קצת מנוחה עוד לא הרגה אף אחד, אולי רק את המוצר

המנוחה היזומה שהקבוצות הגדולות ב־NBA מעניקות לכוכבים חזרה לאחרונה לסדר היום של הקומישינר, שכבר לבש את חליפת האיומים (המרומזים). בינתיים, כל עוד לא נמצא פיתרון חוקתי לעניין, גרג פופוביץ' וחבריו ימשיכו להיטיב עם שחקניהם גם במחיר הפגיעה במותג

אלעד זאבי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לברון ג'יימס יושב על הספסל
לברון ג'יימס על הספסל. "איני מבין למה זה הופך שוב לבעיה דווקא עכשיו, כי נחתי שני משחקים?"צילום: Harry How/אי־אף־פי

ההפקה המקורית של ההצגה "אתה כבר תנוח בקבר", שובר קופות מיידי ב־NBA (גרף 250 אלף דולר ביום אחד), כבשה את הבמות בסוף נובמבר 2012. הכוכבים הראשיים היו גרג פופוביץ', מאמן שיתפטר לפני שיאפשר למישהו לכופף אותו, והקומישינר לשעבר דייויד סטרן, שראה את הפוטנציאל ההרסני בהחלטה של הספרס לטוס למשחק במיאמי ללא טים דאנקן, מאנו ג'ינובילי, טוני פארקר ודני גרין. סטרן התנצל פומבית בפני אוהדי הליגה, שנאלצו לראות בטלוויזיה הארצית משחק מרתק על הנייר שיצא לו האוויר עוד לפני תחילתו. פופוביץ', שלא התרגש מהקנס שהגיע שלושה ימים לאחר מכן — ונשען על כך שהספרס לא הודיעו מראש על ההיעדרויות — לא התנצל בפני איש. "כל מאמן צריך לקבל החלטות בנוגע לשחקנים שמשחקים לילה אחרי לילה", הסביר.

פרשת "פופ־גייט" התאיידה בסופו של דבר, אבל איש לא השלה את עצמו ששוחקה הסצנה האחרונה. ארבע שנים וחצי לאחר מכן ממשיך נושא המנוחה להטריד את מנוחתם של כל העוסקים בדבר, מהקומישינר ועד אחרון הכוכבים. סטרן אמנם כבר עמוק בתוך הפנסיה, אבל את הצרה הספציפית הזו העניק בירושה לאיש שהחליף אותו. אחרי שהאלופה וסגניתה העניקו החודש ימי מנוחה קולקטיביים לכוכביהן דווקא במשחקים ששודרו ברשתות ארציות, הנושא צף מחדש — והגיע תורו של אדם סילבר להישמע תקיף.

המזכר שהעביר הקומישינר למועדונים ביום שני שעבר התייחס למנוחת הכוכבים היזומה כ"נושא בעל חשיבות עליונה" עבור הליגה, והציע שבעלי הקבוצות יהפכו מעורבים יותר בתהליך קבלת ההחלטות בעניין. "החלטות מהסוג הזה עשויות להשפיע על אוהדים ועל השותפים העסקיים שלנו, להשפיע על המוניטין שלנו ולפגוע בתפישה הרווחת של המשחק", כתב סילבר, "כשכל כך הרבה מונח על הכף, זה פשוט לא מתקבל על הדעת שהאנשים הקובעים במועדונים לא יהיו מעורבים או יאצילו את האחריות בעניין לאחרים בתוך הארגון". בדומה למקרה ההוא ב־2012, גם הפעם סילבר השתמש במקל כשאיים ב"קנסות משמעותיים" לקבוצות שלא ידווחו מראש על פציעות ומחלות של שחקנים.

הוועד המנהל של הליגה יקיים ישיבה בנושא בעוד שבועיים, אבל בינתיים איש לא מחכה לוועדות מעונבות כדי לשטוח את טיעוניו. בטח לא פופוביץ'. "כנראה שהייתי עושה את אותו הדבר אם הייתי בנעליו", אמר על המזכר של סילבר, "זו דאגה לגיטימית וכולנו מרגישים רע לגבי זה. אבל אף אחד עדיין לא חוקק משהו רשמי בעניין כי כולם מבינים שזאת תיבת פנדורה. הליגה צריכה להבין שהמדע מאחורי מה שאנחנו עושים מתוחכם בהרבה מכפי שהיה פעם. אנחנו מוסיפים שנים לקריירות של אנשים, כך שבהחלט יש פה עניין של תן וקח. אתה רוצה לראות את השחקן הזה במשחק ספציפי או לראות אותו שלוש שנים יותר?".

גרג פופוביץ'
אנחנו מוסיפים שנים לקריירות של אנשים. אתה רוצה לראות את השחקן הזה במשחק ספציפי או לראות אותו שלוש שנים יותר?". גרג פופוביץ'צילום: Soobum Im/רויטרס

ל"סטאר טריביון" סיפר פופוביץ' כי התחיל לחשוב ברצינות על הנושא במהלך עונתו השלישית של טים דאנקן בליגה, כשהאחרון לא היה מסוגל לעזור לספרס בפלייאוף בעקבות פציעה בברכו. "אז הבנתי שאנחנו צריכים לחשוב לטווח הארוך יותר, על הארכת הקריירות", הסביר. הוא הודה שגם הוא היה מתאכזב אילו קנה כרטיס במיטב כספו לו ולבתו רק כדי לגלות שהקבוצות מעניקות לכוכבים מנוחה, אבל הסביר כי "לכולם יש תפקידים שונים ומטרות שונות". את הקריאה של סילבר להתערבות בעלים, תוך שימוש בז'רגון שפונה לכיס שלהם באופן מרומז, הוא פחות אהב. "לערב בעלים זה מדרון חלקלק, כי זה יכול לפגום ביחסים בין אנשים שנמצאים בתפקידים שמחייבים רמה מסוימת של אמון".

בסופו של יום, סילבר בסך הכל עושה מה שעושים פופוביץ' ושות': את עבודתו בצורה הטובה ביותר ובמסגרת האמצעים שעומדים לרשותו. הוא חושב על פגיעת שרשרת — שמתחילה באוהד המאוכזב באולם, ממשיכה באכזבה מהמותג ומתורגמת לדולרים, בטח לאור הסכם טלוויזיה שמזרים לליגה 24 מיליארד דולר לאורך תשע שנים. בצד השני, מאמני הקבוצות הגדולות — ומדובר בעיקר בקבוצות גדולות, כי לאוהדים שצופים בברוקלין שמגיעה להתארח לא ממש אכפת אם ברוק לופז נח — עושים חישובים במארס שישפיעו על יוני.

"זו ההחלטה שלי לאור לוח המשחקים, כמות הדקות ששיחקו השחקנים המובילים והפציעה של קווין דוראנט", הסביר סטיב קר, מאמן גולדן סטייט, לאחר שהעניק מנוחה לכוכביו במשחק מול סן אנטוניו באמצע החודש. "שיחקנו שמונה משחקים בשמונה ערים שונות תוך 13 יום. אני מצטער בשביל האוהדים, אבל זו היתה ההחלטה הנכונה מבחינתנו". הווריירס גם ספגו עליה ביקורת, שקצת עומעמה לאור המשפט השנוי במחלוקת של אנדרה איגודלה כשנשאל מה דעתו על כך שלא שיחק ("אני עושה מה שהמאסטר אומר לי").

ומה מבחינת אחרים? פיתרון שישביע את רצונם של כל הצדדים היה מתקבל בברכה, אבל השאלה היא אם דבר כזה בכלל אפשרי. יש כאלו שמאמינים כי דווקא כן; סילבר דיבר על קיצור תקופת ההכנה החל מהעונה הבאה והוספת שבוע לעונה הרגילה, על מנת לחסוך כמה שניתן במשחקי בק־טו־בק. תום ת'יבודו, מאמן מינסוטה, קרא לבחון את נקודת המבט של כולם בנושא ולהיות מוכנים לפשרות. "צריך לדון בזה בגישה של 'אוקיי, איך נימנע מקונפליקטים' ולהבין שאף אחד לא רוצה לראות את מה שקורה בפועל", אמר. אחת מהצעותיו היא לשבץ בלוח המשחקים קודם כל את אלו שישודרו ברשתות הארציות, ולבנות את שאר הלוח עליהם.

אדם סילבר
"החלטות מהסוג הזה עשויות להשפיע על אוהדים ועל השותפים העסקיים שלנו, להשפיע על המוניטין שלנו ולפגוע בתפישה הרווחת של המשחק", כתב הקומישינר, אדם סילברצילום: Bob Donnan/רויטרס

פופוביץ', האיש שהמציא את המונח DNP-OLD (לא שותף במשחק מחמת זיקנה), הודה כי אם יש רעיון ראוי בעיניו בנושא, הוא נוגע למנוחת שחקנים דווקא במשחקים ביתיים. "הגיוני בעיניי לחשוב על ההיבט הזה, של מישהו שמגיע לראות את השחקנים פעם אחת בעונה, כך שיש אזורים בהם נוכל להתאחד ולשמח את כולם. אבל זו גם בדיוק הסיבה לכך שאינך יכול לחוקק משהו אחיד שיכסה הכל. זה מסובך. קצת כמו ביטוח בריאות".

השחקנים הם הראשונים שמצדדים בכך. כלומר, בבריאות. "מנוחה עוזרת", קבע מאנו ג'ינובילי בן ה־39, "גם מההיבט של לחסוך מעצמך פציעות או לא להחמיר אותן, אבל זה גם עוזר לך להיות אנרגטי יותר כשאתה כבר על הפארקט. בטח בשנים היותר מאוחרות בקריירה". קיירי אירווינג אמנם צעיר ממנו ב־14 שנה, אבל יכול באותה מידה לדבר מגרונו. "איני יכול להדגיש מספיק עד כמה זה עוזר לשחקנים לנוח מדי פעם", סיפרל־Cleveland.com, "ברור שתמיד יהיו שחקני עבר ששיחקו 82 משחקים בכל עונה ויש להם את הדעות שלהם, אבל הזמנים השתנו. מה שמנחה אותנו זה לשמור על הגוף שלנו ולהבין שהמטרות החשובות נמצאות בסוף העונה".

לא כולם מסכימים. ג'יימס הארדן שיחק עד כה בכל משחקיה של יוסטון, ובשבוע שעבר הודיע כי אינו מתכוון לקחת ימי חופש גם בשבועות שלפני הפלייאוף. "אני אוהב את המשחק", הסביר, "כל מה שאני רוצה זה לשחק. אנוח בסיום העונה. הארגון שלי וחבריי לקבוצה צריכים שאהיה על הפארקט ואעשה את מה שאני עושה. אני יודע שאני מקבל על כך כסף, אבל אני גם אוהב את זה. אני אוהב את השחיקה, אוהב כמה שזה קשה לפעמים. זה מחשל".

סילבר היה שמח אם כל שחקן היה מרגיש כך — ובמיוחד לברון ג'יימס. "אני אוהב את מה שאדם עושה עבור הליגה שלנו, אבל לא חושב שהוא היה צריך לקרוא לעניין הזה בעיה", סיכם לברון את הנושא, "איני מבין למה זה הופך שוב לבעיה דווקא עכשיו, כי נחתי שני משחקים? זה מבאס לפעמים ששחקנים מסוימים נחים, אבל יש כאלו שזקוקים למנוחה. כך או כך, אני לא רואה בעיה בליגה שלנו כרגע". במלים אחרות, שכולם ינוחו. לפחות עד שיגיעו הסנקציות.

תגיות: