בעיני המתבונן |

מוסיקת הצביעות, מלים ולחן מאת ידידיה רפפורט

המלים של ידידיה רפפורט אומרות "לא יפה", הלחן אומר "לא נורא". אז במקום "לגנות", ובמקום להאשים את רגב פנאן, ובמקום להתלונן שוב על מכבי, הנה הוראות מפורשות לאחד מבעלי הפועל תל אביב, שעדיין לא מבין מה רוצים מחייו

אלון עידן
אלון עידן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ידידיה רפפורט. "עליית מדרגה"? מה, אתה פרשן ביטחוני?
אלון עידן
אלון עידן

ידידיה רפפורט, תקשיב: הכי חשוב זה שתפסיק לבלבל את המוח, תפסיק לנסות להתחמק, תפסיק לשחק משחק כפול. אם אתה מרגיש לכוד, אם אתה מרגיש שאתה לא יכול לעמוד מול האולטראס, אם זה נתפש בעיניך כ"בגידה" או כ"הליכה נגד הקהל שלך", פשוט תגיד את זה. ואם אתה לא לכוד, אלא אולי אפילו קצת מזדהה עם השנאה המוטרפת שמתגלגלת למופעי אימה כמו זה שהיה השבוע בדרייב-אין, אז תגיד גם את זה. פשוט תגיד. עדיף ככה: ברור, בלי קריצות, בלי כאילו.

אבל די עם המשחק הכפול. די עם המלים ה"נכונות" שנאמרות רק כדי להיאמר, רק כדי להוריד מהגב את הטהרנים מהתקשורת. רוב האנשים אוהבים שירים בגלל הלחן, לא בגלל המלים. הלחן שלך חותר כל הזמן תחת המלים. המלים אומרות "לא יפה", הלחן אומר "לא נורא". מוסיקת הצביעות. זה המסר האמיתי שאתה מעביר.

קראתי דברים שאמרת השבוע לאריה ליבנת. כל ציטוט הוא מופת של מתן לגיטימציה לכיעור באצטלה של "גינוי".  נגד שהוא בעד, בעד שהוא נגד. אולי אתה לא מבחין בזה, אולי זה לא מודע, אולי צריך להראות לך במפורש למה מתכוונים כשאומרים ש"הנהלת הפועל תל אביב לא באמת פועלת נגד אותם אוהדים".

אז ככה: כשאתה אומר ש"בדרבי תמיד יש עליית מדרגה", מדוע אתה משתמש ב"תמיד"? אתה עושה את זה כדי לטשטש את עוצמת האירוע. אם זה קורה "תמיד", אז מה כבר קרה הפעם? אבל אתה יודע שהפעם קרה דבר מכוער במיוחד. וגם אם הדבר המכוער הזה קרה בעבר, אל תכניס אותו לפס ייצור, אל תהפוך אותו לשגרה. אל תיקח משפטים כמו "אני משתין על הקבר של אבא שלך" ו"אבא שלך נשרף בגיהינום" - ותכניס אותם לקטגוריית "תמיד". זה פשוט לא עובד.

ומה זאת אומרת "עליית מדרגה"? מה, אתה פרשן ביטחוני? אתה לא מבין שאתה "מבעלי הפועל תל אביב". אל תפרשן, אל תתאר מצב. תשנה את המצב.

ומה זאת אומרת "כמו בכל פעם, גינינו את ההתנהגות כלפי רגב פנאן"? אתה הרי מבין שאם זה "כמו בכל פעם", אז זה ימשיך להיות "בכל פעם"? שאם אתה מתייחס לזה כאל רוטינה, אתה הופך את זה לרוטינה?

וחשוב מזה: אל "תגנה". אל תשתמש במלה הזאת בכלל. היא חסרת משמעות. תפקידה האמיתי הוא לאפשר את המשך הגועל במסווה של התנערות. במקום "לגנות" - תיגעל, תיעלב, תאיים, תתפוצץ, תשתגע. תגיד ש"מדובר בהתנהגות ברברית, אינפנטילית, שמביישת את המועדון". תגיד ש"מדובר באנשים שמעליבים את המושג 'אוהדים' ושמתעקשים לחסל פרויקט נהדר". אם אתה רוצה להוסיף נימה אישית, תגיד ש"לפעמים כשאני נתקל בהתבהמות חסרת הרסן הזאת, אני שואל את עצמי מה החלק שלי בביזיון הזה... למה בעצם אני לא מתנה את הישארותי בהפסקת החרפה הזאת".

הלחן, ידידיה, הלחן. הוא חייב להיות משכנע.

ולא, אל תגיד "אני לא יודע מה מצפים מאיתנו ליותר מזה". כי אתה יודע. יודע בדיוק. ובעיקר תפסיק לבלבל את המוח עם "רגב (פנאן) עשה ככל יכולתו לחמם את האווירה", ולהביך את עצמך עם "במקום להתעלם מהאוהדים, הוא התקרב אליהם כדי לדבר איתם". בקיצור, אל תאשים את הקורבן. עוד מעט תגיד שהוא לבש מיני, אז מה הוא ציפה, שלא יטרידו אותו? אל תלך לשם, זה פתטי.

ואתה הרי יודע שרגב פנאן לא אשם במעללי אביו. ושהוא לא באמת מתגרה באוהדי הפועל. ושהכאב שלו אמיתי, הוא לא מזייף כעס ולא מדגמן עצבים. ואתה הרי מבין שהשירים הזוועתיים ששרים לו, והקללות הנוראיות שמקללים אותו, והיריקות המעליבות שיורקים עליו - הכל חוזר לפנים של הפועל, מורח על הרקע האדום גוונים של שחור. ואין מה לעשות, מי שגיחך לשמע המושג "קומץ" ביחס לאוהדי בית"ר ירושלים, לא יוכל לדבר על "קומץ" כשזה קורה אצלו בבית.

ותפסיק כבר עם מכבי תל אביב. די, אי אפשר עם זה יותר. מה, בכל פעם שיבואו בטענות לאוהדי הפועל, תקפוץ עם "לא ראיתי את מכבי, אצילי הנפש, מגנים את האוהדים שלהם"? די, הבנו, מכבי היא אימפריית הרשע, מקור הרוע של העולם, הדבר הזה שמרחמו יוצאות כל המפלצות הכי נוראיות ביקום. יופי. אבל דחילק, אתה אחד מבעלי הפועל, הפועל תל אביב. והפועל תל אביב מספיק גדולה וחשובה כדי לא לשאוב את הזהות שלה רק ממכבי.

אז יאללה, די עם הפסאדה ומספיק עם הכאילו. תתחילו לדבר שם באומץ, בחדות, בצורה ברורה. תגידו את האמת, אל תפחדו, אל תתחבאו. הגיע הזמן שהטמבלים שכל כך כועסים על בחור נחמד שהם בכלל לא מכירים, יבינו שאין להם גב. מאף אחד. גם לא מכם. שהם נשארו לבד במערכה. טמבלים נגד שאר העולם, מלים ולחן: ידידיה רפפורט.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ