שחקנים יידבקו? מבחינת ה-NBA, זה לא מה שיגרום להשבתת העונה

כשברקע הדיווחים ברחבי העולם על חזרת ליגות הכדורגל, ב-NBA עובדים במרץ על תוכנית חזרה לפארקט. איך בדיוק זה הולך לעבוד? אדם סילבר סיפק הצצה בשיחה שערך הלילה עם השחקנים, בה התייחס לסוגיות המרכזיות

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אדם סילבר עם קוואי לנארד במשחק האולסטאר האחרון. הבהיר לשחקנים שאין כוונה לבודד אותם חודשיים בבית מלו
אדם סילבר עם קוואי לנארד במשחק האולסטאר האחרון. הבהיר לשחקנים שאין כוונה לבודד אותם חודשיים בבית מלוןצילום: Kyle Terada/רויטרס

כשחלק מליגות הכדורגל הגדולות באירופה כבר סימנו תאריך חזרה למגרשים, ב-NBA עובדים בתקופה האחרונה בקדחתנות על הכנת תוכנית מסודרת לחזרה לפארקט. הליגה מושבתת מאז 12 במארס (אז התגלה כי רודי גובר מיוטה נדבק בנגיף הקורונה) ומספר הקורבנות הגדול ברחבי ארצות הברית מקשה מאוד על החזרה לשגרה. אם אכן יחודשו המשחקים, כיצד בדיוק זה הולך לעבוד? רמזים לכך סיפק הלילה (בין שישי לשבת) הקומישינר של ה-NBA, אדם סילבר, בשיחה שקיים עם נציגי ארגון שחקני הליגה.

לפי הדיווחים בארצות הברית, סילבר הודה בפני השחקנים שלא ניתן לדעת בשלב זה מתי יוכלו האוהדים לשוב לאולמות. אם לא יימצא חיסון, אמר, ייתכן שהאיסור על כניסתם יימשך גם לתוך שנת 2021. "החזרה לשחק והחזרת האוהדים למגרשים הולכות להיות אתגר ענק, אולי הגדול בחיינו", הוא אמר לשחקנים, וציין ש-40% מהכנסות הליגה מגיעות ממכירת כרטיסים, זכויות שידור וספונסרים.

בניגוד לתחושת הדחיפות, סילבר הבהיר שההחלטה הסופית בנוגע לחידוש העונה לא חייבת להתקבל עד סוף מאי, וייתכן גם שלא בתחילת יוני. כמו כן, אמר הקומישינר כי אם העונה תחודש, אכן הגיוני שהמשחקים ירוכזו בעיר אחת או שתיים, כשאורלנדו ולאס וגאס נראות כיעדים מובילים בשלב זה. "אין טעם לסכן את בריאותכם ולהטיס אתכם מעיר לעיר, כשגם ככה אין קהל באולם", אמר סילבר, "אנחנו חושבים שהכי בטוח יהיה לרכז אתכם בעיר אחת, אולי שתיים".

אחת הסיבות לפנייה של סילבר לשחקנים היא החשדנות שרבים מהם מגלים באשר לפתרונות, שכולם מייעדים להם בידוד במשך תקופה ארוכה - חלקם ללא אפשרות לפגוש את משפחותיהם. בעניין זה אמר סילבר: "אנחנו לא רוצים שתשבו חודשיים בבית המלון, ונצטרך למצוא לכך פתרונות". סילבר הדגיש שכל הקבוצות מחויבות לעשות את המקסימום למען החזרה לפארקט, ושיידרשו כשלושה שבועות של אימונים לפי חידוש המשחקים.

בנוגע לשיטת המשחקים, אם אכן יחודשו, הביע סילבר תקווה שניתן יהיה לקיים את כולם, ושהפלייאוף יתקיים כסדרו - סדרות של הטוב מ-7. עם זאת, ציין, ייתכן שלא תהיה ברירה אלא להכריע את העונה באמצעות טורניר מיוחד שיותאם למצב. הקומישינר אף אמר לשחקנים שתחילת העונה הבאה עלולה להידחות לדצמבר ללא קשר לשאלה אם המשחקים יחודשו העונה או לא.

בית המלון MGM בלאס וגאס, שהוזכר כמועמד לארח את השחקנים אם ישוחקו המשחקים בעירצילום: AFP

אתמול קיבלו קבוצות הליגה אישור להתחיל לערוך בדיקות קורונה לשחקנים ולצוותים המקצועיים, כך שיוכלו להכניס למתחם האימונים רק אנשים שיקבלו תוצאה שלילית. סילבר עדכן את השחקנים שהליגה מתכוונת לרכוש מספיק בדיקות לצורך חידוש המשחקים, על מנת שניתן יהיה לערוך לשחקנים, לשופטים ולאנשי הצוות בדיקות יומיות. לנוכח הביקורות, סילבר הוסיף שבארצות הברית יש מספיק בדיקות פנויות ולא יהיה צורך "לקחת את הבדיקות הללו מאנשים שבאמת זקוקים להן". גורמים במדינה מעריכים שיהיה צורך בכ-15,000 בדיקות קורונה על מנת לחדש את הליגה ולהביא את העונה לסיום ספורטיבי.

סוגיה נוספת שעלתה, באופן בלתי נמנע, היתה באשר לתרחיש שבו אחד השחקנים יאובחן כחולה קורונה לאחר שיחודשו המשחקים. על פי סילבר, בניגוד להתפרצות הראשונה בליגה, לא יהיה צורך בהפסקה חוזרת של ה-NBA או השבתת פעילות של הקבוצה ממנה יצא השחקן. לטענתו ניתן יהיה לבודד את השחקן שנדבק ואת מי שבא איתו במגע בלבד. עם זאת, יש לציין כי הפתרון אינו ברור ולכל הפחות לא הוצג לשחקנים במהלך השיחה. 

הקומישינר גם הרגיע את השחקנים כשאמר להם שהקבוצות לא רשאיות לחייב אותם להגיע לאימונים, וההחלטה הסופית בעניין היא שלהם בלבד. "לצערי, עד שיימצא חיסון או תרופה למחלה, ניאלץ להתמודד עם הווירוס, אולם נעשה זאת ביחד, תוך שמירה על בריאותכם ומינימום סיכון", אמר להם.

אדם סילבר. אמר לשחקנים שייתכן שהעונה תוכרע בטורניר בודדצילום: AFP

בסוף השבוע היה זה בוב מאיירס, הג'נרל מנג'ר של גולדן סטייט, שהבטיח כי הווריירס יהיו "שותפים טובים" בכל הנוגע למאמץ החזרה למגרשים. ההודעה של מאיירס הגיעה לאחר שבליגה הביעו חשש שהווריורס, שמדורגים במקום האחרון בליגה עם מאזן שלילי 50:15 לא ישתפו פעולה. זאת, בעקבות ההתבטאות של המאמן סטיב קר כי "אנחנו באווירה של סוף עונה". "זה נכון שהמאזן שלנו הוא הגרוע בליגה, וקשה לייצר מוטיבציה לחזור במצב כזה, אבל זה לא אומר שלשחקנים לא אכפת, ושהם לא רוצים לחזור", אמר מאיירס, "הגאווה שלהם לא תאפשר להם לסיים את העונה בצורה כזו, כך שהליגה יכולה לסמוך עלינו".

בפועל, גם לאחר השיחה בין סילבר לשחקנים הדרך לחזרת ה-NBA עדיין לא סלולה, אך היא מתבררת אט-אט: עיר אחת או שתיים יארחו את המשחקים, אלפי בדיקות יעמדו לרשות קבוצות הליגה, ומקרה של הידבקות לא יימנע מהליגה להמשיך לכוון לסיום העונה כפי שתוכנן.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ