לגדול על חיובים עם אחיך הקטן בחנייה, ואז לקבל ממנו אסיסט לשלשה ב-NBA

שני ההורים שלהם אמנם שיחקו כדורסל, אבל הם בכלל חלמו שהם יהיו "הג'קסון פייב". ובכל זאת, ארבעת האחים הולידיי התפזרו בין מגרשי הכדורסל בארצות הברית. אחד מככב בניו אורלינס ושניים מהם מובילים את אחת ההפתעות המרעננות של העונה לצמרת המזרח בליגה

ג'סטין (משמאל) וארון הולידיי. מככבים יחד באינדיאנה
ג'סטין (משמאל) וארון הולידיי. מככבים יחד באינדיאנהצילום: Darron Cummings/אי־פי
אלעד זאבי-צרובה
אלעד זאבי
אלעד זאבי-צרובה
אלעד זאבי

בהתקפה הכי חשובה שלה במשחק מול אורלנדו השבוע, במצב של שוויון, אינדיאנה נכנסה למכונת זמן ומקום. פתאום היו אלה רק האחים הולידיי על המגרש, בדיוק כמו בסל שעמד בחצר ביתם בילדותם, והחליפו ביניהם מסירות - עד שאחד מצא את האחר לשלשת ניצחון, 8.7 שניות לסיום. "בדיוק על זה חלמנו כשהיינו צעירים", אמר ארון הולידיי, שקלע את הסל מאסיסט של אחיו ג'סטין. לטענתו, הם התאמנו על זה שנים. "זה היה מהלך הכדורסל הנכון", הסביר ג'סטין, "מסרתי לו וידעתי שהוא עומד לקלוע את זה".

אלה ימים יפים עבור האחים הולידיי, שהופכים לאטרקציה במשחקי הפייסרס. מפרידים ביניהם שבע שנים ו-15 סנטימטרים - ג'סטין בן ה-30 מגיע ל-1.98 מטר, ארון בן ה-23 עם 1.83 - אבל בהתחשב בפציעות עמן פתחה אינדיאנה את העונה, המאמן נייט מקמילן לא רואה סיבה להפריד ביניהם עוד יותר. בטח כשהוא מעוניין בקצב מהיר יותר או הגנה מציקה; הפייסרס משחקים מהר יותר בכמעט חמישה פוזשנים יותר בממוצע למשחק כשהם על הפארקט יחד, וגם המדד ההגנתי טוב יותר ב-1.5 נקודות מהממוצע הקבוצתי. "אפשר לראות כמה הם סומכים אחד על האחר", החמיא מקמילן בשבוע שעבר, "הם קשוחים לא פחות מאף אחד אחר, ועם קשיחות מנצחים משחקי כדורסל".

ארון הולידיי. "בדיוק על זה חלמנו כשהיינו צעירים"צילום: David J. Phillip/אי־פי

לא היה חסר הרבה כדי שהם יראו משחקי כדורסל רק בטלוויזיה ויככבו יחד רק באותו הרכב מוזיקלי. אמא ואבא הולידיי אמנם שיחקו כדורסל באוניברסיטת אריזונה סטייט באמצע שנות השמונים, אבל הכיוון היה יותר "ג'קסון פייב" מאשר האחים בארי. "אף פעם לא הבנתי אנשים שחושבים 'אתחתן איתה כי היא גבוהה והילדים שלנו ישחקו כדורסל'", סיפר ל"וושינגטון פוסט" האב שון, "מעולם לא אמרנו את זה. פגשתי את אשתי בשדה התעופה בלוס אנג'לס וגילינו במקרה ששנינו משחקים כדורסל". לפני ששלחה אותם למגרש הקרוב, האם טויה הכריחה את ילדיה ללמוד תופים, קסילופון וגיטרה - עד שהבינה שהאנרגיות קצת גדולות על כלי הנגינה. "הייתי מתפללת שיירדמו כבר", סיפרה, "החלטתי שספורט יעזור. לפעמים אתה פשוט צריך ללכת לאימון ולתת למאמן שלך להריץ אותך למוות".

ארון הולידיי

ארבעת האחים לבית הולידיי היו מריצים זה את זה, עד שהשכנים צעקו מהחלון כשהמשיכו לכדרר בחניית ביתם בתשע וחצי בערב. ג'סטין היה הבכור, ואחריו ג'רו (29) - שחקן ניו אורלינס, אולסטאר וחבר בחמישיית ההגנה לשעבר. לפני ארון, בן הזקונים, יש גם את לורן (26), שכמו שניים מאחיה שיחקה באוניברסיטת UCLA והיתה כוח רציני במשחקי 2 על 2. "רוב הזמן היינו שומרים אחד על השנייה והיא תמיד עשתה לי חיים קשים", סיפר ארון ל-WBUR, "היא כנראה הקשוחה ביותר מבין כולנו. היא פשוט שיחקה כל כך חזק. אמא שלנו תמיד הזהירה אותנו לא לפגוע בה, ותמיד היינו עונים 'אמא, היא זו שמרביצה לנו'".

ג'סטין הולידיי (משמאל). "זה ארון, זה מה שהוא יודע לעשות"צילום: Phelan M. Ebenhack/אי־פי

זה לא תמיד היה פשוט כמו משחק חיובים בחנייה. לגדול עם אחים שעושים בדיוק את אותו הדבר כמוך משמע לגדול בתחרות מתמדת על משאבים ותשומת לב, ולהתמודד עם רגשות שרוב המשפחות נוהגות לקבור מתחת לשטיח בכניסה לבית. לג'רו, למשל, הספיקה שנה טובה אחת ב-UCLA לפני שנבחר בסיבוב הראשון בדראפט והתחיל קריירה איכותית. ג'סטין, שלא נבחר בדראפט, נזקק לארבע שנים באוניברסיטת וושינגטון ולגיחות בבלגיה, הונגריה והג'י-ליג לפני שהצליח לתקוע יתד ב-NBA.

לארי בירד. שכנע את אינדיאנה לשמור על ארון הולידייצילום: REUTERS

"היינו צריכים ללמד את הילדים שלנו להשלים עם הכישרון של האחר, ולחבק את הכישרון האינדיבידואלי שלהם לצד החולשות", סיפרה טויה ל"גריט מדיה", "בשנה האחרונה שלו בתיכון, היה מקרה שג'סטין חזר מבואס הביתה ואמר 'נמאס לי שכולם באים לראות את ג'רו'. אמרתי לו 'כדאי שתקנה לו מתנה, כי כשהם באים לראות אותו, נחש במי עוד הם צופים'. הם בהחלט התחרו אחד עם האחר, אבל גם תמיד תמכו ועודדו זה את זה".

אפשר היה לראות זאת בליל דראפט 2018, כשכל המשפחה הגיעה לאולם בברוקלין כדי לתמוך בארון. ברגע שנבחר במקום ה-23, כולם חבשו כובעים עם הסמל של הפייסרס – לפחות עד שמישהו השיג לג'רו כובע של ניו אורלינס ולג'סטין כובע של שיקגו (קבוצתו באותו זמן). "כולם כל הזמן אומרים לי 'איזה מדליק שכל האחים שלך כדורסלנים', אבל מבחינתי זה משהו שהתרגלתי אליו מזמן", אמרה לורן, "אני פשוט גאה בכולם".

האב, שון הולידיי

בימים אלה גם קהילת הכדורסל באינדיאנה חולקת את הגאווה הזו. לפני שיתוף הפעולה הפורה בפינאלה מול אורלנדו, האחים הולידיי זהרו יחד גם בניצחון על ברוקלין עם 44 נקודות משותפות. העובדה שהחלוקה היתה כמעט שווה – ארון קלע 24 וג'סטין 20 – גרמה לכך שהפכו לצמד האחים הראשון בהיסטוריה שקלע 20+ במשחק אחד עבור אותה קבוצה. האירוניה: ג'סטין כלל לא היה מגיע לאינדיאנה בקיץ לולא היה "מסוקרן מהאפשרות" לשחק לצד אחיו הצעיר, בעוד האחרון כמעט לא הגיע לקיץ במדי אינדיאנה.

ג'רו הולידיי. כמו אח גדול לזאיון וויליאמסון צילום: AFP

במהלך העונה שעברה מיעט ארון לקבל הזדמנויות ממקמילן. הוא רשם 5.9 נקודות למשחק ב-12.9 דקות בלבד, ונותר על הספסל משחקים שלמים. באיזשהו שלב רצתה אינדיאנה להעבירו בטרייד לממפיס כחלק מחבילה תמורת מייק קונלי, מה שאולי היה יוצא לפועל לולא הקונסליירי של המועדון. על פי ה"אינדי סטאר", לארי בירד התעקש על כך שלהולידיי יש פוטנציאל להיות אולסטאר, ובכך שכנע את ההנהלה לשמור עליו. עד כה העונה, זה משתלם לפייסרס בגדול; הפציעות בקו האחורי (ויקטור אולדיפו ומלקולם ברוגדון) גרמו למקמילן לבטוח בו יותר, ובשבעת המשחקים האחרונים החזיר הולידיי עם 14.9 נקודות ו-5 אסיסטים למשחק. וגם סלי ניצחון, כמובן. "כשאתה צופה במשחק כדורסל, אתה תמיד רואה את החבר'ה שפשוט זורקים מבלי לדאוג, לא מרגישים את הלחץ", הסביר ג'סטין, "זה ארון. זה מה שהוא יודע לעשות".

ב-29 בדצמבר, כשהפייסרס יגיעו לניו אורלינס, האחים הולידיי ישחזרו כמעט במדויק את הקרבות האגדיים מהסל בחנייה. על פניו זה יהיה שניים על אחד, אבל יש סיכוי לא רע שעד אז ג'רו כבר ימצא פרטנר שיעזור לו להתמודד עם האחים הלוהטים שלו. "הוא כמו אח גדול", אמר עליו לא מזמן זאיון וויליאמסון, בן חסותו בניו אורלינס. אם אחים חורגים גם נחשבים, ההולידייז מכוונים להיות השושלת הטובה בהיסטוריה.

כתבות מומלצות

דיוקנאות של כתבת אל-ג'זירה שירין אבו אקלה בתערוכה לזכרה בעיר ג'נין, לפני כשבוע

חדשות היום, 25.5

קורס העריכה הדיגיטלית של הארץ

"הארץ" מוציא לדרך את המחזור השלישי של קורס העריכה הדיגיטלית

התאונה בכביש 6, הבוקר

חדשות היום, 24.5

רגב בוועדת הכנסת, בחודש שעבר

חדשות היום, 23 במאי

מתחם בדיקות קורונה בתל אביב, בינואר

חובת הבידוד למי שמתגורר עם מאומת לקורונה מבוטלת החל מהיום

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ

כתבות שאולי פספסתם

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"