"היה לי מזל": ב-NBA ידעו שלא כדאי לעצבן את מייקל ג'ורדן, זה לא עזר להם

בסדרה "הריקוד האחרון" מוזכר מקרה בו מייקל ג'ורדן המציא לעצמו יריבות עם שחקן הבולטס לבראדפורד סמית. סנטר שיקגו לשעבר מספר שסמית ידע שג'ורדן ירצה "לנקום" וניסה "לא לעשות מזה עניין". ג'ורג' קארל מסביר למה התעלם מג'ורדן במסעדה בזמן סדרת הגמר ב-1996

ספורט הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מייקל ג'ורדן. נהג למצוא עימותים ויריבויות כדי לתת לעצמו מוטיבציה
מייקל ג'ורדן. נהג למצוא עימותים ויריבויות כדי לתת לעצמו מוטיבציהצילום: Brian Drake / NBAE / Getty Image
ספורט הארץ

תמה מרכזית שחוזרת על עצמה בסדרה "הריקוד האחרון" מתרכזת באופן שבו מייקל ג'ורדן נהג לתת לעצמו מוטיבציה. הכוכב של שיקגו בולס היה מחפש עימותים ויריבויות עם שחקנים ואנשים אחרים במשחק כדי לצאת מהם מנצח, אפילו אם היריבות מומצאת לחלוטין.

אחת הדוגמאות המעניינות שהוצגו בסדרה היא הסיפור של לבראדפורד סמית, שחקן שולי שלא הותיר את חותמו בליגה, אבל במשחק אחד הוא הצליח להעיר את ג'ורדן. סמית קלע שיא קריירה של 37 נקודות בשיקגו בעוד לג'ורדן היה משחק פושר. בסיום המשחק, כך על פי ג'ורדן, סמית ניגש אליו ואמר לו "משחק טוב, מייק" - מה שגרר את תגובתו של ג'ורדן במשחק הבא לקלוע 36 נקודות על סמית במחצית הראשונה (מתוך 47) של המשחק הבא בין הקבוצות.

כפי שנחשף בסדרה, סמית לא אמר לג'ורדן כלום, זו היתה המצאה של הכוכב שניסה לתת לעצמו מוטיבציה לניצחון. לפי הסנטר דאז של שיקגו, וויל פרדו, סמית ידע שהתצוגה שלו עלולה להעיר את המפלצת בג'ורדן ודווקא ניסה להפחית מהמשמעות שלה בפני התקשורת. "לבראדפורד סמית ניסה להגיד לכתבים אחרי המשחק שלא יעשו מזה עניין", אמר פרדו לפודקאסט "מדברים בולס", "אבל בגלל שזה היה שיא קריירה, הכתבים רצו שהוא ידבר והוא קיווה שהם יתעלמו מזה וניסה להגיד 'אוקיי, היה לי מזל'. אבל הם רצו לעשות מזה עניין: 'יו בנאדם, קלעת שיא קריירה על מייקל ג'ורדן'".

במשחק הבא בין הקבוצות, שחקני שיקגו ידעו שג'ורדן מתכוון להשיב לסמית. "דיברנו על זה בחדר ההלבשה, שכשמייקל יקבל את הכדור אז עדיף שכולם יפנו לו את הדרך", המשיך פרדו, "הוא הלך על לבראדפורד פעם אחר פעם. הוא ידע בדיוק כמה לבראדפורד קלע והוא רצה לקלוע את אותה כמות נקודות או יותר, רק במחצית הראשונה. הוא לא אמר לי את זה וגם לא לכל הקבוצה. אולי הוא אמר משהו לכמה חברים שהוא היה קרוב אליהם אבל מה שמצחיק זה שכולנו ידענו מה יקרה. אני זוכר את הפרצוף של סמית בפתיחת המשחק, הוא היה פשוט בפאניקה".

מקרה נוסף בו ג'ורדן השתמש בעימות כדי לייצר לעצמו דרייב לניצחון היה כשג'ורג' קארל, מאמן סיאטל בזמנו, התעלם ממנו במסעדה בשיקגו בזמן סדרת הגמר ב-1996. "אמרתי לקבוצה שלי להימנע מכל תקשורת עם מייקל ג'ורדן בזמן סדרת הגמר", הסביר קארל בטוויטר, "חשבנו שהוא ימצא דרך כדי להפוך איזושהי תקשורת איתו למוטיבציה. התעלמתי ממנו באותה ארוחת ערב כדי לכבד את ההוראה שאני נתתי לשחקנים".

"ברנדון מלון שהיה בדטרויט פיסטונס, היה בצוות האימון שלי באותה תקופה", הוסיף קארל בריאיון ל-ESPN והוא אמר ש'למייקל יש כל מיני משחקים פסיכולוגים כל הזמן. אתה לא רוצה לתת לו לשחק בך בזמן הסדרה, תגיד לו שלום בתחילת הסדרה ותלחץ לו יד בסוף'".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ