הארדן ואנטטוקומפו מול קוואי לנארד ודונצ'יץ': מי מנצח בוויכוח שמפצל את ה-NBA?

כשלפניהן 82 משחקים בעונה הסדירה, קבוצות NBA רבות בוחרות להושיב את הסופרסטארים בצד בשם מדיניות של "ניהול עומסים". האם מדובר בפגיעה באוהדים ששילמו ממיטב כספם או שמירה לגיטימית על כשירות השחקנים לפלייאוף? כמובן שלכל אחד בליגה יש דעה בנושא

אלעד זאבי-צרובה
אלעד זאבי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
קוואי לנארד וג'יימס הארדן. ניהול עומסים? הסופרסטאר של יוסטון לא שמע על זה
קוואי לנארד וג'יימס הארדן. ניהול עומסים? הסופרסטאר של יוסטון לא שמע על זהצילום: Mary Altaffer, Ben Margot, AP Photo
אלעד זאבי-צרובה
אלעד זאבי

העולם מתחלק לכאלה שמאמינים בקיומו של כוח עליון וכאלה שלא. יקום ה-NBA, לעומת זאת, מתחלק בימים אלה למאמינים ב-Load Management - ניהול עומסים והענקת מנוחה מחושבת לשחקנים על מנת למנוע פציעות או לא להסתכן בהחמרתן - ולכופרים הגמורים במושג. הנושא שוב עלה לכותרות בעקבות ההתנהגות של הקליפרס עם קוואי לנארד בשלב מוקדם של העונה, כולל במשחקים בעלי פרופיל גבוה. כמובן שלכולם יש דעה מוצקה וסימוכין, וכמובן שכולם גם משוכנעים שהצד השני פשוט לא מבין עד הסוף מה נמצא על הכף. אם גם לכם יש דעה בנושא, סביר להניח שתמצאו מכנה משותף עם אחת הקבוצות הבאות.

שחקני עבר מצקצקים

פרזנטורים: מייקל ג'ורדן, שחקנים שהפכו פרשנים

קשה להתווכח עם נוסטלגיה, בטח כשנדמה שעם כל שנה שעוברת, עלילות הגבורה של הדור הקודם הופכות מופלאות יותר. הולך ופוחת הדור, זה הרי ברור; מי בכלל היה מעלה בעבר על דעתו "לנהל עומסים" בזמן שגורל העולם מוטל על כתפיו במשחק ה-46 של העונה מול קליבלנד? החיילים של הסבנטיז, אייטיז והניינטיז עלו לשחק עם 53 מעלות חום, עם ברכיים נפוחות יותר מצפלין, עם שיניים תותבות בפיהם בזמן שביתת יצרני מגני השיניים הגדולה של 87'. איפה הם ואיפה המפונקים של היום, שמקצרים את העונה שלהם ל-60 משחקים ועוד מקבלים על זה הרבה יותר כסף.

בשבוע שעבר סיפר מאמן שארלוט, סטיב קליפורד, שהבעלים מייקל ג'ורדן נוהג לומר לשחקנים בפתיחת כל עונה כי "משלמים לכם בשביל לשחק 82 משחקים". סך הכל נשמע הגיוני, כשלוקחים בחשבון שעשה זאת 9 פעמים בקריירה ושיחק כמעט 40 דקות בערב. ג'יילן רוז סיפר שלשחק 82 משחקים נחשב בעבר "אות כבוד, כי זה מה שהטובים ביותר עשו. אם ג'ורדן, אולאג'ואן, סטוקטון ומאלון הם השחקנים הטובים בליגה ומופיעים מדי ערב, נחש מה אתה צריך לעשות". קנדריק פרקינס, שחקן עבר נוסף שעבר לכיסא הפרשן, סיכם זאת כך: "זה חוסר כבוד לאוהדים ולשחקנים לפניך שסללו את הדרך, שקיבלו הרבה פחות כסף וסיכנו את גופם מדי ערב".

מייקל ג'ורדן ואדם סילבר, ב-2015. הולך ופוחת הדור, זה הרי ברורצילום: Chuck Burton/אי־פי / צ'א

אנשי "המדע תומך בנו"

פרזנטור: מארק קיובן

צאו מהמערה, חברים, מדובר בעידן אחר לגמרי. אנחנו כבר לא משליכים עליכם שקיות קרח בכל פעם שאתם מתלוננים על כאב חד בברך, אלא שולחים אתכם למומחים בקינסיולוגיה, מנתחים את ההתנהגות של כל רקמה, בונים תוכנית אימונים ספציפית לכל גיד. אנחנו לא רק מטפלים בפציעות, אלא גם מונעים אותן - ובכך מאריכים לכם את הקריירה. בטווח הקצר יותר, אנחנו מבטיחים שהכוכבים יגיעו בריאים לפלייאוף. והרי זה מה שבסוף האוהדים רוצים לראות, לא?

"אני ממש בעד זה, כי הכל מגובה במידע ונתונים", אמר קיובן בתחילת השבוע, "זה הדבר הכי טוב שקרה לליגה. אנחנו לא מחפשים לעצבן את ה-NBA או את האוהדים. אנחנו מוציאים כל כך הרבה כסף על נתונים ביומטריים, כך שאנחנו יודעים להיות חכמים בנוגע לזה. הדבר הטיפשי לעשות הוא להתעלם מהמדע. קבוצות פשוט צריכות להיות חכמות בנוגע לעומסים שהן מנהלות".

מארק קיובן ולוקה דונצ'יץ', העונה. "זה הדבר הכי טוב שקרה לליגה"צילום: Richard W. Rodriguez/אי־פי

מצהירי "אנחנו ננוח בקבר"

פרזנטור: ג'יימס הארדן, יאניס אנטטוקומפו

לכאורה הם החבר'ה הטובים והערכיים, אבל אם זו היתה הגדת פסח, הם היו הרשעים. "מה ניהול העומסים הזה לכם?" - רצו לומר, לכם ולא לנו. יש פה גם עניין של גאווה; הם רוצים שתדעו שהם באמת אוהבים את המשחק כמו ילדים, שואפים כדורסל לריאות, חולמים עליו, אוכלים אותו לארוחת ערב עם שמן זית וטחינה בצד. נקודה נוספת למחשבה: בדרך כלל, טהרני משחק מסוג זה לא חוו פציעות משמעותיות בקריירה (טפו-טפו-טפו), או לפחות לא כאלו שהשאירו אפטר-שוק.

"גם אם אני קצת חבול, אנסה לשחק", אמר הארדן, "האם אי פעם ראיתם אותי יושב בצד בגלל ניהול עומסים?". אנטטוקומפו הצהיר כי הוא "לא יכול לדבר על מה ששחקנים אחרים עושים, אבל אני תמיד רוצה לשחק". דמיאן לילארד עקץ באופן כללי כשאמר "אנחנו לא סופר-טים, כך שאין לנו את הלוקסוס לנוח", בעוד שחברו לקו האחורי בפורטלנד, סי.ג'יי מקולום, דווקא עקץ באופן ספציפי - כשהפך את קוואי למלת פועל. "האזור המערבי צמוד מאוד", הסביר ל"אורגניאן", "אני לא יודע אם אנחנו מסוגלים לעשות קוואי. You'll Kawhi your way out of the playoffs".

יאניס אנטטוקומפו לא מנהל עומס, העונה. "אני תמיד רוצה לשחק"צילום: Morry Gash/אי־פי

קבוצת "מצד אחד, מצד שני"

פרזנטור: אדם סילבר

סילבר אמנם פורח באופן יחסי בסיטואציות בעייתיות, אבל בעניינים מהסוג הזה, הקומישינר של ה-NBA קצת תקוע בין הפטיש לסדן. מצד אחד הוא מייצג את הבעלים, אך מצד שני אין בנושא הזה תמימות דעים גם מצדם - הרי כולם רוצים כוכבים בריאים בפלייאוף. מצד שלישי הוא רוצה לראות את האוהדים מרוצים לאור העובדה שהם משלמים סכומים גבוהים על כרטיסים כדי לראות את הסופרסטארים האהובים עליהם גם בעונה הרגילה. אבל מצד רביעי הוא גם מחזיק במדיניות "דלת פתוחה" עם השחקנים, שרוצים להישאר בריאים לאורך זמן ובעיקר להרגיש שהקבוצות והליגה שלהם דואגות לבריאותם.

הבעיה העיקרית של סילבר היא שהאיזון מאוד חמקמק. "אם מנוחה לגיטימית תסייע לכך שהשחקנים יהיו בריאים יותר בתקופת הפלייאוף, ותעזור להאריך את הקריירה שלהם, נראה לי שנתמוך בכך", אמר בעבר, כשהודה כי הליגה תחשוב מחדש על מספר הקסם ההיסטורי - 82 משחקים בעונה הרגילה. מצד שני, טרנד המנוחה המונעת - שהקליפרס מייצגים אותו העונה ממש בתחילתה - עלול גם לחזור כבומרנג, וזו הסיבה שדוק ריברס נקנס ב-50 אלף דולר ברגע שאמר כי "קוואי אמר שמעולם לא הרגיש טוב יותר, והתפקיד שלנו הוא לשמור על כך".

דוק ריברס. נקנס כשדיבר באופן גלוי על ניהול העומסים של קוואי לנארדצילום: Sophia Germer/אי־פי

מייצגי הכיס של האוהדים

פרזנטור: סטיבן איי. סמית'

כשהנושא נפיץ (ובעצם גם כשלא), אפשר לסמוך על סמית' - מושא לחיקויים נהדרים ב"סאטרדיי נייט לייב" - שיביט למצלמה בפרצוף זועף וישפוך את חמתו בתיאטרליות. הפעם עשה זאת בשם הדולרים של האוהדים. "לעזאזל, זה לא טוב ל-NBA", אמר השבוע, "אני לא אוהב את זה ולא קונה את זה... אין לי בעיה שמישהו יושב בחוץ כשהוא לא מרגיש טוב או מותש. יש לי בעיה עם מישהו שאומר 'אנחנו רוצים לוודא שזה לא המקרה בעוד שישה חודשים', בזמן שהם גובים כסף מלקוחות משלמים. אחת הסיבות ששחקנים אמורים לשחק 82 פעמים היא בשביל לבדר לקוח משלם עם מוצר שמוצג מאמצע אוקטובר עד אמצע אפריל. אנשים לא נכנסים לאולמות בחינם, ויש חשיבות לכך שהכוכבים ישחקו מולם. ג'ורדן וקובי בראיינט הבינו את זה".

קבוצת "אני עשיתי את זה עוד ב-48'"

פרזנטור (והחבר היחיד בקבוצה): גרג פופוביץ'

חבר'ה, כל המלים שאתם שופכים עכשיו על הנושא מעניינות לי את הצ'ופצ'יק של הלוח המחיק. אני ניהלתי עומסים עוד כשאתם למדתם איך לאיית את המושג. הפכתי את זה לטרנד כשטוויטר עוד לא ידע מה זה "טרנדינג". לא התביישתי לרשום בטופס משחק רשמי "DNP-OLD" ליד השם "טים דאנקן" עוד כשכולכם הייתם בשא"שים. מתחילת העשור, כשהם נכנסו לעשור הרביעי לחייהם, מתחתי לבדי את הקריירות של דאנקן, ג'ינובילי ופארקר. זוכרים בנובמבר 2012, כשטסתי למיאמי בלי 80% מהחמישייה שלי והוצאתי לדייויד סטרן עשן מהאוזניים? אז מה אם שידרו את המשחק ברשת ארצית? קראתם לזה "פופ-גייט", וה-NBA קנסה אותנו ב-250 אלף. אוי אוי אוי. סטרן אולי התנצל בפני האוהדים, אבל אני לא התנצלתי בשביל אף אחד. "כל מאמן צריך לקבל החלטות בנוגע לשחקנים שמשחקים לילה אחרי לילה", אמרתי אז. איכשהו חזרתם לזה היום.

פופוביץ' ודאנקן, ב-2005. טסתי למיאמי בלי 80% מהחמישייה שלי כבר לפני שבע שניםצילום: REUTERS

כתבות מומלצות

רגב בוועדת הכנסת, בחודש שעבר

חדשות היום, 23 במאי

מתחם בדיקות קורונה בתל אביב, בינואר

חובת הבידוד למי שמתגורר עם מאומת לקורונה מבוטלת החל מהיום

ח"כ רינאוי-זועבי ולפיד בפגישה, היום

חדשות היום, 22 במאי

בית החולים איכילוב, ב-2021

משרד הבריאות: הגבר שאושפז באיכילוב אומת כחולה באבעבועות הקוף

הכניסה לבניין שבו תושב לוד רצח את אמו, בחודש שעבר

היום בחדשות, 19.5

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ

כתבות שאולי פספסתם

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"