אלון עידן
אלון עידן

פורסם לראשונה ב-25.10.2012. היום פוטר איציק זוהר מערוץ הספורט

אותי מעניין אם איציק זוהר יודע מי זה טרוויס טייגרט. אם איציק זוהר יודע מה ההבדל בין הרשות האמריקאית ללוחמה בסמים (USADA) לבין איגוד האופניים העולמי. אם הוא יודע מי זה פלויד לאנדיס. אם הוא יודע מי זה דייויד זבירסקי. אם הוא יודע מי זה ג'ורג' הינקאפי. אם הוא יודע מי זה יוהאן בריינל. אם הוא יודע מי זה טיילר המילטון. ומי זה ליויי ליפהיימר. ואנדרו מסיק. וג'ונתן ואטורס.

לא שאני חושב שאיציק זוהר חייב להכיר את כל הדמויות והארגונים האלו. זוהר אינו פרשן אופניים, הוא פרשן כדורגל. השאלה היא מה עושים עם פרשן כדורגל שיושב באולפן ליגת האלופות וכחלק מאייטם על הנפילה של לאנס ארמסטרונג, מיד יורה: "אני בעדו". ולאחר שמודי בר און שואל בתמיהה מוצדקת, "אתה בעדו?", הוא מיד מפרט: "אני שונא צביעות, שונא צביעות. אצל כל מארגני הטורניר הטור דה פראנס הזה, הרי כולם יודעים שכולם משתמשים בסו קולד סמים האלה, כולם יודעים...".

כלומר, אני לא מבין מה עושים עם בנאדם שאין לו מושג על מה הוא מדבר ובכל זאת מדבר. ומילא היה מדבר במסגרת פרטית, אבל הוא מדבר בטלוויזיה, מול אלפי אנשים, ומשלב סגנון מביך ("כל מארגני הטורניר הטור דה פראנס הזה") עם תוכן חלול, והכל במעין נונשלנטיות נטולת מודעות עצמית. מה עושים עם בנאדם ש"שונא צביעות", אבל לא מבין שהצביעות האמיתית היתה של ארמסטרונג עצמו, שפעל כמו ראש מאפיה והצליח להשליט טרור על רוכבים אחרים שנאלצו להשתמש בסמים כדי לרצות אותו.

לחדשות ולעדכונים נוספים הצטרפו לעמוד הפייסבוק של "ספורט הארץ"

ומה עושים עם בנאדם שמכנה את הסמים שהרסו ענף שלם בתואר "סו-קולד סמים", בזלזול ששייך רק לבור שאינו מודע להיותו בור. ומה עושים עם בנאדם שטוען ש"הדבר היחידי שמפריע לי, זה שבאותו איגוד האופניים או העולמי לא יודע איך קוראים לו, ידעו על זה כבר לפני עשר שנים או 15 שנה אבל כל עוד הוא השתתף לא אמרו כלום...", ואפילו לא טורח לקרוא עשרות כתבות שנכתבו רק בימים האחרונים, ומתארות את המרדף ההרואי, לא פחות, של הרשות האמריקאית ללוחמה בסמים אחרי ארמסטרונג במשך כל כך הרבה שנים.

זה לא שיש לי ציפיות יוצאות דופן מזוהר. הלבוש האלגנטי, המשקפיים עבי המסגרת והזקנקן הטרנדי מעולם לא שכנעו אותי שמדובר באינטלקטואל. אני פשוט לא יודע מה עושים עם מישהו שגורם לך לשבת בבית ולהיאנח, לאיש שמאלץ את שותפיו לפאנל להתפתל בחוסר נוחות, לאיש שגורם לך להבין ­ לפתע, כבמעין התגלות רגעית ­ כי מולך מברבר כרגע סמל של משהו גדול הרבה יותר, אב טיפוס של תופעה: הנובו-פרשן.

הנובו-פרשן הוא המקבילה של הנובוריש, רק שבמקום הרבה כסף שנפל עליו, אצל הנובו-פרשן נפלה עמדת כוח בתקשורת הספורט. הנובוריש אינו מורגל בכסף גדול ולכן מתאפיין בכך שהוא מחקה את האנשים שמורגלים בכסף גדול. הוא מיד ירכוש רכב כמו של עשיר, ויגור במגדל כמו של עשיר, ויתלבש כמו שמתלבש עשיר, והמביך מכל ­ ידבר כמו שמדבר עשיר. הבעיה תהיה טמונה בפער שייחשף ברבים בין המקור לחיקוי, בין דיבור גבוה אותנטי לבין שימוש בסו-קולד מלים גבוהות; בין לבוש מוקפד ומכובד לבין לבוש מוקפד ומכובד פלוס נצנצים.

כמו הנובוריש, גם הנובו-פרשן לא ממש יודע לפרשן. מה שהוא כן יודע זה איך אמורים לפרשן. איך יושבים על הכיסא (גב יציב, ראש מורם), איזו תנועה עושים עם הידיים (שימוש סימטרי בשתי הידיים, סימן לסמכות), איך מזיזים את הראש בפוזה יודעת-כל (הנהון איטי) ובעיקר איך לאחוז בעט ומדי פעם לשרבט כמה מלים על דף, כמי שבכוונתו לפתח את הנושא בהמשך הערב (אל תבנו על זה).

הכל יודע לחקות הנובו-פרשן, מלבד דבר אחד קטן וחסר משמעות: את תוכן הפרשנות. זה לא שאיציק זוהר אינו מבין בכדורגל. הוא מבין כדורגל ברמת המיקרו: טכניקה, טקטיקה, סגנון, סודות מחדר ההלבשה. אין שום בעיה עם זה, גם לסוג פרשנות כזה יש מקום. הבעיה עם זוהר היא שהוא חורג הרבה מעבר ליכולת שלו. הנובו-פרשנות של זוהר באה לידי ביטוי בדברים שהוא מרשה לעצמו לעסוק בהם בנחרצות ובפסקנות השמורה לאלו שאינם יודעים שאינם יודעים. זוהר לא יודע מתי לעצור ולאן לא להיכנס. הוא מבין בכל דבר משום שהוא לא מבין בכל כך הרבה דברים. לאנס ארמסטרונג הוא רק משל.

לקראת סוף הערב עלה לדיון באולפן נושא ההתחזויות ברחבה. למרות שכל ארגוני הספורט בעולם, מפיפ"א ועד האן.בי.אי, מנסים לעקור את התופעה המסוכנת הזאת, שמסרסת את רוח הספורט ואת הנאת הצופה (באן.בי.אי החליטו לקנוס פלופרים על פי צילומי טלוויזיה, ובכדורגל מוציאים צהובים בסיטונות), זוהר דווקא לא נגד התופעה. נהפוך הוא, זוהר  דווקא "מעריך כדורגלן שיודע לשחק, תרתי משמע". ונדמה שלא נותר אלא להחליף את המלה "כדורגלן" במלה "פרשן".

הסקר השבועי + תוצאות + גילוי נאות*

האם עפר שלח צריך להצטרף למפלגה של יאיר לפיד?

כן, חשוב שיהיו אנשים כמוהו בפוליטיקה (1.3%)

לא, חשוב שיהיו פרשני כדורסל כמוהו בטלוויזיה (98.7%)

*הסקר נערך בין אנשים שבטוחים שהחדשות האמיתיות משודרות בשעה 23:00

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ