי".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

ג'קי לוי

"הדביקו לי דימוי של ירושלמי. זרמתי עד שהבנתי שאנשים מאמינים בזה"

מפונים ממריופול לצד בדלנים פרו־רוסים בכפר בזימנה, בחודש שעבר. חלק מהפליטים נשלחו לסיביר

הם פונו מאזורי המלחמה לשטחי רוסיה. הבעיה: לא כולם רוצים להיות שם

תחרות "גו " רפיד באוניבסטיה הסינית הבינלאומית בפתח תקווה
ו
  


מילום :תומר אפלבאום

 
האונ'
סינים
סיני
סין
משחק
משחקים
צחרות

קפצנו לאליפות ישראל ב"גו" באוניברסיטה הסינית בפתח תקוה

לפיד ושר החוץ הטורקי, אתמול באנקרה. ראש ממשלת המעבר יצטרך להתנהל בזהירות, ובידיעה שברחבי המזרח התיכון עוקבים אחרי כל צעד

כרה"מ לפיד יעדיף להימנע מהסתבכות צבאית, אבל עשוי לפזול שמאלה

בנט בלשכת ראש הממשלה בירושלים, בינואר

רוצים לדעת מי יהיה מנהיג המרכז הבא? בידקו את מצב הביטקוין

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ