"המאמנת תפסה לי את התחת באימון כי שקלתי יותר מדי": הסיוט היומיומי של מעודדות ה-NBA

תחקיר מקיף של "יאהו!" מגלה את הצד האפל שמאחורי החיוכים בפסקי הזמן בליגה הטובה בעולם. מעודדות מקבלות שכר עלוב, אם בכלל, סופגות הערות פוגעניות והתעמרות מצד המעסיקים, והן מידרדרות עד כדי סכנת חיים. "המאמנת הכניסה אותי לארון, ואמרה לי לחשוב אם אני עושה מספיק כדי להרזות"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מעודדות סן אנטוניו ספרס. השיימינג בנוגע למראה לא היה הדבר היחיד שעלה מהתחקיר

הערות פוגעניות, מדיניות תזונתית מחמירה ומסוכנת לבריאות, התעמרות בעבודה ושכר מעליב – כל אלה הן חלקן של מעודדות ה-NBA, כפי שמגלה תחקיר מקיף שפרסמה העיתונאית אבי הגלג' באתר "יאהו!". הגלג' ערכה שיחות עם 15 מעודדות שעבדו בשנים האחרונות בקבוצות ברחבי הליגה, ומרביתן ציירו תמונה מסכנת חיים ממש לגבי המוסד השנוי במחלוקת ממילא.

בשנים האחרונות נסדקה התדמית הזוהרת של תעשיית המעודדות בארה"ב, שלכאורה נראית שמחה וצוהלת כמו הריקודים של הפועלות החרוצות, ואף משמשות כמקפצה לקריירה באור הזרקורים. התדמית הזו נסדקה בשנים האחרונות, בעיקר בזכות מחאה ומאבק משפטי שמובילות מעודדות ליגת הפוטבול, ה-NFL, שטענו גם הן להתעמרות בעבודה ולהטרדות מיניות בלתי פוסקות מצד המעסיקים ובסביבת העבודה שלהן. התחקיר המקיף, שאינו הראשון מסוגו אמנם, מגלה שגם בליגת הכדורסל הדברים אינם שונים מהותית. רבות מהמעודדות סיפרו שסבלו מיחס משפיל כדי שיירדו במשקל, קיבלו משכורת עלובה, ונוצלו על ידי ליגה שמכניסה מיליארדים, בין היתר בזכות תדמית השואו-טיים שהן תורמות לה את חלקן. ובכל זאת, מעיד התחקיר, המעודדות לא ממהרות לוותר על המשרה שמשמשת כקרש קפיצה לשואו ביזנס. "הם ידעו שזו הזדמנות בשבילנו ושלא נוותר על החלום, וזה הרגיש כאילו אנחנו בבעלותם", אמרה סידני סורנסון, מעודדת היוטה ג'אז לשעבר.

אחת המרואיינות הבולטות בתחקיר היא לורן הרינגטון, שעבדה כמעודדת שנה אחת ב-NBA, במילווקי באקס, בין השנים 2013-2014. הרינגטון, אז בת 18, מספרת שלעתים קרובות הוכנסה על ידי המאמנת שלה לארון המטאטא לפני משחקים, "והיא אמרה לי לשבת שם ולחשוב אם אני עושה כל מה שאני יכולה כדי לאבד משקל. כמו ילד בעונש". לפי הרינגטון, המאמנת שלה אמרה שהיא נראית "בעייתית" מבחינת משקל, והורתה לה ללבוש ביגוד צמוד באימון כדי לבצע "מבחן נענוע" משפיל מול הקבוצה כולה. "היא היתה ניגשת ותופסת לי מתחת לישבן, או בצד של הבטן, ואומרת – תשילי שני קילו עד מחר ואת תהיי בסדר", אומרת הרינגטון.

במילווקי אמרו שהם לקחו את ההאשמות "מאוד ברצינות", אלא שלאחר בדיקה מקיפה מצדם "לא נמצאו ראיות שיתמכו בהן". הרינגטון אגב כבר תבעה, ב-2015, את הקבוצה כחלק מתביעה ייצוגית שעסקה בתנאי העסקתן של המעודדות. לדבריה, בניכוי הוצאות שהמעודדות היו מחויבות להן מטעם מקום ההעסקה – לרבות איפור וקוסמטיקה – הן הרוויחו כ-3-4 דולרים בשעה. הבאקס, שהכניסו בשנה שעברה כ-87 מיליון דולר, הכחישו בתוקף את הטענות, אבל הסכימו לשלם במסגרת פשרה רבע מיליון דולר ל-40 מעודדות שהועסקו אצלם בשנים האחרונות.

ההתעמרות, מספרות המעודדות, התחילה מיד אחרי האודישנים. "כבר ביום שהתקבלתי לקבוצה, המנהלים לקחו אותי הצידה ואמרו שהם מודאגים מהמשקל שלי", אמרה אלנה סרביה, מעודדת סן אנטוניו ספרס בין השנים 2011 ל-2012 – השנה האחרונה של הלהקה, לפני פירוקה על ידי המועדון. "קיבלנו מדים מהשנה שעברה, ואני כנראה מידה 6 (S). אבל הבחורה שלפניי היתה אולי 2 או 4 (XS) – אז אלה המדים שלי עכשיו, ובהצלחה עם זה". מדיסון מורי, מעודדת פיניקס סאנס בין השנים 2012 ל-2015, סיפרה סיפור דומה. "מיד כשהתקבלתי לקבוצה, אמרו לי שאני חייבת להוריד 4 ק"ג. כנראה שהייתי רכה ממה שהייתי אמורה להיות, אבל זה אוכל אותי עד היום".

לפני שהצטרפה לסאנס, מורי עודדה גם במדי יוטה ג'אז, שם העיסוק במשקל שלה היה נושא להתעמרויות יומיומיות. "זה היה החלום שלי מגיל 15", אמרה. "ידעתי שזה יצריך עבודה קשה, וזה מעולם לא הפחיד אותי, אבל לא ידעתי שזה יגבה כזה מחיר מהביטחון שלי. זה היה ממש קשה".

בסך הכל, תשע נשים בתחקיר דיברו על "משטר משקל", במסגרתו מעודדות "סופסלו" ולא השתתפו במופעים אם היה נראה שהן עברו את "משקל היעד" שלהם, מה שהוביל חלק מהמעודדות למקומות מסוכנים. כך, למשל, אחת המרואיינות סיפרה: "בשבוע שלפני השקילה החודשית החלנו על עצמנו מגבלות חריפות יותר, כמו לא לאכול שום דבר מוצק". עוד אמרה: "פעם אחת שקלו אותנו אחרי חג ההודיה, ובחורה אחת נשקלה ובגלל שעלתה במשקל, היא לא יכלה להופיע. לי אישית ללא ספק היתה הפרעת אכילה, בוודאי בשנה האחרונה". היא לא היחידה שהעידה על כך בתחקיר.

מעודדות דאלאס מאבריקס. ההתעמרות התחילה מיד אחרי האודישניםצילום: AFP

"הקולגות שלי השתמשו בחומרים משלשלים לפני מופעים רק כדי שיוכלו לאכול כרגיל ועדיין להישאר במראה 'הנכון'", אמרה מעודדת של קבוצת לוס אנג'לס קליפרס לשעבר, שביקשה לשמור על אנונימיות. אחרת סיפרה על חברתה לקבוצה שהתעלפה בחדר ההלבשה מיד אחרי שהקיאה במתכוון.

בכתבה התראיינו גם מעודדות ששללו את הטענות להתעמרות, או טענו שלא נתקלו במקרים כאלה, אך הן היו המיעוט. אחרות גם ביקשו להגן על המשטר הקפדני. קירה דאגלס, מעודדת אטלנטה הוקס בעבר, אמרה שבעיניה זה "טבע המשחק". "את יודעת, את רוקדת בבגד קצרצר לפני אלפי אנשים, ואת הפנים של הארגון כולו. את מייצגת אותם ואת המותג, ואת רוצה להיראות הכי טוב שאת יכולה".

השיימינג בנוגע למראה לא היה הדבר היחיד שעלה מהתחקיר. המרואיינות מספרות על שכר של בין 50 ל-65 דולרים למשחק, ושכר שבאימונים הגיע ל-25 דולר בלבד - אם בכלל. היו מעודדות שסיפרו כי על אימונים לא קיבלו שכר כלל. זאת בזמן שמחירו הממוצע של כרטיס למשחק NBA עומד על כ-50 דולר, וכ-20 אלף איש מגיעים בממוצע למשחק. חלק מהקבוצות הצדיקו את השכר העלוב בכך שמדובר ב"עבודה בחצי משרה, עם מחויבות של משרה מלאה", כפי שהוגדר בחוזים של כמה מהמעודדות.

מעודדות בולטימור רייבנס. מחאת מעודדות ה-NFL סדקה את התדמית הזוהרתצילום: REUTERS

יתכן שהשכר בפני עצמו לא היה עלוב כל כך, אילולא ההוצאות שנכפו על המעודדות. לפי הרינגטון, בקבוצתה למשל התחייבו השחקניות בחוזיהן "לשתף פעולה עם כל הסטנדרטים האסתטיים של הארגון כפי שקובעים אותם המאמנות", לרבות שיער ארוך. כך רקדנית עם שיער קצר נדרשה לארגן לעצמה תוספות שיער בעלות של מאות ואלפי דולרים – על חשבונה. "אם מתחשבים בכל ההוצאות האלה, חלק מהמעודדות הרוויחו 3-4 דולר בשעה", היא אומרת. כתוצאה מכך, כל המעודדות שרואיינו לכתבה נדרשו להחזיק משרה נוספת. בהקשר זה, ראוי לציין, חלק מהמרואיינות הדגישו שהן גם מרוויחות טוב.

התחקיר פנה לקבלת תגובה ל-14 קבוצות ה-NBA שמעודדות לשעבר שלהן דיברו לכתבה, ו-13 סירבו להגיב. דוברים בודדים מטעם הקבוצות והליגה שכן התראיינו, שללו את רוב טענות המעודדות, ואחרים טענו שתנאי ההעסקה וההתייחסות למעודדות השתפרו דרמטית בשנים האחרונות, בין היתר בשל הביקורת.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ