שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
כדורגל שֵפֶל
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
כדורגל שֵפֶל

"כדורגל שֵפֶל" הוא פרויקט תיעודי העוקב אחר החברה הישראלית דרך תרבות הכדורגל של הליגות הנמוכות. תערוכת הצילומים הופיעה בגלריות ומגזינים בארץ ובחו"ל (מהולנד ועד אוסטרליה, מאינדונזיה ועד ארה"ב) והסרט התיעודי העוקב אחר המסע מצולם בימים אלה. עכשיו החוויות, הריחות ובעיקר הצילומים מגיעים לאתר "הארץ". ביום שלישי הקרוב (7.4) בשעה 22:00 באוזןבר בתל אביב, אתם מוזמנים לשמוע את סיפור המסע.

רקע
שבועות אחרי שליווינו את כריסטיאן וסבסטיאן, צמד תיירי הכדורגל הגרמנים, לסיור כדורגל שפל בגליל, מקבלים מייל נוסף למייל-שפל מתייר כדורגל בריטי העונה (בצורה ארוכה מאוד, מאוד, מאוד) לשם איאן ברוס. לשמחתנו, הפעם אין איזו אובססיה לא ברורה להפועל רעננה, אלא רצון לברר פרטים לגבי הדרך לבקר בכמה שיותר מגרשים בכמה שפחות זמן. שישי עד ראשון בערב, GO!

"איך אפשר להגדיר כי אדם זה או אחר אינו רצוי במערכת על בסיס שיוכו הדתי? זה נוגד את תורת ז'בוטינסקי שכתב 'כל יחיד מלך'", אומר ד"ר איציק אלפסי, יו"ר בית"ר נורדיהצילום: כדורגל שפל

יום שישי
קובעים להיפגש ב-11:15 באיצטדיון העירוני בחולון, למשחק צמרת בין בית"ר נורדיה ליניב חולון המקומית. הדקות נוקפות בזמן שמשחקים במשחק "נחש מי זה איאן", תוך כדי ריכול-שתי-זקנות על עוברים ושווים. כעבור כעשרים דקות התייר הבריטי מופיע. צועדים לכיוון האיצטדיון תוך כדי שהוא מסביר לנו שעבר בידוק בטחוני ארוך מהרגיל בשל כמות המפות והמידע שהוא טרח והדפיס (טיפ: אם אתם טסים לישראל אלתדפיסו מפות של ישובים ערביים ותסמנו עליהם איקסים שונים בתור תירוץ לראות כדורגל ליגות נמוכות. לא אמין).

מצטרפים לנחיל האוהדים של נורדיה שמתחיל לנהור לכיוון האיצטדיון, ומבחינים באווירה שונה מהרגיל – הרבה ילדים, נשים ובירה. הרבה בירה. נכנסים ומתמקמים ביציע הצפוף רגעים ספורים לפני שריקת הפתיחה, ו.. מתחילים: קונפטי, שירים, דגלים והרבה אנרגיות חיובית. שי נובלמן חובש כובע ברווז וכורז במגפון. יום שישי רגיל. משדכים את התייר הבריטי למספר אוהדי נורדיה ששמחים לספר לו אודות הקבוצה, בעוד אנחנו מנסים להסביר לו קצת על חולון (אין יותר מדי, נשברים אחרי עשרים שניות).

אוהדי בית"ר נורדיה. "לא יכולנו לסבול את זה שבית"ר ירושלים מוחזקת כבת ערובה בידי קיצונים"צילום: כדורגל שפל

טיפ: אם אתם טסים לישראל אל תדפיסו מפות של ישובים ערביים ותסמנו עליהם איקסים שונים בתור תירוץ לראות כדורגל ליגות נמוכות. לא אמין

איאן, שישראל היא המדינה ה-71 בה ביקר, מתרשם בצורה יוצאת דופן גם מרמת הכדורגל בליגה החמישית, ובעיקר, יחד אתנו, מהקהל של נורדיה. כל הוא כתב לנו (שוב, באריכות) בסיכום הביקור שלו: "המשחק עצמו היה ברמה גבוהה מאוד בהתחשב בליגה הנמוכה. אולי המשחק הטוב ביותר שראיתי במהלך סוף השבוע". זה המקום להדגיש שבשונה ממקומות אחרים בהם חווינו כדורגל מרגש (רהט, מג'ד אל כרום) או כיפי וחיובי (מרמורק), בנורדיה לראשונה הרגשנו מעין קהילה שמוכנה לחבק את כולם - כזאת שבאה ליהנות יחד מהאירוע הספורטיבי ולא לסבול מההשלכות הישראליות שלו. כאילו, לעזעזאל, בחורה חילקה כריכונים תוצרת בית לכל מי שביקש, אנשים חלקו וחילקו בירה, וכשבטעות אחד מאתנו קילל הובהר לנו, בצורה מאד נחמדה, שאסור לקלל ביציעי הקבוצה. "האוהדים של נורדיה הגישו לנו בירות ומשקאות קלים, כשחלק מהמשפחות בחרו לנצל את הזמן לטובת פיקניק", מסכם איאן, "העידוד של הגרעין הקשה היה עקבי".

בצער, נפרדים במחצית המשחק ונוסעים לכיוון אבו-גוש, שם מפגישים את איאן עם איש הקשר שייקח אותו למשחק ברשות הפלסטינית (על כך בהמשך).

צילום: כדורגל שפל

יום שבת
מתעוררים (איש איש בביתו, כן?) ונוסעים לאסוף את התייר הבריטי מפתח תקוה (כן, אנחנו יודעים, אל תשאלו – למרות שחשוב לנו להדגיש שבנוגע ללינה הוא לא התייעץ אתנו) לסיור "כביש 65". שיחה מוקדמת עם נציגי הפועל ערערה-ערה, ואנחנו בדרך לסיור מקדים במגרשם הביתי וארוחת צהריים משותפת.

"אתם בטח לא פעילי ימין, נכון?", הם שואלים, וגד מבהיר ש"אנחנו לא פעילים בכלל, בקושי זזים". אפילו הבריטי שובר שורות ומצטרף ל-shisha pipe

מגיעים לערערה (ערה, למקרה ותהיתם, היא מצדו השני של כביש 65), נכנסים לישוב וחונים לצד האיצטדיון העירוני. פוגשים בעימאד, שבדרך פלא מצליח להבחין בנו מבין שאר הנוכחים. חמוש בכובע מצחיה והומור עשיר, עימאד מלווה אותנו לסיור קצרצר במגרשה הביתי, ביתי מאוד, של הקבוצה.

מנהלים שיחה קצרה עם הנוכחים, מנסים לספור את הפעמים שהמלה הערבית ל"אנגלי" נאמרת, ומתפנים לשוחח עם עימאד. מהר מאוד השיחה הופכת לפתוחה וחברית, ומצליחה, כמו כל פעם, להשאיר את התייר הבריטי בהלם. משוחחים עם עימאד על גזענות בחברה הישראלית ועל הסיכוי, לטענתו, שבחור בשם "ודים" יגור בתל אביב, ואם כן, אז רק בדרום. עימאד קולע נכון, ומתפנה לדרג את גד, ממוצא רומני, במדרג החברה הישראלית. נוסעים ברכב לבית קפה הממוקם לצד מכון לשטיפת רכב ריק. עימאד מצליח להפחיד את גד ומזהיר אותו מלצלם, רגע לפני שצוחק ומבהיר שהוא הסתלבט עליו. גד מצליח לשרוד את התקף הלב, ועולה יחד עם כולם לבית הקפה.

פוגשים את מחמוד, מנהל הקבוצה, המאמן, עורך הדין (שמגיע חנוט בחליפה, מה שגורם לנו לתהות מתי יגיע רופא הקבוצה עם סטטוסקופ וחלוק), ובהמשך גם את שחקני הקבוצה שמגיעים לברך. כולם מספרים לנו על הקבוצה הטרייה, הקהל המתגבש, הסגל שהוא על טהרת תושבי המקום והסמל המדהים (היפה ביותר בארץ לטעמנו) שהורכב.

הסמל היפה בישראל. הנשר של ערערה

נבוכים מעט מהמעמד, אנחנו מסבירים לנוכחים על הפרויקט, כיצד התחיל, ו.. מה הסיכוי שטרסוב יצביע לרשימה הערבית המשותפת. הנוכחים מאוכזבים מהעובדה שוודים מסביר להם שהוא "לא קהל היעד", ולא מוכנים לקבל זאת כתירוץ. כשהם מנסים להסביר לנו שאנחנו כ"פעילי שמאל" דווקא יכולים להזדהות עם ערכי הרשימה ואפילו לבקר במשחק בפלסטין, כמו הבריטי, אנחנו מבהירים שאנחנו לא פעילי שמאל. "אתם בטח לא פעילי ימין, נכון?", הם שואלים, וגד מבהיר ש"אנחנו לא פעילים בכלל, בקושי זזים". האווירה המעולה נמשכת, אוכלים כיד המלך ומעשנים נרגילה, כאשר אפילו הבריטי שובר שורות (גד: "אני בדיוק בסוף העונה השלישית...") ומצטרף ל-shisha pipe.

"זה היה מחזה סוריאליסטי", הוא מסכם, "לשבת במסעדה, לאכול חומוס טעים, פיתה, זיתים ובשר, ולהקשיב לישראלים והערבים מתגרים אחד בשני, לחלוטין החברים הכי טובים שיש, בניגוד מושלם למה שאתה מצפה אם אתה צופה באופן עקבי במהדורות החדשות".

מתנצלים על קוצר הזמן, נוסעים לברטעה הסמוכה לתפוס כמה דקות ממשחק אקראי לחלוטין ששוחק במקום, זמן קצר לפני שנצפין על כביש 65 לכיוון אום אל פאחם, שם תשחק ערערה נגד בית"ר המקומית. בדרך איאן מספר לנו על עד כמה הוא נדהם מהחיבור שלנו עם האנשים הזרים שפגשנו לראשונה, בעוד הוא חשב שנגיע אך ורק לצלם כביזנס. מסמיקים, יוצאים לכיוון ברטעה.

מגיעים לברטעה, מגרש רגיל לחלוטין המאכלס יציע בטון מקורה, מזנון שמצויד ב-fresher בטעם תות (המשקה הרשמי של הליגות הנמוכות) ו...זהו. משועממים קלות, נוסעים לכיוון אום אל פאחם.

מגיעים לאום אל פאחם, וסוגרים מעגל: האיצטדיון הראשון בו ביקרנו במסגרת כדורגל שפל. לא הרבה השתנה, חוץ מהעובדה שהפעם לא הלכנו לאיבוד ולא פחדנו. קונים פחית במזנון שמחוץ לאיצטדיון, רק כדי שהשומר, שנמצא שני מטר מהמזנון, יגיד שאסור להכניס את הפחית. מקבלים כוס פלסטיק ייעודית וצועדים אל תוך האיצטדיון היישר אל... מזנון שמוכר את אותן הפחיות. אבל היי, גם נקניקיה! בשבעה שקלים! כולל בר הסלטים המסורתי שמלווה את הנקניקיות: כרוב חמוץ-אדום-וחמוצים, קטשופ מדולל וחרדל זרחני.

צילום: כדורגל שפל

המשחק ברובו מתנהל סביב הרחבה של אום אל פאחם, כשבדרך לשם שחקני ערערה מנסים לא להישבר מהתיקולים האכזריים של בית"ר. ערערה מפגינה עליונות מרשימה ומנצחת את המשחק בקלילות.

חוזרים הביתה, לא לפני שעולה לנו דחף לא ברור למשהו מתוק. עוצרים בפניה הראשונה אל היישוב הערבי הסמוך ביותר שהוא, כאמור, ערה, מעברו השני של כביש 65. נכנסים ליישוב ועוצרים ליד המקום הראשון שנושא את הכיתוב "קפה". נכנסים ל-Roja Cafe, בית קפה צנוע שמאכלס פריטים ומזכרות מהליגה הספרדית. מנסים לסכם את סוף השבוע העמוס (שעבורנו הסתיים, ועבור התייר הבריטי, שימשיך לדרבי של פתח תקוה, רק מתחיל) כאשר בעל המקום לא יכול שלא לשמוע את השיחה שלנו באנגלית

קונים פחית במזנון שמחוץ לאיצטדיון, רק כדי שהשומר, שנמצא שני מטר מהמזנון, יגיד שאסור להכניס את הפחית. מקבלים כוס פלסטיק וצועדים אל תוך האיצטדיון היישר אל מזנון שמוכר את אותן הפחיות

עייפים, משתפים את בעל המקום הסקרן אודות המסע והתייר, ומסתבר שהוא האדם המעניין ביותר שפגשנו. באמת. הוא מתחיל לדבר אנגלית שוטפת עם התייר, שלמד במהלך שהותו בקנדה והשנים שבילה בגרמניה. באופן טבעי, רואים ברקע את ברדפורד נגד רדינג. השיחה הופכת, גם במקרה זה, לפתוחה אודות המצב בארץ, בחירות, וכן, גם כדורגל – ודים ובעל המקום מסכמים להיפגש בברצלונה, שם הם נופשים במקרה יחד באותו הזמן.

וכך נראה הביקור של ברוס ברמאללה:

ג'יבריל רג'וב, אבו מאזן וספ בלאטר משקיפים על הנעשה במגרש הכדורגל הסמוך למשרדים המפוארים של התאחדות הכדורגל הפלסטינית

רוצים עוד כדורגל שפל?
בלוג: תמונות מסע והומור שפל
Tumblr: תמונות מסע
עמוד הפייסבוק: תמונות מסע, שֵפֶל עולמי, הומור שֵפֶל וערגה לשחקני עבר ומשחקי כדורגל במחשב משנות התשעים
הרצאה: ביום שלישי הקרוב (7.4) בשעה 22:00 באוזןבר בתל אביב, אתם מוזמנים לשמוע את סיפור המסע. בואו לשחזר יחד אתנו את סצינת יום ההולדת העצובה מ"הקיץ של אביה"
הוויקיפדיה של אולג נדודה: מידע אודות אולג נדודה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ