למה באמת מתכוון אבי לוזון כשהוא מגנה את האלימות

הגינוי הסימטרי של יו"ר ההתאחדות לכדורגל לאירועים באיצטדיון המושבה מסביר מדוע נבחר לתפקידו. הענף פשוט הזדקק לאדם שילבין עיוותים ויבטל היררכיות של רוע

בעיני המתבונן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
בעיני המתבונן

1. אבי לוזון הוא יושב ראש ההתאחדות משום שלאחר האירוע באיצטדיון המושבה הוא גינה את שני הצדדים ("אני מגנה כל אלימות מכל סוג שהיא, ושל שני הצדדים שמעורבים במה שאירע אחרי המשחק").

הגינוי הסימטרי הוא למעשה לא-גינוי במסווה של גינוי. כשצד אחד מבצע עוול גדול וצד אחר עוול קטן, והאיש שעומד בראש הענף מוחק את ההבדלים ביניהם, הוא למעשה מאפשר את העוולות. כשהוא טוען שאין הבדל בין רוצח לגנב, בין גנב למעלים מס, בין מעלים מס למי שחוצה את הכביש באור אדום, בין מי שחוצה כביש באור אדום למי שלא שם יד על הפה כשהוא מתעטש - הוא למעשה מבטל את ההיררכיה של הרוע, ולכן מאפשר את הרוע. הגינוי הסימטרי הוא העוול האמיתי.

ילד גונב כדור לילד אחר, הילד האחר מבקש את הכדור בחזרה, הילד שגנב את הכדור מכה את הילד שמבקש את הכדור, הילד שהוכה מקלל את הילד המכה. בא האבא ואומר: אני מבקש משניכם להפסיק, ההתנהגות שלכם לא מקובלת עלי. מה אמורים להבין שני הילדים מהגינוי הכללי? הילד המכה יבין שלא נורא לחטוף כדור ולהכות, כי בכל מקרה הוא לא יואשם באופן בלעדי. הילד שלקחו לו את הכדור וקיבל מכות, ילמד שבפעם הבאה עדיף להביא אקדח מהבית ולירות בילד השני - גם ככה יאשימו את שניהם.

עד שלא יבין ויצהיר בפומבי, ימשיך לוזון להיות יו"ר מכבי פ"תצילום: ניר קידר

  בואו לדבר על האלימות במגרשי הכדורגל בעמוד הפייסבוק של ספורט הארץ

  2. אפשר להתחיל להבין מדוע לוזון נבחר לתפקיד. הוא נבחר לתפקיד כדי לטשטש את ההבדלים בין העוולות שטמונות עמוק - וגם לא עמוק - בכדורגל הישראלי. לוזון נבחר לתפקידו כי הענף הזדקק למישהו שיכשיר שרצים בגדלים שונים ובעוצמות שונות ויעניק להם תו תקן שוויוני. לוזון נבחר לתפקיד כדי להלבין עיוותים ולבטל היררכיות של רוע.

  דמויות כמו פרוספר אזגי ואלי טביב מאפשרות את לוזון - למעשה, חייבות את לוזון - משום שהוא מוחק את ההבדלים בינן לבין מיטש גולדהאר ויעקב שחר. העסקה פשוטה: הוא מאפשר אותם, הם מאפשרים אותו. דמות כמו שטרן חלובה, שתרומתה לכדורגל הישראלי תיחשף כשמאיץ החלקיקים בשווייץ יצליח לאתר את החלק הזעיר ביותר ביקום, צריכה לידה "אבי לוזון" כדי לתחזק את עצם קיומה במעלה ההיררכיה של הכדורגל. לוזון - משום שאינו מביא אתו שום דבר מיוחד לתפקיד - הוא הלגיטימציה של כל אלו שלא מביאים איתם שום דבר מיוחד לתפקיד.

  3. זה ברובד הגלוי, הפשוט לאבחון. השאלה החשובה יותר היא מה האפקט המצטבר של דמות-אב, שמסמלת בינוניות והיעדר היררכיה מוסרית, על התודעה של הכדורגל הישראלי. מהשידורים בטלוויזיה, דרך המזנון במגרש ועד הילד שבועט בכדור וחולם להיות מסי - מה משמעות הדימוי "אבי לוזון"?

  נדמה לי ש"אבי לוזון" הוא האמירה שבכדורגל הישראלי אין טוב ורע, גבוה ונמוך, איכותי ורדוד. "לוזון" זו מציאות שטוחה, נטולת ניואנסים, חסרת דקויות. כשאין טוב ורע, ב"צ'רלטון" יכולים להסתפק בשידורים עם מעט מצלמות (עלויות נמוכות), ובמזנון של בלומפילד אפשר לגבות עשרה שקלים על כוס נס קפה משקית של "עלית" (חזירות), ובבתי ספר לכדורגל אפשר לגבות מאות שקלים מהילד שחולם להיות מסי (ניצול). כשאין טוב ורע, הרע מרגיש טוב.

  5 מתוך 5 |
  הקטטה באיצטדיון המושבהצילום: קובי אליהו
  1 מתוך 5 |
  איש מכבי פ"ת בועט בחטיב השכוב על הרצפהצילום: קובי אליהו
  2 מתוך 5 |
  עלי חטיב מטופל בידי אנשי מד"אצילום: קובי אליהו

  4. אבי לוזון גינה את שני הצדדים כי אבי לוזון לא רצה לגנות את מכבי פתח תקוה. אבי לוזון לא רצה לגנות את מכבי פתח תקוה כי הוא מעוניין קודם כל בטובתה. הסתירה בין היותו יו"ר התאחדות לבין היותו בעל עניין נקודתי, היא סיפורו של אבי לוזון ולכן של הכדורגל הישראלי.

  במקום שמאפשר ניגוד אינטרסים, מתקיים ניגוד אינטרסים. ולמקום שבו מתקיים ניגוד אינטרסים, נמשכים כל בעלי אינטרסים שבמקומות אחרים אינם לגיטימיים. ובמקום שבו שוכנים בעלי אינטרסים לא לגיטימיים, האינטרס של הציבור נשחק ובסוף נכחד. הסלידה מלוזון קשורה בדיוק לחשש מהיכחדות האינטרס הציבורי. הסלידה ממנו קשורה לתחושה שדמות-אב דואגת רק לילדיה הביולוגיים, כאשר מאות אלפי ילדים סמליים נתקלים בדלת סגורה.

  עד שלוזון לא יבין, ואחר כך יפנים, ולאחר מכן יצהיר, שיש הבדל בין הנגיחה של עמי גניש לפנים של עלי חטיב, לבין האגרוף-לכאורה של חטיב לפנים של דני פרדה; ושיש הבדל בין הבעיטות של יגאל ממן לפנים של חטיב כשהוא שוכב על הדשא, לבין האגרוף שנתן או לא נתן פרדה לגל אראל; ושיש הבדל בין בעלי תפקידים שפועלים כפושעים, לבין שחקנים עייפים ואמוציונליים שמתנהגים באלימות אחרי משחק - עד שלא יאמר זאת בפומבי, ללא כחל ושרק, מבלי לגמגם ומבלי לסייג, אבי לוזון ימשיך להיות יושב ראש מכבי פתח תקוה.

  ואילו הכדורגל הישראלי ימשיך לקרטע מאולפן חדשות אחד לאולפן חדשות אחר, מסביר בעילגות ובשטחיות מה קרה, איך קרה, למה קרה. ויונית לוי תהנהן כאם המרחמת על ילד יתום.

  תגובות

  הזינו שם שיוצג באתר
  משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ