מכבי ת"א - הקוטג' והפסק זמן של הספורט הישראלי

הקבוצה של דיוויד בלאט היא המטאפורה המדויקת לחזירות קפיטליסטית שמתחזקת את עצמה באמצעות פנייה לרגשות פטריוטיים זולים. רק מהלך של ניתוק עשוי לפורר את המבנה הישן ולסמן התחלה של מבנה חדש ושוויוני יותר

אלון עידן
בעיני המתבונן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אלון עידן
בעיני המתבונן

1. "אני לא מבין למה קבוצה שיש לה כסף ויכולות צריכה לסבול". את התהייה הזאת העלה מאמן מכבי תל אביב, דייויד בלאט, אחרי הזכייה בליגה האדריאטית. בלאט אדם הגון בסך הכל, מכבד את האנשים סביבו, מקצוען, איש של פרטים קטנים. לפני כמה ימים, כשעלה לשידור בתכנית הספורט ב"רדיו ללא הפסקה", אפילו הרגשתי אי נוחות מסוימת עבורו. זה קרה כשמשה פרימו התחיל לרחרח בענייני הסכסוך עם דייויד פדרמן. היה משהו בהתנגשות הפרונטלית בין שני הסגנונות שגרם לי מבוכה.

במקור, רציתי להתייחס לדיאלוג הזה, שמחביא בתוכו את המרחק העצום שעל תרבות הספורט הישראלית לצלוח כדי להדביק תרבויות ספורט מפותחות יותר. כשפרימו דיבר, התחושה היתה שחסר לו מנגנון תיווך פנימי, שאחראי לעיבוד האמוציה לכדי מחשבה מסודרת. פרימו אדם בלתי אמצעי, אינסטינקט בעל מעטפת מודעות דקיקה, ולכן הוא פולט לאוויר את חומרי הגלם שבתוכו ללא שעברו עידון או התאמה חברתית. הוא חלק מתופעה הולכת ומתרחבת, שחורתת על דגלה את המושג "דוגריות" (ע"ע שלמה שרף, איל ברקוביץ').

"דוגריות" היא מלה מכובסת, שתפקידה להלבין מושג אחר: "עצלות מחשבתית". האדם העצל מחשבתית מוותר על העבודה הקשה הכרוכה בצבירת ידע, בבניית מנגנוני הפשטה, בלמידת שפה ובהרחבת אופני ביטוי. ה"דוגרי" פולט את מה שקופץ לו לראש ומיד מכנה את יצירתו "דוגריות" (מגיע גם בדגמים של "אמיתי", "אותנטי", "תכל'ס", "מהלב" וכו').

בלאט (באמצע) חוגג את הזכייה באדריאטית. אקדח בלי כדוריםצילום: שרון בוקוב

כוחה של הדוגריות בכך שקל להיות דוגרי. כל שנדרש לעשות זה פחות או יותר שום דבר. אסור להתאמץ, אין טעם להזיע, חבל להשקיע. הדוגרי אמור להתהלך כמי שאינו תר אחר האמת, אלא מייצג בעצם הווייתו את האמת. הדוגרי מחזיק ביטחון עצמי מופרז, שמאפשר לו להתעלם מאותות המבוכה של הסביבה. הוא גאוותן ועיוור, לרוב אלים, אך לעתים עשוי להיות שובה לב, משום שבהתנהגותו הילדותית הוא מזכיר לבריות את התקופה האינפנטילית שלהם. רציתי לכתוב שהדיאלוג בין בלאט לפרימו לא באמת התרחש, למרות שהם אכן דיברו זה עם זה. לכתוב שמשני צדי הטלפון היו אלה הדים לתקופות שונות בתולדות האנושות.

2. אבל אז בלאט זכה באדריאטית. ותוך כדי המיני-אופוריה שאחזה בו, ואולי מתוך צורך לרצות את בעלי המועדון, הוכיח שהצד השני של הדוגריות עשוי להיות הרסני לא פחות. "להערכתי צריך לקרות אחד משני דברים", אמר בלאט, "או שליגת העל תקבל אותנו מאוחר יותר בעונה, לפלייאוף, וכך נוכל להשתתף גם באדריאטית, או שנשחק רק בשתי ליגות. אתה יכולים לנחש אילו". לאחר מכן הוסיף את התהייה הפילוסופית: "אני לא מבין למה קבוצה שיש לה כסף ויכולות צריכה לסבול".

הדברים שאמר בלאט הם גילום של התנשאות וקפיטליזם דורסני. הם בעיקר המנון לאחד ממהלכי המניפולציה הפופולריים ביותר של בני האדם החזקים: היפוך בין סיבה למסובב. בלאט לא מבין למה קבוצה שיש לה כסף ויכולות צריכה לסבול, משום שבלאט לא מעוניין להבין למה קבוצה שיש לה כסף ויכולות צריכה לסבול. אם היה רוצה להבין, לא היה מפנה את ראשו למעלה והצדה, אלא היה מביט דווקא למטה. אם באמת היה רוצה להבין את מקור הסבל, לא היה מתעלם מכל הקורבנות שהותירה מכבי תל אביב על הפרקטים ברחבי הארץ. עם 20 מיליון דולר בכיס, ותמונות של ברצלונה ופנאתינייקוס על קירות תודעתו, בלאט מייצג היטב את העיוורון האריסטוקרטי, הטייקוני, המכביסטי, שדרכו לפסגת העולם רצופה כוונות רעות.

3. הקוטג' של תנובה והפסק זמן של עלית היו מטאפורות צרכניות למחאה של הקיץ. זו היתה מחאה על מבנה חלוקת הכסף בישראל, שמהונדס כך שמעט אנשים ירוויחו הרבה מאוד כסף, בזמן שהמון אנשים ייאנקו תחת עול כלכלי כבד. מכבי תל אביב היא הקוטג' והפסק זמן של הספורט הישראלי. היא המטאפורה המדויקת לחזירות קפיטליסטית שמתחזקת את עצמה בעזרת סמלים ציוניים ופנייה לרגשות פטריוטיים זולים של אותם אנשים שנמצאים בקצה האחר של הפירמידה.

אם אפשר היה לצלם את ליגת הכדורסל בישראל, בתמונה היינו רואים אדון חנוט במקטורן כשלצדו עשרה עבדים נרצעים. וכשהעבדים מפתחים תודעת חופש מסוימת ומעוניינים להגביל את כוחו של האדון, הוא מאיים עליהם בכך שינטוש אותם ויותיר אותם ללא פרנסה. זה לא רוע, זו פתולוגיה. וההמון המריע למכבי תל אביב הוא חלק מהפתולוגיה. תפקידו לחזק את האדון, ולהזדהות אתו, ולרמוס את העבד, כי באופן הזה הוא מנתק עצמו מהאפשרות שהוא עצמו העבד. מכבי תל אביב היא תעודת ביטוח - עוד אחת לצד ערוץ 2, צה"ל, שמעון פרס וכו' - לכך שההמון ימשיך לתפקד כהמון. כלומר, כעדר בני אדם שמקדש טקסי רמיסה קבועים של מיעוטים מוחלשים.

4. אני משתוקק שמכבי תל אביב תפרוש כבר מליגת העל בכדורסל. רק מהלך של ניתוק, שבו החזק (מכבי) נתלש ממקור כוחו (ההמון), עשוי לפורר את המבנה הישן ולסמן התחלה של מבנה חדש ושוויוני יותר. זה לא יקרה, כי מתחת למלים והאיומים וההצהרות, מסתתר אדון שיודע שללא עבדים אין משמעות למושג אדון. זה אקדח בלי כדורים, והרעש שברקע הוא של קפצונים.

הסקר השבועי + תוצאות + פרס*

נגד מי שיחקה מכבי תל אביב בגמר הליגה האדריאטית?

 צבדיטה 25%

 צדביטה 25%

 צטבידה 25%

 צבטידה 25%

* המנחש נכונה יזכה במינוי שנתי למשחקי בודוצ'נוסט

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ