אלון עידן
אלון עידן

1. "צ'לסי היא אלופת אירופה ראויה". את המשפט הזה, בווריאציות שונות, יצא לי לקרוא ולשמוע בכל מקום מאז שבת בלילה. בטלוויזיה, ברדיו, בעיתון, באינטרנט - ההסכמה היתה מוחלטת: "אלופה אירופה ראויה". האמת היא שמלבד המלים "צ'לסי היא", כל יתר המשפט אינו נכון. צ'לסי היא לא באמת אלופת אירופה וצ'לסי לא באמת ראויה.

ההגדרה "ראויה" היא רמז עבה למיני-שקר שמתלווה לזכייתה של צ'לסי בליגת האלופות. לרוב, כשיש אלופה באמת ראויה, לא מכנים אותה בתואר "ראויה", משום שאינה נזקקת לקביים. כשיש אלופה ראויה, פשוט מציינים שיש אלופה חדשה. "ראויה" היא מילה שתפקידה ליצוק תוכן סינתטי לאלופה מאכזבת, כזאת שאינה ראויה. מטרת המהלך היא לאזן בין גודל המעמד (גמר ליגת האלופות) לבין קוטן הכדורגל שהפגינה המנצחת במעמד. 

צ'לסי שיחקה כדורגל כל כך לא ראוי, וכדי לא לאכזב את מיליוני האנשים שמאמינים במעמד, היה צריך לומר עליה שהיא ראויה. הצורך באשרור המעמד כל כך חזק משום שהוא אינטרס רב צדדי: הקהל רוצה להמשיך להאמין באלוהיו (כדורגל), ואילו שליחי האלוהים רוצים להמשיך לתחזק את הדת בה הם שולטים (אופ"א, תקשורת, בעלי מקצוע וכו'). 

הצטלבות האינטרסים מייצרת צורך אובססיבי לנפח מופעים לא מוצלחים (דרמה אדירה במינכן!), ובמקביל להחביא כשלים גדולים (צ'לסי כמופע בונקר קפיטליסטי). לכן, מלבד המלה "ראויה", גויסו כבצו 8 גם יתר קלישאות האיזון המוכרות: "תצוגה הרואית", "משחק הקרבה מושלם", "אופי של אלופה". בקיצור, כל מה שאפשר לומר כשאי אפשר לומר את הדבר עצמו. 

צ'לסי סבורה שהיא אלופת אירופה? בסך הכל מחזיקת גביע הקבוצותצילום: אי–פי

הדבר עצמו, אגב, די פשוט: צ'לסי קבוצה בינונית, לא מספיק טובה, בוודאי לא הטובה באירופה. באנגליה היא סיימה במקום השישי כי זה מה שהיא שווה; מול ברצלונה נראתה כמו קבוצת נוער שגנבה גול וירדה לבונקר מעליב; מול באיירן מינכן אותו דבר: בונקר לאורך 80 דקות, שער שוויון מקרן מקרית, סדרת פנדלים מוצלחת ויש גביע.

2. מלבד מלות האיזון המוכרות, ניתן היה להבחין גם במשפט הגנרי שמשתחל לו מדי פעם לתוך חגיגות זכייה גרנדיוזיות, במטרה לאשרר את לגיטימיות הזוכה הלא לגיטימית. המשפט מופיע לרוב בגרסה העקרונית "בעוד עשרים שנה אף אחד לא יזכור איך היא זכתה", או בגרסה המיידית יותר: "מחר אף אחד לא יזכור את הבונקר/הפנדל שלא נכבש/הכדור שעבר את הקו". 

זאת קלישאה שפרשנים רבים עושים בה שימוש, משום שהם מרגישים מחויבות גדולה לספק את הסחורה. הסחורה היא הציפייה שנגזרת מעצם העובדה שמדובר במשחק גמר שמשודר בערוץ 2 מול מאות אלפי צופים. כלומר, החגיגיות כופה את עצמה עליהם, ומאחר שהם לא מספיק חזקים כדי לעמוד מול הדרישה העדרית להתלהבות, הם עושים שימוש בהיסטוריה/ארכיון במקום בכדורגל.

"בעוד 20 שנה אף אחד לא יזכור איך היא זכתה", כלומר: עזוב אותך עכשיו ממה שראינו, בוא נדבר על מה שלא יזכרו בעתיד; עזוב אותך מרמה/איכות, בוא נתלהב מעצם אפשרות להתלהב. 

3. צ'לסי היא גם לא אלופת אירופה. ברשומות אמנם ייחרט שמה כמי שזכתה בליגת האלופות, אבל ככל שנוקפות השנים, גם האקסיומה "ליגת האלופות" מתבררת כהונאה. מה הקשר בין המושג "ליגה" לבין הכרעה במשחק אחד של 90 דקות (צודקים אוהדי מכבי תל אביב כדורסל שהם מוחים נגד הפיינל-פור. אכן שיטה שלא קשורה לליגה, בדיוק כמו התקציב של מכבי תל אביב שלא שייך לליגה)? ומה בין המושג "אלופות" לעובדה ששתי הפיינליסטיות אינן אלופות בליגות המקומיות (בורוסיה דורטמונד היא אלופת גרמניה, מנצ'סטר סיטי אלופת אנגליה)?

התפרים שמתחילים להיפרם מהנחות המוצא הגדולות של הכדורגל ("ליגת האלופות") צוברים תאוצה בגלל קבוצות כמו צ'לסי. במובן הזה הזכייה שלה דווקא חשובה, כי שאתה חוזה בקבוצה בינונית מוגדרת כאלופת אירופה, אתה נזקק לגשר על פער בלתי ניתן לגישור בין המלים לבין המציאות. ברור לך שצ'לסי היא לא הקבוצה הכי טובה באירופה, אפילו לא אחת מעשר הקבוצות הטובות באירופה. ובכל זאת, "אלופת אירופה".

הדיסוננס הזה מזרז את הצורך לבדוק את הכשל המבני שמאפשר את האנומליה. התשובה די פשוטה: "ליגת האלופות" אינה אלא "גביע הקבוצות". מדובר במפעל שנפתח בתצורת ליגה בשל צרכים כלכליים (השלב הראשון המשמים), אבל בשלבים החשובים שלו הופך למפעל גביע לכל דבר. ככזה הוא אינו מתגמל איכות שמוצגת לאורך זמן אלא דווקא שילוב בין כושר משחק בנקודת זמן מסוימת לבין מקריות שמאפשרת ניצחון במשחק אחד, או מקסימום במפגש כפול. אם כן, למרות שבעוד 20 שנה אף אחד לא יזכור, לפחות בעמוד זה יירשם: ב-19.5.2012 זכתה הקבוצה האנגלית צ'לסי ב"גביע הקבוצות". תואר ראוי לקבוצה ראויה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ