משלמה ארצי לפרוספר אזגי בשלושה צעדים

שלמה שרף כתב על משחק שלא ראה, גלעד שליט קיבל טור ספורט חדש ושניהם ביחד מרוקנים מתוכן את מוסד פרשנות הספורט

אלון עידן
אלון עידן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אלון עידן
אלון עידן

מה משמעות העובדה ששלמה שרף לא ראה את המשחק בין גרמניה לפורטוגל ובכל זאת טור שלו על המשחק התפרסם בבוקר שלמחרת ב"ישראל היום"? מה משמעות העובדה שגלעד שליט אמור לפרסם טור ספורט שבועי – יחד עם אריק הניג – ב"ידיעות אחרונות"? מה משמעות העובדה שנדב יעקבי – אחד מעמודי התווך של ערוץ הספורט – מפרשן עבור המתחרה הגדולה צ'רלטון?

המקרה של שלמה שרף. הוא היה בהופעה של שלמה ארצי ופרסם טור על משחק שלא ראה. כשנשאל לפשר המחדל, ענה: "ראיתי בסלולרי" (אה-אה). לאחר מכן השעה את עצמו (נניח) מפרשנות בכל הקשור למשחקי היורו (נסתדר). העובדה שבעל מקצוע שאמור לפרשן עבור קהל גדול מאוד של קוראים משחק מסוים, מועל באמונם ובמקום לצפות במשחק הולך להופעה בקיסריה, מלמדת על כך ששרף חושב שאין ערך אמיתי לפרשנות שלו. הוא מניח שהמחשבות שלו על משחק כדורגל כל כך כלליות, כל כך גנריות, שאין צורך לקשר אותן ישירות למושא הביקורת. שרף מודה למעשה שהוא בעצם קשקשן, אחד שמלהג כי צריך ללהג. הוא מניח שהכל שטויות, הכל חסר ערך ואין באמת משמעות למלים שנאמרות סביב משחק. האם שרף הוא בעצם ניהיליסט? נדמה לי שהמושג "חלטוריסט" יהיה מדויק יותר. אדם שפשוט מזלזל בקהל שלו ומזלזל במלאכה שלו.

במקור, שרף אמור להיות ממייצגיה המובהקים של "אהבת המשחק", דמות כדורגל כה אותנטית, שלעתים היא אף מתכתבת עם המושג "פרימיטיביות". לכן הבגידה שלו כה חמורה: הערך היחיד שלו כפרשן היא עובדת היותו אחד שאומר את האמת, גם אם המחיר כרוך בדימוי של איכר או עגלון. מכל בחינה אחרת הוא די מיותר כפרשן: הוא לא מבריק, לא חד אבחנה, לא מביא ערכים מוספים מעולמות תוכן אחרים. כל מה שיש לשרף זה את האינטגריטי שלו כאיש כדורגל. כלומר, כל מה שהיה לשרף זה את האינטגריטי כאיש כדורגל.

גלעד שליט על הפארקט ביד אליהו. בקרוב בשורות הראשונות בקאמפ נואוצילום: ספי מגריזו

לכתבות ועדכונים נוספים הצטרפו לדף הפייסבוק של ספורט הארץ

המקרה של גלעד שליט. הוא קיבל טור ספורט ב"ידיעות אחרונות" כי היה בשבי החמאס במשך חמש שנים. זאת הסיבה היחידה. מבלי לקרוא מלה אחת שכתב, אני מרגיש נוח לקבוע שברגע זה ממש יש על פני שטחה של מדינת ישראל כמה מאות אנשים - ככל הנראה הרבה יותר - שמבינים וכותבים טוב ממנו בענייני ספורט.

זה מתסכל משום שהשימוש שנעשה בשליט - כמובן בהסכמתו - מעיד על ריקון מתוכן של מוסד פרשנות הספורט. כמו במקרה שרף - שיכול לוותר על צפייה במשחק ובכל זאת לכתוב כי הוא הרי המותג "שלמה שרף" - נדמה שהמותגיזציה של פרשנות הספורט הולכת ומשתלטת לחלוטין על העסק. דמויות מסוימות, שכל ערכן טמון בשמן המוכר, הופכות לפנים של פרשנות הספורט, למרות שאין להן שום דבר חכם או מקורי לומר.

שרף. זלזל בקהל ובמלאכה שלוצילום: תומר אפלבאום

הציניקנים תמיד יזרקו בשלב הזה את הטענה המוכרת ההיא ("גלעד שליט/שלמה שרף/אבי נמני מוכרים עיתונים"), אבל למי יש כוח להתווכח ברצינות עם ציניקנים. שילכו להשלים דוקטורט בניהול ושיווק ויעזבו אותנו בשקט.

המקרה של נדב יעקבי. איך יכול להיות שאחד הפרשנים הוותיקים והמזוהים ביותר עם ערוץ הספורט, מופיע לפתע כפרשן קבוע למשחקי היורו בערוצים המתחרים של "צ'רלטון"? צדק שלמה מן ("ייגרמייסטר") כשהשווה ב"עין השביעית" את המקרה המוזר הזה לאפשרות שנחום ברנע - אחד הכותבים המזוהים ביותר של "ידיעות אחרונות" - יפרסם טור פרשנות קבוע ב"מעריב" במשך שלושה שבועות. אלא שבניגוד לאפשרות התיאורטית של נחום ברנע, המקרה של נדב יעקבי אכן קרה. מאחר שמדובר בעובדה, המסקנה די פשוטה: התחרות העקובה מדם בין ערוץ הספורט לבין "צ'רלטון" לא באמת "עקובה מדם". ספק אם היא בכלל "תחרות".

במונחים ביורוקרטיים, זה מקרה קלאסי עבור הממונה להגבלים עסקיים. עליו לבדוק אם מתקיים קשר חבוי כלשהו בין שני גופים שאמורים להתחרות, ושעלול לפגוע בקהל הצופים, שמשלם גם ככה יותר מדי כסף כדי לאפשר את קיומם.

אלא שהביורוקרטיה פחות מעניינת. מה שבאמת עצוב זה שגופי שידור מרכזיים, שאמורים למצב ולבדל עצמם בעזרת אנשי המקצוע הקבועים שלהם ועל ידי כך לגרום לצופה להזדהות איתם, פועלים כמי שלא באמת מאמינים בהבלים הללו. הקניבליזציה של תקשורת הספורט מאפשרת ליורם ארבל לשדר בערוץ הספורט, ולפתע בספורט1, ולפתע בערוץ 1, ולפתע בערוץ 10; וליעקבי לפרשן בערוץ הספורט, ולפתע בערוץ 9, ולפתע בערוץ 10 ולפתע בספורט1. המסר שמועבר לצופה הספורט בעזרת מלאכת הבלבול הזה הוא פשוט: חבר, הכל שטויות, מה אתה חופר, כולה ספורט. והדרך מ"כולה ספורט" לפרוספר אזגי הולכת ומתקצרת מדי יום.

הסקר השבועי + תוצאות + פרס*
איזה שם יוענק לטור הספורט החדש של גלעד שליט ב"ידיעות אחרונות"?
הבונקריסט 15%
קהל שבוי 20%
חופשי ברחבה 10%
הצילו! 55%
*המנחש נכונה ירצה חמישה חודשי שבי בלבד תמורת פרסום טור ספורט במקומון

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ