בעלי קבוצה ב-NBA: "אני תורם לטראמפ בחשאיות, דואג לכך שייבחר שוב"

על פי תחקיר שפורסם ב-ESPN, בעלי קבוצות בספורט האמריקאי תורמים באופן חשאי לקמפיין של דונלד טראמפ כדי להימנע מביקורת מצד שחקנים ואוהדים. מארק קיובן, בעלי דאלאס: "אני לא יכול לדמיין את עצמי תורם בנושא שכל כך מפלג בין אנשים"

ספורט הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דונלד טראמפ, נשיא ארצות הברית
ספורט הארץ

במהלך כהונתו של הנשיא דונלד טראמפ, הפכו רבים משחקני ה-NBA לקולות אופוזיציוניים נלהבים וחדורי מטרה. בהובלת לברון ג'יימס, שהתעמת עם טראמפ לא פעם, קבוצות NBA שזכו באליפות אף הדירו את רגליהן מהטקס המסורתי בבית הלבן שנערך זה שנים בין נשיא ארצות הברית לאלופת הליגה. עם חידוש עונת ה-NBA האחרונה, גם הליגה ובעלי הקבוצות התחייבו לעולם הערכים שמקדמים הכוכבים לאורה של תנועת Black Lives Matter, שקוראת בין היתר להדחתו של טראמפ. 

ארבעה ימים לפני מועד הבחירות, אתר ESPN פרסם כי התמיכה הפומבית של כמה מבעלי הקבוצות היא מראית עין בלבד. למעשה, הם תורמים בדרכים חשאיות לקמפיין הנוכחי של טראמפ. על פי התחקיר, שמובא כחלק מסדרת כתבות שעוסקת במעורבות בעלי הון מעולם הספורט בפוליטיקה האמריקאית, נשמע אחד מבעלי הקבוצות טוען כי הוא תורם "בצורה הפרטית והסמויה ביותר שאני יכול כדי לדאוג שטראמפ ייבחר שוב". על פי הציטוט, אותו בעלים אמר: "אני יודע שהוא (טראמפ) משוגע, ואני מקווה שהדמוקרטים ישיגו רוב בסנאט ובקונגרס, אבל טראמפ יוכל לחסום דברים ולהגן עלינו מפני מסים ורגולציות".

לדברי מקור שמעורב בכמה קבוצות בעלות בספורט האמריקאי, בעלי קבוצות תורמים באופן הזה על מנת להגן על עצמם מפני תגובת נגד של שחקנים ואוהדים. "אין ספק לגבי זה", טען, "הרוב המוחלט של בעלי הקבוצות הם רפובליקנים, והם מודאגים מאוד בנוגע למסים ורגולציות שנוגעים לעסקים שלהם". לדברי המקור, הפוליטיקה האמריקאית הפכה לנושא בולט בישיבות ההנהלה של ה-NBA, בהן יושבים 30 בעלי הקבוצות, ששווי הונם הממוצע של כל אחד מהם הוא כ-2 מיליארד דולר.

לברון ג'יימס במקפיין הבחירות של קלינטון ב-2016. בעלי קבוצות חוששים מתגובת השחקניםצילום: Carlos Barria/רויטרס

על פי ESPN, בעלי קבוצות מה-NBA, NFL, NHL וה-MLB תרמו בגלוי כמעט 45 מיליון דולר בבחירות ארציות מאז 2015. עשרה בעלי קבוצות בלבד לא מצוינים בדוחות כמי שתרמו לקמפיין פוליטי כלשהו בשנים האחרונות. על פי התחקיר, מרבית התרומות שנעשו על ידי בעלי ההון, נעשו באופן דיסקרטי דרך צד שלישי או לחילופין לטובת מטרה שאינה נחשבת כתרומה של ממש.

מארק קיובן, בעלי דאלאס, מרבה להתבטא בעניינים פוליטיים וב-2016 אף טען כי ריצה לנשיאות היא "רעיון להשתעשע בו". באופן רשמי הוא תמך בהילארי קלינטון ב-2016, ובמאי האחרון הודיע על תמיכתו בג'ו ביידן. עם זאת, בכל הנוגע לתרומה כספית קיובן תרם אלפים דולרים בודדים במהלך חייו לטובת מועמדים לסנאט, לעתים רפובליקנים ולעתים דמוקרטים. בתגובה ל-ESPN טען קיובן כי מעולם לא סיפק תרומה חשאית לאף מועמד משום שיש "מקומו הרבה יותר טובים להשקיע בהם".

"אני מוצא ערך בהשקעה שתביא תוצאות בנושאים שחשובים לי", כתב קיובן בתגובה, "יש הרבה ארגוני צדקה שאני תורם להם. לעתים אני מאשר לעשות גם שימוש בשמי לטובת מטרות. יש הרבה דברים בחיים שחשובים יותר מה-NBA, וגם מעסקים. אני לא יכול לדמיין את עצמי תורם בנושא שכל כך מפלג בין אנשים".

מארק קיובן, בעלי דאלאסצילום: KATHARINE LOTZE / GETTY IMAGES N

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ