חקירת התרסקות המסוק של בראיינט: "לטייס חסרו 30 מטר כדי להגיע לשמים בהירים"

על פי ממצאים ראשוניים של המועצה הלאומית לבטיחות בתעבורה בארצות הברית, ועל פי מומחים שחוקרים את התאונה, למסוק לא נגרם כשל טכני, ולטייס חסרו 12 שניות של טיסה בגובה וטיפוס ב-30 מ' נוספים בלבד כדי להגיע לתנאי ראייה משופרים, ולהימנע ממנה

ספורט הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עשן עולה ממסוקו של קובי בראיינט לאחר ההתרסקות
עשן עולה ממסוקו של קובי בראיינט לאחר ההתרסקותצילום: AFP

כמעט שבועיים חלפו מאז התרסקות המסוק שהביאה למותם של קובי בראיינט, בתו ג'יאנה, ושבעה אנשים נוספים, והבוקר (שבת) פרסמה המועצה הלאומית לבטיחות בתעבורה בארצות הברית חלק מממצאיה ביחס לתאונה. על פי ממצאים אלו, לא נמצאו פגמים או כשלים טכניים במסוק, והתאונה לא נגרמה בשל בעיה במנוע. בשל כך, על פי הדיווחים בכלי התקשורת השונים בארה"ב, תתמקד החקירה בתנאי מזג האוויר והתנהגותו של הטייס.

על פי הדיווחים, במהלך הטיסה לא דיווח הטייס, ארה זוביאן, על בעיות במסוק, ונשמע רגוע במערכת הקשר. "מכאן נובע גודל הטרגדיה. זה היה מסוק טוב מאוד, מצויד היטב, שלרוע המזל הוא טס במזג אוויר גבולי", נמסר מהמועצה הלאומית. "הטייס נכנס לעננים, הבין שהוא במצב קשה ואז תכנן להימלט, או שפשוט איבד תשומת לב".

מהמועצה הלאומית נמסר שהמסוק היה בגובה של 701 מטרים בזמן התאונה, וזוביאן היה צריך לטפס 30 מטרים נוספים כדי לעלות מעל העננים שהקשו על תנאי הראות ולהגיע לשמים בהירים ונטולי ערפל. אולם, במקום זה, זוביאן פנה שמאלה לנתיב שגוי, הגביר מהירות ל-290 קמ"ש, והתרסק אל תוך ההר. 

יועץ הבטיחות, קיפ לאו, אמר: "לפי מה שקרה, אפשר להבין שהטייס איבד שליטה על המסוק. על פי המהירות בה הוא טס, חסרו לו 12 שניות של טיסה לגובה על מנת להגיע לתנאי ראייה טובים, וכך להינצל, כיוון שברגע שעולים מעל העננים הכל מסתדר".

הטייס מייק סגלי, שמכיר את האיזור בו התרחשה התאונה וטס בו כ-35 שנים, הוסיף: "ברגע שהטייס נכנס לעננים זה כבר היה מצב חירום של ממש. ובמצבים כאלו, כשמנסים להזיז את המסוק מצד לצד במקום לעלות גבוה יותר, ב-80 עד 90 אחוזים מהמקרים תהיה קטסטרופה". בנוסף, פורסמה בארצות הברית התמונה האחרונה בה נראה המסוק של בראיינט טרם ההתרסקות. החקירה, כך על פי הדיווחים, צפויה להימשך כשנה, עד אשר יוגש דו"ח סופי.

אתמול הודיעה אלמנתו של בראיינט, ונסה, על קיום טקס לזכרו ולזכר בתם בסטייפלס סנטר, ב-24 בפברואר.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ