מהאנשים שהביאו לכם את השנאה לברצלונה

אלו עברו כעת לספרד, כי קל להשתלח בנבחרת שחסרה את הרכיב המרכזי שהופך את היפה ליעיל. אלא שגם בלי מסי, היא ראויה להערכה

אלון עידן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אלון עידן

כל כך הרבה טענות נגד ספרד. ואם אינך מביט במשחקים עצמם וניזון רק מהעיתון/אינטרנט/רדיו, אתה עלול להסיק שהיא הנבחרת הכי גרועה ביורו. כמובן שהיא לא. מקורות הטינה לספרד קשורים למקורות הטינה לברצלונה. היפה מאיים על לא מעט אנשים  מסיבות שונות ומשונות. אחת המרכזיות היא סלידה מאפקט היופי: הניסיון מלמד שהיפה הופך לפופולרי, הפופולרי הופך להמוני, וההמוני לעולם מרתיע נפשות רגישות, משום שהן מפחדות להידרס תחת עדר הפילים שדוהר מבן גוריון לקאמפ נואו.

במקרה של ברצלונה, תופעות הלוואי השליליות נמחצו תחת האסתטיקה החד פעמית, שלוותה בהישגים יוצאי דופן. המקרה של ספרד מעט טרגי, בעיקר כי לאו מסי איננו. החיסרון של מסי קריטי, משום שהארגנטינאי הוא האיש שמממש את העיקרון שנבנה על המגרש באמנות גדולה. בלעדיו ספרד נראית כמי שמשחקת יפה אך ללא תכלית, סוג של ארסנל (איך הפכה "ארסנל" לדימוי כל כך מביך?).

הנחיתות הספרדית בהשוואה למקור הקטאלני מאפשרת להרבה חובבי כדורגל שמאסו בברצלונה להוציא את כל האגרסיות דווקא על ספרד. בעיקר כי זה קל יותר להשתלח בנבחרת שחסרה את הרכיב המרכזי שהופך את היפה ליעיל. אלא שגם במסגרת המגבלה החמורה של היעדר מסי, ספרד ראויה להערכה על השליטה המוחלטת שלה במשחקים. זו שליטה שמתבצעת על ידי אמנות ההחזקה בכדור, שעד לא מזמן זכתה לשבח והלל וכעת הופכת מגונה.

עוזי דן ידידי, שכותב מעל דפי עיתון זה, עושה שימוש סרקסטי במושג "בונקר מודרני" כדי לתאר את המשחק הספרדי. הנחת המוצא שלו היא שההחזקה בכדור היא למעשה פעולת הגנה שמטרתה לא לאפשר ליריב לתקוף. אני חושב שגם אם הוא צודק חלקית במובן הטקטי, הוא טועה ברוח השלילית שנושבת מטענותיו.

אינייסטה בצבת קרואטית. האם באמת ניתן לזלזל בו ובספרדים? צילום: אי-אף-פי

מובן מאליו שכאשר הכדור נמצא ברגל שלך, הסיכויים שתספוג שער מצטמצמים למינימום. אלא שאם כך עולה השאלה, מדוע היריבות מאפשרות לספרדים להחזיק בכדור באחוזים כה ניכרים מהזמן? מה מונע מבעדם ללחוץ את הקישור הספרדי, לקחת מהם את הכדור ולהשתלט על המשחק?

כאן טמון הכשל העיקרי בביקורת על ספרד. הסיבה לכך שהיריבות מסרבות ללחוץ את ספרד ולהשתלט על המשחק, היא שהן מבינות מה עלול להיות המחיר. הן מניחות שספרד קבוצה טובה ומוכשרת יותר ושמחיר הלחץ יהיה חשיפה של העורף והפסד. לכן התמונה שנגלית מול עינינו במשחקים של ספרד היא מטעה: זה לא שספרד מבקשת למסור עד אין קץ מול בונקר של עשרה שחקנים, אלו דווקא יריבות שמניחות שאין דרך אחרת להתמודד מול גאוני משחק כמו אינייסטה וצ'אבי ולכן הן מייצרות בונקר, שמאלץ את משחק המסירות הבסיסי להפוך לאינסופי ולכן מתסכל.

משחק המסירות הרוחבי, שעליו יוצאים מרב הגינויים, הוא למעשה תולדה של בונקר עקשני ופחדני של נבחרות/קבוצות שלא מסוגלות לקחת שליטה בעצמן. תפקידו של משחק המסירות הרוחבי הוא לאתר את החור הקטנטן והבלתי נראה בחומה, ומאחר שהחומה כה עבה ונוקשה, לוקח זמן לפצח אותה. כמובן שבהיעדר מוציא לפועל איכותי (מסי), יוצא שגם במקרה של פיצוח תיאורטי, סיכויי המימוש קטנים ואווירת האימפוטנציה משתלטת.

אבל גם אם מתייחסים לאפקט ההגנתי של משחק המסירות ("בונקר מודרני"), עולה תהייה: האם ניתן לזלזל בקבוצה שמסוגלת לעשות הגנה בחצי המגרש של היריב? האם לא כל נבחרת/קבוצה היתה מעדיפה להעביר את משחק ההגנה שלה לאזור היריב ובכך לסכן באופן מינימלי את השער שלה? ואם התשובה חיובית, מדוע נבחרות/קבוצות אחרות לא עושות זאת?

ובכן, הפיתרון הוא אותו פיתרון: כדי לעשות הגנה בחצי של היריב צריך כמויות סיטונאיות של כישרון. כדי למסור מאות מסירות מדויקות על שטח קטן, 30 מטר משער הקבוצה היריבה, מול עשרה אתלטים שמנסים בכל רגע נתון לקחת ממך את הכדור, צריך להחזיק בארסנל גדול של יכולות באיכות גבוהה: שליטה אבסולוטית בכדור, תנועה בלי כדור, פס מדויק, מחשבה מהירה, חילופי מקום. מעט מאוד נבחרות/קבוצות התברכו במספיק שחקנים ששולטים בכל האלמנטים האלה.

העובדה שספרד מצליחה לגרור את המשחק - ההתקפי וההגנתי - לחצי המגרש של היריב היא תוצאה ראויה להערכה ולא סיבה מגונה. אם קבוצות אחרות היו מוכשרות כמוה, הן לא היו מאפשרות לה לעשות את זה; אם קבוצות אחרות היו מוכשרות כמוה, הן היו עושות את זה בעצמן. אבל הן לא מוכשרות כמוה, ולכן אין להן ברירה אלא לאפשר את היווצרות התבנית הזאת שוב ושוב, עד שהיא הופכת לקלישאה. כשאנשים פוגשים קלישאה, עולה בהם צורך לנפץ אותה.

רק שהם לא תמיד מבחינים שהקלישאה לא מספרת בהכרח את סיפורה של ספרד, כמו את סיפור מוגבלותן של יתר הנבחרות.

החיסרון של מסי קריטי, משום שהוא האיש שמממש את העיקרון שנבנה על המגרש באמנות גדולהצילום: אי–פי

הסקר השבועי + תוצאות + פרס*

אירוע הספורט של השבוע הוא...

לברון ג'יימס מוליך את מיאמי לאליפות (4%)

הולנד מודחת מהיורו (3%)

דויד נלבנדיאן בועט בשופט קו (2%)

אפרים גבאי תוקף את טל בנין (91%)

* המנחש נכונה הוא אידיוט

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ