בעיני המתבונן |

הכדורגל הישראלי ב־140 תווים

שר האוצר אלי אוחנה, יוסי בניון הנופל, איל ברקוביץ' המרענן, חיים רמון, מנחם קורצקי וגם מסר לאלי טביב. קבלו את ציוצי השבוע

אלון עידן
אלון עידן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אלון עידן
אלון עידן

.

כמה מלים לגיא לוי: לעולם, אבל לעולם, לא יהיה ערך לביקורת שתעביר כפרשן על מאמני כדורגל שמזנים את תפקידם ומדרדרים את המקצוע. שיתוף הפעולה שלך עם האיש הלא לגיטימי אלי טביב פוסל אותך מלעסוק בביקורת מוסרית כלשהי שקשורה ליחסי מאמן־בעלים.

האופן שבו החלקת במהירות ובאלגנטיות לתוך הכיסא שזה עתה פונה באופן מחפיר על ידי הבעלים הכי מושחת מוסרית בכדורגל הישראלי לדורותיו (*כוכבית: פרוספר אזגי), מעיד יותר מכל נאום מכובס שנשאת בעבר ותישא בעתיד, בתוכנית סיכום מחזור או בפאנל יודעי־כל.

מנחם, אם רק היית אמיץ מספיק לומר לטביב את מה שאמרת אז, בשיחה ההיא, המיתולוגית, הבלתי תאומן, בת ה־19 דקות, לאוהד שאיים עלייך...

לא הבנתי למה אלי אוחנה הוציא מאנשים כל כך הרבה ארס בימים האחרונים. הרי אם יש תכונה אחת שמאפיינת את אוחנה הלא־כדורגלן זו מעין בינוניות צבועה באפור, שגורמת לך לנמנם מול תובנותיו הטלוויזיוניות. גם כמאמן כדורגל הוא בינוני, בעיקר כי אינו חושב שלמאמן יש השפעה ממשית על הקבוצה.

אפשר לומר שאוחנה הלא־כדורגלן הוא תשליל די מדויק של אוחנה הכדורגלן: הכישרון ההתקפי המזהיר הוחלף בעבודה הגנתית אפורה, הפה הגדול הוחלף במלים של יום חול, השיער הגולש עד כתפיים קוצץ ונעצר בקו האוזן. נכון שהוא היה נגוע בניגודי אינטרסים — הגן ב"יציע העיתונות" על חברו אלי טביב ומעסיקו אבי לוזון — אבל ביחס לאבי נמני, למשל, מדובר בחסיד אומות העולם.

אוחנה הוא אדם סביר בהחלט. במקום שבו שרון גל הוא ח"כ, אוחנה יכול היה להיות גם שרצילום: ניר קידר

ובכלל, אוחנה הוא אדם אינטליגנטי, לא מתלהם, סביר בהחלט. במקום שבו שרון גל הוא חבר כנסת, אלי אוחנה יכול היה להיות גם שר.

בכל פעם שאני שומע את איל ברקוביץ' מדבר, אני מתאהב מחדש. כי בכל פעם שברקוביץ' מדבר, אני מרגיש שאני שומע סוף סוף אמת. נכון שהיא נמסרת דרך פילטרים נרקיסיסטיים, מגלומניים, עמוסי אגו — אבל עדיין מדובר בפיסות נדירות של הדברים עצמם. ומאחר שהתקשורת מלאה בספינים, וקלישאות, ואינטרסים, ושקרים לבנים — יש משהו מרענן בסופת אמת כזאת, שמעיפה את האבק מהרהיטים, ומאפשרת להביט על הדברים קצת אחרת.

אז מישהו יודע מה באמת הקטע של המני ויצמן הזה?

עדיף שחיים רמון יעזוב את הפועל תל אביב. ועדיף שהפועל תל אביב תתרסק, ותרד לליגה השנייה, ואחר כך לליגה השלישית, ואפילו לרביעית, ושאחר כך יבואו כמה אוהדים אמיתיים, ויבנו את "הפועל בלומפילד תל אביב", וינהלו אותה, ויקפידו לא להכניס לתוכה אנשי עסקים מוזרים, ופוליטיקאים חלקלקים, ואלי טביבים. ובהתחלה היא תשחק בליגה הרביעית, ואחר כך בליגה השלישית, ואחר כך בליגה השנייה, וגם כשהיא תוכל להעפיל לליגה הראשונה על חשבון קבוצה שהתפרקה, היא תסרב ותמשיך לשחק בליגה השנייה, ורק כשהיא תעלה באופן ספורטיבי לליגה הראשונה, היא אכן תגיע לליגה הראשונה.
ובליגה הראשונה, הפועל תל אביב הזאת לא תוכל להתחרות מול הגדולות בכל מה שקשור לתקציב, ושחקני רכש, ושמות גדולים, והצלחות באירופה — אבל זאת תהיה הפועל תל אביב חדשה, נקייה, שאפשר לאהוב באמת.

הרגע שבו יוסי בניון נפל ברחבה הוא הרגע שבו בניון הודיע שהקריירה שלו נגמרה. בניון נפל כי גם הוא יודע שלא נותר לו דבר מלבד ליפול. הוא נפל, כי הוא רצה כל כך לנצח, ורצה כל כך שהאוהדים יריעו לו, ורצה כל כך להוכיח שהוא שווה את הכסף. כלומר, הוא נפל כדי לעמוד בציפיות; אבל הנפילה היתה ההודאה הרשמית בכך שהוא לא יכול לעמוד בציפיות. ביום רביעי בלילה חזינו בנפילה של אחד מגדולי הכדורגלנים שגדלו בישראל.

יוסי בניון חוגג את השריקה לפנדל שלשום, ואת סיום הקריירה שלו צילום: ניר קידר

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ