טורניר אמצע עונה ורפורמה בפלייאוף: ההצעה הדרמטית לשינוי ה-NBA

בשל הרצון להילחם בירידת הרייטינג בעונה הסדירה, מציעה הליגה מהפכה של ממש. בין היתר, לראשונה יתאפשר דרבי של לוס אנג׳לס בגמר הליגה, ופרסי ענק בטורניר בחורף

ספורט הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לברון ג'יימס וקוואי לנארד. יוכלו להיפגש בגמר ה-NBA?
לברון ג'יימס וקוואי לנארד. יוכלו להיפגש בגמר ה-NBA?צילום: USA TODAY USPW/רויטרס

הנהלת ה-NBA שלחה לאחרונה הצעה ל-30 קבוצות הליגה, הכוללת שינויים משמעותיים בעונה הסדירה ובפלייאוף. לפי ההצעה, השינויים ייושמו כבר בעונת 2021/22, ובמידה שעונת הניסיון תוגדר כמוצלחת, השינויים יוכנסו כדרך קבע לליגה. ההצעה שנשלחה לקבוצות עוד טעונה את אישורן.

השינוי הראשון הוא קיצור מספר המשחקים ל-78 משחקים בעונה (במקום 82). המחקר שנעשה בהזמנת הליגה הראה כי רוב האוהדים מעדיפים עונה קצרה יותר ותומכים ברעיון של טורניר במהלך העונה.

הסעיף השני בהצעת הליגה כולל הוספת טורניר שישוחק באמצע העונה, בפורמט גביע, ויימשך כשלושה שבועות, באזור חודש דצמבר. בשלב הראשון של הטורניר ישחקו כל קבוצות הבתים האזוריים של הליגה בינן לבין עצמן, בשיטת בית וחוץ. שש המנצחות בשלב הזה, יחד עם שתי הסגניות הטובות ביותר, יעפילו לשלב רבע הגמר של הליגה, וארבע העולות לחצי הגמר ישחקו בטורניר גמר בעיר נייטרלית. כדי להבטיח שהקבוצות ישחקו "בכל הכוח" בטורניר הזה, מציעה הליגה כי תוצאות המשחקים ישוקללו לתוך מאזן המשחקים הכולל בליגה, וכן פרסי ענק לזוכות - 1.5 מיליון דולר לכל שחקן. כך, מקווה הנהלת הליגה, יתווסף עניין לליגה הסדירה, שכיום סובלת מירידה באחוזי הרייטינג, וכן מכך שחלק מהקבוצות מעדיפות לתת לכוכביהן לנוח בחלק מהמשחקים.

אדם סילבר, קומישינר ה-NBA. הנהלת הליגה מקווה שהטורניר יוסיף עניין לליגה הסדירהצילום: Jae C. Hong/אי־פי

השינוי השלישי נוגע לכרטיסי הכניסה לפלייאוף. אם עד עכשיו עלו הקבוצות אשר סיימו במקומות 8-1 במזרח ובמערב, ההצעה החדשה כוללת שינוי מסוים, שיעניק גם לקבוצות שסיימו במקומות 9 ו-10 הזדמנות להעפיל לפלייאוף. לפי ההצעה, קבוצות שדורגו 7 ו-8 בתום העונה הסדירה ישחקו ביניהן משחק אחד, שהמנצחת בו תעפיל ישירות לפלייאוף, והמפסידה תיאלץ לשחק משחק נוסף, מול המנצחת במשחק שיתקיים בין הקבוצות שסיימו 9 ו-10 בליגה הסדירה, כדי להבטיח את השתתפותה בפלייאוף.

השינוי הרביעי נוגע לזהות העולות לגמר ה-NBA. בשל חוסר השוויונית שהתקבע בין אזור המזרח למערב בליגה, נוצרה סיטואציה שבה המפגש בין שתי הקבוצות הטובות בליגה יכול להיערך כבר בשלב גמר המערב, כשלאחריו, לעתים, מצפה לאלופת המערב גמר NBA קליל, מה שפוגע כמובן גם בבעלי זכויות השידור בטלוויזיה. לפי ההצעה החדשה, הקבוצות שיעפילו לגמרים האזוריים - או למעשה, לחצי הגמר של הליגה כולה - ישובצו ביניהן לפי דירוגן בתום הליגה הסדירה. כך למשל, אם שתי הקבוצות מלוס אנג'לס יסיימו את הליגה הסדירה בתור שתי הקבוצות הטובות ביותר, הן לא יפגשו בגמר המערב, אלא רק בגמר ה-NBA, אחרי שאחת מהן תעבור את מילווקי למשל.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ