אלעד זאבי
שליח "הארץ" לאוקלנד

בתחנת הרכבת שמובילה לקוליסאום של אוקלנד אתלטיקס ולאורקל ארנה של הווריירס, אי אפשר לרדת לקומת הקרקע בלי לדרוך על החתימה של סטף קרי. "תודה לך אוקלנד", רשום על כרזת רצפה מטעם "אנדר ארמור", חברת הנעליים וההלבשה שקרי הוא הפרזנטור שלה. אחת הגרסאות החדשות של נעלי קרי 6 מוקדשת לאוקלנד, שמאבדת את הווריירס לטובת סן פרנסיסקו החל מהעונה הקרובה. "סטף הוא האיש שלנו, אנחנו אוהבים אותו", אומר לורנס, שבשנים האחרונות התפרנס לפחות 50 ימים בשנה ממכירת פרטי מרצ'נדייז לא רשמיים של גולדן סטייט בדרך לאולם. "גם להקדיש לעיר שלנו נעליים זה נחמד, אבל מאיפה אביא עכשיו 150 דולר בשבילן אם הם לוקחים לי את הפרנסה?".

אם לורנס עוד התפרנס מהווריירס בעקיפין, מה יגידו אלו שהתפרנסו מהקבוצה במישרין. באורקל עובדים כרטיסנים, סדרנים, מנקים ומוכרים בעלי ותק דו-ספרתי של שנים, שרובם לא יחצו את הגשר עם גולדן סטייט בתחילת העונה הבאה. "הם ערכו איזשהו יריד עבודה לקראת המעבר, אבל רק הביורוקרטיה של הדבר הזה, שלא לדבר על הזמן בכבישים, לא שווה את זה", אומר אחד הסדרנים בקומה הגבוהה ביותר. כמה מטרים משם נמצא דוכן האוכל "Oaktown BBQ", שצולה את חתיכות הבשר האחרונות באולם הזה לפני תחילת המשחק הרביעי. "אני בטוח שגם בלעדיי יהיו מספיק מקומות לאכול באולם בסן פרנסיסקו", אומר מרכוס, האיש שמפעיל אותו, "בטח אוכל מפונפן כזה, שהעשירים אוהבים. פרוזן יוגורט והאגן דאז, או שיט כזה". איך אמר פעם נשיא הווריירס, ריק וולץ? "אנשים כבר לא מצפים רק לבירה ונקניקייה".

"תודה לך אוקלנד", חותם קרי בכרזה מטעם אנדר ארמור. "מאיפה אביא 150 דולר לנעליים?"צילום: אלעד זאבי

יום לפני כן, אותו וולץ נשא נאום בפני ילדי אוקלנד באירוע מטעם ה-NBA. "רק בגלל שאנחנו עוזבים אולם, זה לא אומר שאנחנו עוזבים אתכם", הבהיר. ההחלטה על המעבר התקבלה כבר לפני שבע שנים, מספיק זמן עבור כולם בשביל לעכל, אבל העובדה שממשיכים לחטט בה מעידה על כך שהפצע עדיין פתוח והתחושה היא של נטישה. לא כולם יגידו זאת בפה מלא - בכל זאת, הווריירס עדיין חשובים לאזור ובדרגים הפוליטיים רוצים לשמור על אקלים קורקטי - אבל בין השורות של ה-PC אפשר להבחין בעלבון.

"המעבר לסן פרנסיסקו הוחלט עוד לפני שנכנסתי לתפקיד לפני חמש שנים", אומרת ל"הארץ" ראשת העיר אוקלנד ליבי שאף, "ניסיתי לשאת אותו בחן ובצורה מקבלת, ואני שמחה שהם עדיין הקבוצה שלנו. אני לא יכולה להכחיש שזה מעציב אותי. הם אמנם עוזבים את הבסיס הקהילתי שלהם באוקלנד, אך אני רוצה להאמין שיישארו מעורבים. חבל שאירועים כמו אלה, שהביאו לכאן את קהילת ה-NBA, לא יקרו בעתיד הקרוב. אני עושה ככל יכולתי מאחורי הקלעים כדי לעזור לאנשים שיצטרכו למצוא עבודה אחרת. השאיפה היא שאזור הקוליסאום ישנה צורה וייכנס לפרק הבא שלו, ושבסופו של דבר יהיו לנו אפילו יותר מקומות עבודה".

אין ב-NBA אולם בעל יותר פרקים מהאורקל. הוא נוסד ב-1966 ועבר שיפוץ מסיבי 30 שנה אחר כך. רצה הגורל ואת ימיו הטובים ביותר ידע דווקא בסוף דרכו כביתה של קבוצה מקצוענית, שאם שואלים את ראשיה, בכלל לא בוגדת או נוטשת - אלא בסך הכל חוזרת למקום בו התחילה ובו שיחקה במשך כמעט עשור, לפני המעבר לאוקלנד בתחילת שנות השבעים.

הטרמינולוגיה חשובה, בטח כשנדרשים להצדיק משהו שנוי במחלוקת. הרי בסופו של דבר, בבסיס המעבר הזה לסן פרנסיסקו עומדים הניגודים הבסיסיים ביותר בחברה - עניים מול עשירים. ערכים של הזדהות וחיבור של קהילה לקבוצת ספורט לעומת שיקולים עסקיים קפואים כמו האגן דאז בתא הצפייה הפרטי. "אני לא חושב שיהיו הרבה אנשים מאוקלנד שישמרו על המינוי שלהם בעונה הבאה", אומר מרכוס, "עכשיו זה הזמן של ביונסה וריהאנה לצעוק 'ווריירס' כשהקבוצה בפיגור ברבע האחרון. אם אנחנו נעשה זאת, זה יקרה רק כשנשב בסלון מול הטלוויזיה".

ראשת העיר שאף מספרת שהמחוז מכר את חלקו בבעלות על האולם לאוקלנד אתלטיקס, שמתכוונים להקים בשטח מרכז עסקים, אקדמיית ספורט לנוער ודיור בר השגה לתושבי האזור. "זה יכול להיות נהדר", היא אומרת, "הפרויקט גדול ומורכב, ויש עוד הרבה צעדים לעבור, אבל אני אוהבת את החזון. הוא בהחלט משרת את הקהילה ויכול ליצור הרבה מקומות עבודה, וזה משהו שיכול להיטיב עם האנשים. בייחוד דיור בר השגה".

בינתיים, בסן פרנסיסקו, עובדים מאות אנשים כמעט מסביב לשעון, כדי שהדיור החדש של הווריירס יהיה מוכן בתאריך היעד - תחילת ספטמבר. גם הדיור הזה בר השגה - קרוב למיליארד דולר השיגו אותו. כל סנט יצא מהכיס של הבעלים ג'ו לייקוב ופיטר גובר, שצפויים לבצע התאמות מיידיות בין האוכלוסייה שאליה הם מכוונים למחירי המינויים. התמורה: אולם רב תכליתי שיכלול גם מרכז קניות, מסעדות גורמה ותחושת מספקת של "איזה כיף שאנחנו עשירים". כל זה כשסטף קרי ודריימונד גרין מחייכים אליך מלמעלה כשפרצופיהם מרוחים על שלטי ענק.

העבודות בצ'ייס ארנה. "אם נצטרך לקלף את המדבקה האחרונה שעה לפני שהווריירס יעלו למשחק הראשון, זה מה שנעשה "צילום: אלעד זאבי

שלושה חודשים ליעד, כמעט קשה להאמין שכל זה אוטוטו קורה. כאוס תעבורתי זו הגדרה עדינה למה שהולך כרגע באזור Mission Bay 29-32, אתר בנייה שמפזר, נכון לתחילת יוני, הרבה יותר אבק מאבק כוכבים. "מבחוץ זה נראה יותר מבולגן מכפי שזה באמת", מעיד אחד הפועלים במקום, ומרים גבה כשהוא נשאל אם מי שקנה כרטיסים להופעה של מטאליקה והסימפוניה של סן פרנסיסקו - שאמורה לחנוך את האולם ב-6 בספטמבר - צריך לדאוג. "תמיד יש עיכובים בפרויקטים מהסוג הזה, אבל כל מי שעובד כאן יודע שאסור בשום אופן שיהיו עיכובים. אם נצטרך לקלף את המדבקה האחרונה שעה לפני שהווריירס יעלו למשחק הראשון, זה מה שנעשה. את התיקונים הקטנים נעשה תוך כדי תנועה".

ב-22 עד 24 ביוני יתקיים בסן פרנסיסקו יריד תעסוקה במטרה לאייש כ-2,500 משרות שקשורות למתחם - מכרטיסנים וסדרנים ועד מוכרים בחנויות. באופן יחסי, מעטים מאוקלנד יגיעו לבדוק מה יש לווריירס להציע להם. "זה מצער", אומר אדונל פויל, ששיחק בגולדן סטייט בין 1997 ל-2007, "כששואלים אותי על התקופה שלי במועדון, אני תמיד אומר שהדברים שאני זוכר זה את האנשים, את הסדרנים שתמיד בירכו אותך לשלום, את המוכרים שתמיד זרקו מילה מעודדת. מצד שני, אני מאמין שגולדן סטייט תמשיך להיות הקבוצה של אזור המפרץ. שהיא תמשיך להיות גשר בין האזורים ולהיות חלק מהקהילה כאן".

במשחק הרביעי יצאו באורקל במבצע: כל גופיות השחקנים בחצי מחיר. השמועה התפשטה מהר, ועד הסיום נותר מלאי מוגבל ביותר - שהכיל בעיקר את דמרכוס קאזינס הבלתי אהוב. אם אוקלנד כבר נפרדה מהווריירס, היא עשתה את זה ב-50% הנחה, שזה הרבה יותר מכפי שהחברים של ביונסה יקבלו בסן פרנסיסקו. "שיהיה להם בהצלחה", מסכם מרכוס בזמן שהוא אורז את מה שנשאר, "נתראה שוב כשאזכה בלוטו".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ