מצעד וחצי |

פושטי הרגל הגדולים בתולדות ה-NBA

עשרות חברי פמליה, דמי מזונות אדירים, התמכרויות כאלה ואחרות ומטוס פרטי אחד שמעולם לא המריא. איך מבזבזים 672 מיליון דולר? תשובות אצל אייברסון, קמפ ופיפן

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

בשביל האדם הפשוט, הסכומים שעושים כוכבי הספורט הם לרוב בלתי נתפשים. שכר של שנה עבור שחקן ה-NBA הממוצע יכול להיות סכום שרוב האנשים מעולם לא ירוויחו. וכשמגיעים לכוכבי הענף, המספרים רק עולים. חוסר ההבנה של מי שלא ניחן בכישרון יוצא דופן רק גדל כשמגלים שאותם אנשים שדווקא כן ניחנו, והרוויחו סכומי כסף אדירים, הצליחו לבזבז הכל ולזרוק את הכסף לפח. הסיבות לפשיטות הרגל השונות מגוונות: חוסר אחריות כלכלי, השקעות גרועות, דמי מזונות גבוהים והתמכרויות כאלה ואחרות. ברשימה הבאה תמצאו 672 מיליון דולר ששולמו על 82 עונות משותפות ונעלמו - וזה עוד מבלי להזכיר את מאות המיליונים שעשו גם מחוזי חסות - עשרות חברי פמליה, הסכמי גירושין דמיוניים ומטוס פרטי אחד, שמעולם לא המריא.  

אלן אייברסון | 14 עונות, 155 מיליון דולר הכנסות מכדורסל בקריירה
מצד אחד, הימצאותו של אייברסון ברשימה לא מפתיעה במיוחד. אחד השחקנים הגדולים בדור האחרון תמיד אהב להיות שנוי במחלוקת, תדמית אותה דאג גם לטפח. מצד שני, אייברסון הוא גדול המרוויחים ברשימה, וזה עוד מבלי לחשב את הכסף שהכניס מפרסומות ומחוזי חסות. בהתחשב בעובדה שבסוף שנות ה-90' של המאה הקודמת ובתחילת המילניום הנוכחי הוא היה אחד מכוכבי הספורט הגדולים על הפלנטה, יש לשער שמדובר בסכומים גדולים במיוחד. סכומים גדולים במיוחד צריך גם כדי לכלכל פמליה של 50 איש, שהסתובבה לצדו ומאחוריו בימי התהילה שלו, וגם לאחריהם. הסכם הגירושים מאשתו, בו נקבע כי הוא צריך לשלם דמי מזונות בסך 360 אלף דולר בחודש, לא עזר להרגיע את רואה החשבון של התשובה. בניגוד לאחרים, לאייברסון עוד יש אור בקצה המנהרה. למזלו, האנשים הטובים בריבוק ידעו לשפוט את אופיו הבעייתי, ובחוזה שחתמו עמו אי שם בתחילת שנות האלפיים נקבע כי תיפתח עבורו קרן נאמנות על סך 30 מיליון דולר, אותה יוכל לפדות רק כשיהיה בן 55. אמנם הוא צריך לחלוק בכסף עם אשתו לשעבר, אבל גם 15 מיליון דולר הוא סכום מכובד, בטח בהתחשב במצבו הנוכחי.

אנטואן ווקר | 12 עונות, 108 מיליון דולר הכנסות מכדורסל בקריירה
שנתיים אחרי הפרישה, הכריז ווקר על פשיטת רגל. איך זה קרה? כאן ניתן להדביק כל קלישאה שעולה כשחושבים על ספורטאי שמאבד מיליונים בזמן קצר. פמליה שהגיעה בשיאה ל-70 איש ("הייתי כמו כספומט אנושי"), חליפות מעצבים ("שלא לבשתי יותר מפעם אחת"), צי מכוניות שברובן לא השתמש, הימורים, מזונות, השקעות כושלות, אפס חסכונות, ניהול רופף של נכסים. כשבועת הנדל"ן התפוצצה ב-2008, ווקר – שהקים חברת נדל"ן שהשקיעה בעיקר בבתים בשיקגו – איבד את מה שנשאר מכספו ונכנס לחובות של 13 מיליון דולר לבנקים. הוא נפרד מרוב רכושו במסגרת פשיטת הרגל, כולל מטבעת האליפות בה זכה עם מיאמי ב-2006. כיום, לטענתו, הוא נקי מחובות, מנסה לבנות את עצמו מחדש בבית צנוע בו גרים חמש נפשות בלבד. "הסיפור שלי עצוב", אמר לפני שבועיים ל-CNN מי שכבר היה מושא של סרט דוקומנטרי בנושא, "יצרתי לעצמי סגנון חיים יקר מאוד, נתתי לכולם מה שהם רצו. חשבתי שאני מסודר לכל החיים". 

שון קמפ | 14 עונות, 92 מיליון דולר הכנסות מכדורסל בקריירה
עד גיל 28, שון קמפ כבר הצליח להפוך לאחד הכוכבים הגדולים בליגה, להיבחר שש פעמים למשחק האולסטאר ועוד שלוש פעמים לחמישייה השנייה של העונה, לרשום עונה של יותר משישים ניצחונות, להגיע לגמר ה-NBA, להשאיר חותם כאחד המטביעים המשובחים של כל הזמנים ולחתום על חוזים יוקרתיים שכבר הניבו לו עד אז עשרות מיליוני דולרים. הישג נוסף שהצליח לרשום מי שכיכב באותם ימים, ולא רק על הפארקט בסיאטל, היה שבעה ילדים. משש נשים שונות. במקרה או שלא, אחרי שגילה על ילד מספר 7, הוא דרש חוזה גדול יותר מ-3.2 מיליון הדולרים שהרוויח לעונה במדי הסופרסוניקס. המעבר לקליבלנד היה אמור לפתור את כל הבעיות שלו, כולל אלה העתידיות. אך מסתבר שתשלום דמי מזונות לשבעה ילדים שונים ירושש כמעט כל אדם, גם כזה שפעם הרוויח יותר מ-15 מיליון דולר בשנה. התנסויות חוזרות ונשנות עם קוקאין, בגינן נעצר בעבר פעמיים, לא הוסיפה לקופת החיסכון של קמפ, וזו אזלה עד שהתאיידה.

סקוטי פיפן | 15 עונות, 120 מיליון דולר הכנסות מכדורסל בקריירה
בתור מי שגדל בלי הרבה ממנו, כסף תמיד הטריד את פיפן. בתקופתו בשיקגו העדיף לחתום על חוזים ארוכי טווח, אלא שאלה הפכו אותו לאחד השחקנים הכי טובים שמתוגמלים הכי פחות. החוזים שלו ביוסטון ובפורטלנד סיפקו פיצוי לא רע, אבל התמה נותרה גם אחרי הפרישה: פיפן וכסף לא הולכים ביחד. סדרת השקעות איומות קיצצה את הונו ביותר מחצי תוך עשור מפרישתו. עד כמה איומות? ובכן, ב-2002 קנה מטוס פרטי בארבעה מיליון דולר, רק כדי לגלות שאחד ממנועיו מצריך תיקון שעלותו כמיליון דולר. פיפן מעולם לא טס בו, הופך אותו לקישוט בהאנגר. כשהחל לככב ברשימות מסוג זה, שתייגו אותו בין ספורטאים שפשטו רגל, תבע מספר כלי תקשורת על מיליון דולר – ביניהם NBC ו-CBS. אלה, מצדם, שלפו ציטוט שלו בכתבה מ-2004 על ספורטאים שהתרוששו, לפיו "אתה יכול להתעורר יום אחד, ומישהו מסוגל להחליט לקחת כל מה שיש לך". בדיעבד התברר שזה קרה לסקוטי פיפן, רק שהיה מדובר בסקוטי לי פיפן – אדם חסר מזל מקנזס שנקלע לחובות של 36 אלף דולר למס הכנסה והכריז על פשיטת רגל ב-2003. לפני שנה, בית המשפט דחה את התביעה של פיפן המפורסם יותר, ופינה את זמנו למלחמות אחרות. בשאקיל אוניל, למשל.

וין בייקר | 14 עונות, 97 מיליון דולר הכנסות מכדורסל בקריירה
לפני כשבועיים, שמו של וין בייקר חזר לכותרות. בגיל 43, מי שהרוויח בקריירה שלו כמעט מאה מיליון דולר נרשם לקורס מנהלי הסניפים של סטארבאקס. כמו הארסנל ההתקפי שלו, גם הדרך של בייקר לבזבוז הונו היתה מגוונת. הפורוורד שזכור בעיקר מתקופתו במילווקי ובסיאטל היה אלכוהוליסט ידוע עוד בימיו ב-NBA, מסורת אותה פיתח ושיכלל בימים שאחרי הפרישה. בתוספת חולשה להימורים ולהשקעות לא נבונות, ב-2008 הכריז על עצמו כפושט רגל. האחוזה המפוארת שלו בקונטיקט נלקחה ממנו, ובייקר נאלץ לפצוח בקריירה שנייה בהכנת קפה. "הייתי אלכוהוליסט, איבדתי הון", אמר החודש ל"וושינגטון פוסט", "היה לי כשרון ובזבזתי אותו. אבל אין לי זמן לחשוב על מה שהיה. יש לי ארבעה ילדים ואני חייב לחשוב עליהם". ועל קפה.

לטרל ספריוול | 13 עונות, 100 מיליון דולר הכנסות מכדורסל בקריירה
יש אנשים שמקלים מאוד על הקארמה לרשום בפנקס ולחזור לנשוך אותם בישבן במועד מאוחר יותר. אצל ספריוול זה קרה בנובמבר 2004, אז קיבל הצעה להאריך חוזה לשלוש שנים במינסוטה תמורת 21 מיליון דולר. לא רק שחונק המאמנים – אז כבר בן 34 – סרב להצעה, הוא אף נימק זאת במלים: "יש לי משפחה להאכיל". זו היתה העונה האחרונה שאת הארוחה הבאה של משפחת ספריוול סיפקה קבוצת NBA; ב-2007 עוקלה היאכטה שלו לאחר שאיחר בתשלומים והגיע לחוב של 1.3 מיליון דולר, ושנה לאחר מכן התסריט חזר על עצמו עם אחוזתו במילווקי. תביעה בגובה 200 מיליון על ידי חברתו לשעבר, שלא קיבלה ממנו דמי מזונות על ילדם המשותף, הבהירה מעט את הציטוט שהדליק את הקארמה. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ