בעזרת גאווה פצועה ו-47 מיליון דולר, הוכיח דוויין ווייד שגם סופרסטארים הם בני אדם

אחרי 13 עונות במיאמי, בהן הפך לשחקן הגדול בתולדות המועדון אך אף פעם לא למשתכר הבכיר שלו, החליט הגארד לממש את איום העזיבה ולעבור לשיקגו

אלעד זאבי-צרובה
אלעד זאבי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
דוויין ווייד
ווייד. את הכסף הגדול דרש מטעמי מפעל חייםצילום: David Santiago/אי־פי
אלעד זאבי-צרובה
אלעד זאבי

כפי שמצופה ממנחת תוכנית בוקר משופשפת באשר היא, מצאה קלי ריפה את הזווית החשובה באמת בדבריו של מי ששימש אתמול כמנחה-שותף אורח. אחרי שדוויין ווייד גילה כי בשבוע האחרון לא ישן, לא אכל ואיבד שלושה עד חמישה קילוגרמים, פנתה ריפה לקהל באולפן ולצופים בבית והכריזה: "אנחנו מוכרחים להצטרף לדיאטת דוויין ווייד". המרשם, על פניו, פשוט למדי ושווה לכל כיס: גאווה פצועה ו-47 מיליון דולר.

אוהבים לומר על ה-NBA שהיא "ליגה של סופרסטארים", במובן השלילי של הניסוח. הבעלים כנועים, ההנהלות חסרות כוח, המאמנים נתונים למרותם. על פי הכוכבים הגדולים יישק דבר, יסודרו הכוכבים בשמים וייפלו שאר אבני הדומינו במקומם - להלן השחקנים "הרגילים". אבל אם יש משהו שאפשר ללמוד מהשבוע האחרון, שבמונחי NBA היה טורנדו בחדר סגור, זה שמדובר קודם כל בליגה של בני אדם. או לחילופין, שגם סופרסטארים הם כאלה.

כבר בקיץ שעבר לבש ווייד את חליפת האיומים לפני שנכנס למשרדו של הבעלים, מיקי אריסון. זה נגמר בחוזה לעונה אחת תמורת 20 מיליון דולר, שאיפשר לשני הצדדים בעיקר לשחרר אוויר חם מילולי בחודשים הבאים. "איני רוצה לקחת חלק בכל עניין שוק השחקנים החופשיים", אמר ווייד בפברואר ל"מיאמי הראלד", "אני לא סקרן בכלל, רק רוצה לחתום על החוזה שלי. כאן אני רוצה לסיים את הקריירה".

שלושה חודשים לאחר מכן, עם סיום העונה של מיאמי, הנשיא פט ריילי נשמע כמי שכבר הדפיס את הניירת הנחוצה ורק מחפש עט שעובד כדי לסגור עניין. "שכר עבור שחקנים הוא גם עניין של כבוד והכרה", אמר, "אנחנו יודעים לאן ווייד שייך. הוא שחקן לכל החיים. אי אפשר להחליף את מה שעשה עבור העיר במשך 13 שנים, ואנו רוצים לעשות את הדבר הנכון".

מאז עשתה מיאמי את כל הדברים הלא נכונים, לפחות מנקודת מבטו של שחקנה הגדול בהיסטוריה. אדי ג'ונס, ג'רמיין אוניל, שאקיל אוניל, לברון ג'יימס, כריס בוש – כל אחד מהם היה שיאן השכר במיאמי בנקודה כלשהי בקריירה של ווייד, שמעולם לא היה כזה. בגיל 34 הוא עדיין רלוונטי – 19 נקודות למשחק ומספר הופעות למזכרת בפלייאוף האחרון – אבל את הכסף הגדול דרש מטעמי מפעל חיים. לא רק על פועלו על הפארקט, שהתבטא בשלוש אליפויות, אלא גם על הוויתורים הכספיים שהתנדב לספוג במשך השנים כדי להשביח את הקבוצה. לברון ג'יימס לא היה מגיע לפלורידה בלעדיו, ולריילי לא היה סיכוי לדחוס אותו ואת כריס בוש מתחת לתקרת השכר לולא ווייד היה מתנדב לוותר על מיליונים.

במיאמי, שלפני שנה נתנה 90 מיליון דולר לגוראן דראגיץ' ובתחילת החודש מיהרה לדחוף 24.5 מיליון דולר לעונה לכיסיו של חסן ווייטסייד, הנהנו בסימפטיה ולא חרגו בסנט מהצעה של 40 מיליון דולר לשנתיים. בעצם מי יודע, אולי זרקו פנימה גם רמז בדמות שעון זהב. במובן מסוים, זו היתה החלטה מערכתית עקרונית לא לחרוג מהתקציב שהוקצה לפרויקט "הגידו כן לזקן". הלייקרס, למשל, היו מוכנים ב-2014 ללחוץ על כפתור ה"עצור" למשך שנתיים, בהן הידרדר הארגון לתהומות מקצועיים במקביל להענקת מצנח מוזהב בגובה 48 מיליון דולר לקובי בראיינט. ריילי, שהצהיר לא מזמן "אני לא אדם צעיר והמוטיבציה שלי היא לנצח עכשיו", לא ביצע הקרבה דומה כדי לגרום לווייד לחיות בשלום עם גאוותו. במקביל, בחר לפזול לעבר קווין דוראנט יחד עם חמש קבוצות נוספות.

הפעם לא עזרה חליפת האיומים, הצעה של 52 מיליון דולר מדנוור או פגישה עם מילווקי. אחרי שביום שני יצא ווייד מהמשרד של אריסון עם אותה הצעה עמה נכנס אליו, הוא נדרש לעשות מה שאיש לא באמת חשב שיעשה: לממש את האיום. לשם כך גייס נרטיב מוכר מחבר קרוב ומיהר למסגר את בחירתו לחזור הביתה לשיקגו עם תיאורי זיכרונות ילדות. ועדיין, ספק אם היינו שומעים על הילד שקיבל השראה לשחק כדורסל כשגופייה של הבולס לגופו לולא הציבה מיאמי תקרת זכוכית לכבוד וההכרה שווייד חשב שמגיעים לו; ה-NBA היא ביזנס, זה נכון, אבל ספק רב אם פער של שבעה מיליון דולר היה משמעותי יותר מההשלכות הרגשיות של הסיטואציה. "ההיט אתגרו אדם גאה מאוד לחזור הביתה", הגדיר זאת "מקורב" עבור ESPN, "וזה אחרי שהחבר הטוב שלו זכה בתואר אחרי שחזר הביתה".

למרות ההקבלה המתבקשת, הסיטואציה שונה לחלוטין. ווייד כבר נמצא מעבר לשיאו, ויודע שהסיכוי שלו לשחזר את ההצלחה של לברון קטן בהרבה מאחוזיו לשלוש בעונה האחרונה (16%). כך גם שיקגו, אבל איכשהו נדמה שהשידוך בתזמונו הנוכחי מתאים לשני הצדדים. הוא קיבל מוצא מכובד וסכום שהוא אפילו יותר מכך, בעוד שהיא זוכה לאייקון יליד העיר במקום דריק רוז ולאסיסטנט בכיר בניסיונות למשוך שחקנים חופשיים איכותיים בשנתיים הקרובות. אמנם אין הרבה קטגוריות סטטיסטיות, רגילות או מתקדמות, בהן ווייד לא חווה ירידה בעונה שעברה, אבל הוא בהחלט עוזר לשיקגו לקיים את הבטחתו של הג'נרל-מנג'ר גר פורמן בתחילת הקיץ: "לא נבנה מחדש, אלא נצטייד מחדש".

ווייד (משמאל) והחבר לברון ג'יימס. "ההיט אתגרו אדם גאה מאוד לחזור הביתה"צילום: Wilfredo Lee/אי־פי

כמעט שלושה חודשים לפני פתיחת האימונים, הבולס לא מתעסקים בזוטות כמו האם הציוד בכלל מתאים. ב"עידן כסף המונופול" של ה-NBA, הקו המנחה הוא להתחמש עכשיו, ורק אחר כך לשבור את הראש מה לעשות עם התחמושת. תהיות מקצועיות בנוגע לנחיצות המהלך מצד הבולס לא חסרות; האם ווייד בכלל מסוגל להתקיים לצד ראג'ון רונדו וג'ימי באטלר, שניים שאוהבים וצריכים את הכדור בידם? האם הוא מסוגל להתקיים לצדם בחדר ההלבשה בלי לאבד את השפיות? איך שלישיית גארדים מאותגרים משלוש מתיישבת עם פילוסופיית ההתקפה של המאמן פרד הויברג? או מה עם הפרט השולי הזה שנקרא הגנה? כל אלה, מתברר, הן שאלות שרלוונטיות רק מאוקטובר ואילך. ביולי עדיין אפשר פשוט לשמוח על שובו של הבן האובד. גם אם הוא כבר לא ילד.

"אחרי 13 שנים במיאמי אתה בכלל זוכר את החורף?", שאלה ריפה את ווייד, שהודה שלא. בשיקגו, הוא יודע, כבר לא יוכל לפספס אותו. למרבה המזל, אפילו ללא הצלחה מקצועית מהאגדות, גאוותו עדיין תהיה שם כדי לחמם אותו בלילות הקרים. לחילופין, גם טיוטת החוזה ממיאמי באח הבוערת תעשה את העבודה.

כתבות מומלצות

ליד בית הספר רוב בטקסס, היום

גם הטבח בטקסס לא ישנה את עמדת השופטים השמרנים בעליון בארה"ב

Hand drawn pregnant woman belly, Vector sketch isolated on white background, Line art illustration

בניגוד לכל מה שדמיינתי, יש לי ילד אחד חי וכך זה יישאר

ביידן עם ראש ממשלת יפן, השבוע בטוקיו

שני אירועים דרמטיים קרו בטוקיו. העולם התרכז במה שפחות חשוב

מסעדת קוקו תאי

זו לא באמת מסעדה. זה מקום בחוף הים שבו מופיעים כוכבי ריאליטי

זירת הפיגוע ברחוב דיזינגוף בתל אביב, בתחילת אפריל

חברת מטא סירבה לחסום דף פייסבוק שביהמ"ש קבע כי הסית לטרור

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ

כתבות שאולי פספסתם

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"