בעיני המתבונן |

ביטוי ושמו "רצף של שני משחקים ללא ניצחון"

מדוע מתעקשת התקשורת לאתר רצפים ראשוניים, חסרי משמעות? ובונוס: איך קבוצה ש"חוששת מהפסד שלישי בארבעה משחקים" יכולה להפוך תוך 90 דקות ל"קבוצה שרושמת שני ניצחונות בשלושה משחקים"

אלון עידן
אלון עידן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
וידאר קיארטנסון. אם לא ניחפז, ה"רצף" עלול לברוח, להימלט. הקבוצה המדוברת עלולה לנצח
אלון עידן
אלון עידן

היום נעסוק בביטוי המופלא "רצף של שני משחקים ללא ניצחון". נעשה זאת לא רק משום שמדובר בביטוי מופלא, אלא גם משום שמדובר בביטוי נפוץ מאוד בתקשורת הספורט, ולפיכך אין להשאירו כחפץ ללא דורש. במהלך השיעור ננסה להבין מה משמעות הביטוי, מדוע הפך כה פופולרי, ובהמשך - אם הזמן יאפשר זאת - נציג ביטויים נוספים מאותה משפחה מופלאה, כולם משקפים איזשהו רצון נסתר, לא תמיד מודע, שמשמן את גלגליה הדוהרים של מכונת הספורט.

אם כן, "רצף של שני משחקים ללא ניצחון". וראשית יש לומר את הדברים כהווייתם: אכן מדובר ברצף! עובדה: מדובר בקבוצה שלא ניצחה כבר בשני משחקים ברציפות! יחד עם זאת, אין טעם להכחיש, מדובר ברצף הקטן ביותר האפשרי מבחינה תיאורטית, שהרי משחק אחד ללא ניצחון לא יכול להוות רצף. אבל מדוע להתפלפל - מבחינה עובדתית, יבשה, אמפירית, מדובר ברצף לכל דבר ועניין.

ובכל זאת, למרות הארומה המדעית שלו, הביטוי אינו תמים כל כך. מבעד לעובדות היבשושיות מסתתר מניע נוסף, אפל יותר. ננסה לצלול ולשלות אותו מהמים העכורים. רמז אפשרי לאותה אפלוליות טמון בשאלה מדוע בכלל מתקיים הרצון לאתר "רצף" כשהוא ראשוני כל כך, כמעט עוברי? מדוע לא להניח לו לתפוח מעט, להתגבש, להפוך לגבר? מדוע לא להמתין שייהפך ל"רצף של חמישה משחקים ללא ניצחון"? שלא לדבר על "רצף של שישה הפסדים"? מדוע החיפזון הזה?

ובכן, התשובה היא שה"רצף" עלול לברוח. כן כן, לברוח, להימלט, להיעלם. פוף! כי הקבוצה המדוברת, שזה עתה סיימה מסע מתיש של שני משחקים ללא ניצחון, עלולה במקרה... לנצח. כן, היא משחקת נגד עכו בשבת, ועוד בבית, עם הקהל הגדול שלה - וקיימת סכנה ברורה ומיידית שה"רצף" יישבר. ואם הרצף יישבר, יהיה קשה להוכיח "מגמה", שהרי "רצף" הוא מסממניה הבולטים והחשובים ביותר של הוד רוממותה - ה"מגמה". ואם ה"מגמה" תתפוגג זה עלול להסתיים - והידיים רועדות בעת הכתיבה - בהיעלמותו של מלך מלכי המלכים של תקשורת הספורט: ה"משבר"! והמחשבה על האפשרות שנפספס "משבר" רק בגלל שוויתרנו - בפרץ של איזושהי התייפייפות מוסרית לא רצונית - על "רצף של שני משחקים ללא ניצחון", ובכן, מוטב שנניח לתרחיש האימה הזה כבר עכשיו.

אם כן, "רצף של שני משחקים ללא ניצחון". ומלבד ה"רצף", כדאי לתת גם את הדעת לאותם "שני משחקים ללא ניצחון". בעיקר לעובדה שלא מדובר ב"רצף של שני הפסדים". כלומר, הקבוצה לא בהכרח הפסידה בשני משחקים, אלא פשוט לא ניצחה בשני משחקים. זאת אומרת, שקיימת אפשרות סבירה בהחלט שהקבוצה הוציאה שתי תוצאות תיקו מזהירות - 2-2 נהדר נגד מובילת הטבלה, ו-3-3 סנסציוני מול הטוענת לכתר - והנה, בכל זאת היא מסומנת כקבוצה "במגמה" לא טובה, שהרי התחיל לו "רצף של שני משחקים ללא ניצחון".

כמובן ש"רצף של שני משחקים ללא ניצחון" הוא רק ביטוי אחד - אמנם גרעיני במיוחד ולכן אסתטי כל כך - שתקשורת הספורט הפופולרית מאמצת לחיקה בחום. אפשר להעמיד לצדו אינספור אחים חוקיים, למשל: "שלושה משחקים ללא הפסד"; "רצף של שני הפסדי חוץ"; "ניצחון אחד בשלושה משחקים"; "שני הפסדים בשלושה משחקים"; ואולי הדובדבן שבקצפת: "הפסד שלישי בארבעה משחקים".

אם כן, נצטרף כעת לשדר המעונב שעומד להעביר בעוד דקות ספורות את המשחק בין הקבוצה הסתמית, נטולת המגמה או הרצף, לבין אותה קבוצה שבורה, מרוסקת, ש"חוששת מהפסד שלישי בארבעה משחקים". ובכן, בנוגע לקבוצה החששנית הזאת - ממה בדיוק היא חוששת? כן, כן, הבנו, מ"הפסד שלישי בארבעה משחקים". אבל האם יש באמת מקום לחשש הכבד? הרי מדובר בקבוצה שככל הנראה ניצחה במשחק הקודם או בזה שלפניו! אחרת היא היתה מתוארת כקבוצה עם "רצף של שלושה משחקים ללא ניצחון".

לא זו אף זו (אנא הישארו איתי בנבכי האריתמטיקה הקסומה הזאת): אם הקבוצה שחוששת מ"הפסד שלישי בארבעה משחקים" תנצח במשחק שהיא כה חוששת מפניו, היא מיד תהפוך לקבוצה שרושמת "רצף של שני ניצחונות" (!), או לחילופין לקבוצה שרשמה "שני ניצחונות בשלושה משחקים". נו, מה רע? וגם אם לא תנצח, אין סיבה לקפוץ מהחלון: אם תסיים בתיקו, אפשר יהיה לקבוע שמדובר בקבוצה "עם רצף של שני משחקים ללא הפסד", או במקרה הכי נורא - "הפסד אחד בשלושה משחקים". בתכלס, כשחושבים על זה רגע לעומק - מדובר באימפריה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ