לברון ג'יימס ויתר על המחאה; מי ישנו את השמות על הגופייה שלהם, ומה ייכתב?

שחקנים רבים ישתמשו בהיתר של ה-NBA להחליף את שם משפחתם במלה שתביע סולידריות. בעוד כריס פול, רודי גובר ואחרים עשו זאת, לברון ג'יימס הודיע שזאת לא "המשימה" שלו

ספורט הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לברון ג'יימס, העונה. יישאר עם שם משפחתו
לברון ג'יימס, העונה. יישאר עם שם משפחתוצילום: AFP

אחד החששות המרכזיים שהיו לשחקני ה-NBA בדיוני חידוש העונה, עלה בעקבות מחאת "Black Lives Matter" ששוטפת את ארצות הברית. השחקנים, במידה של צדק, חששו שחידוש העונה, שיחל ב-30 ביולי, יתפקד כהסחת דעת מתנועת המחאה ומהמסרים שלה, והם עצמם ישמשו כמנת אסקפיזם במקום להיות סוכנים של שינוי חברתי.

לשם כך, במסגרת ההסכמות בין הליגה לארגון השחקנים, אישרה ה-NBA לשחקני הקבוצות להחליף את שם משפחתם שמופיע על הגופייה ולבחור בשם אחר שיופיע - כדי שכך יוכלו להביע סולידריות עם המחאה.

לברון ג'יימס, בכיר השחקנים בליגה ומנהיג הקואליציה לטובת חידוש העונה, הודיע אמש (שבת) שהוא מוותר על זכות המחאה ולא ישנה את השם על הגופייה שלו. "אני לא צריך לשנות את השם על הגופייה שלי כדי שאנשים יבינו את המשימה שלי", אמר ג'יימס, "אני מכבד את כל מי שבחר לעשות את זה".

מאז התקבל האישור, שחקנים מרחבי הליגה הודיעו כי ינצלו זאת על מנת להביע מחאה. רוב השחקנים בחרו ב"Equality", שוויון, כדי להראות "שעל המגרש יש מערכת שלא מבוסס על גזע, השכלה, מעמד כלכלי או מגדר", כפי שאמר כריס פול, יו"ר ארגון השחקנים שבחר לשנות את השם. רודי גובר (יוטה), יוסוף נורקיץ' (פורטלנד), מאיירס לנארד (מיאמי), פאט קונאטון (מילווקי), ג'מאל קרופורד (ברוקלין) בחרו בשם דומה. שם פופולרי נוסף הוא "Freedom", חופש, בו בחרו, בין היתר, ארון גורדון (אורלנדו) ואנס קאנטר (בוסטון). דני גרין מהלייקרס בחר בשם שמזכיר את קורבנות האלימות המשטרתית - "How Many More", כמה עוד. 

מייק סקוט מפילדלפיה, רצה לשנות את השם על הגופייה, אך לטענתו הליגה אישרה מספר מצומצם ורע של שמות. "זה נורא", אמר בריאיון בשבוע שעבר, "פשוט היתה רשימה רעה, ובחירות רעות. הם לא נתנו לשחקנים הזדמנות להשמיע קול בעצמם, הם פשוט היו חייבים לתת לנו רשימה...".

רשימת השמות שאושרו עד כה על ידי ה-NBA:

Black Lives Matter; Say Their Names; Vote; I Can't Breathe; Justice; Peace; Equality; Freedom; Enough; Power to the People; Justice Now; Say Her Name; Sí Se Puede (Yes We Can); Liberation; See Us; Hear Us; Respect Us; Love Us; Listen; Listen to Us; Stand Up; Ally; Anti-Racist; I Am A Man; Speak Up; How Many More; Group Economics; Education Reform; and Mentor.

מה אתם זוכרים מהעונה הנוכחית

תגיות קשורות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ