רוצים לקבוע היכן הוא ישחק ב-NBA? אין בעיה, שלמו לו 2,625.8 ביטקוינס

ספנסר דינווידי הציע לאוהדיו להחליט מה יעשה בתום חוזהו בנטס. הוא פתח קמפיין למימון המונים והצהיר שהוא ישחק בחוזה מינימום בקבוצה בה יבחרו האוהדים אם הם יגייסו סכום של 24.6 מיליון דולר. אך המהלך אינו חוקי

ספורט הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ספנסר דינווידי. יצירתיות מחוץ לפארקט
ספנסר דינווידי. יצירתיות מחוץ לפארקטצילום: Marcio Jose Sanchez/אי־פי
ספורט הארץ

ספנסר דינווידי הוא אחד משחקני הכדורסל היצירתיים ביותר. לאו דווקא על הפארקט, הגארד של ברוקלין אמנם העמיד ממוצע של 20.6 נקודות בערב עד שהעונה נעצרה, אבל את היצירתיות הגדולה הוא מציג דווקא מחוץ למגרש. אחרי שהציע לציבור להשקיע בו דרך אגרות חוב בהתאם לביצועיו על המגרש נאסרה על ידי ה-NBA, הגארד שוב מעמיד את הליגה במבחן. הוא הציע לאוהדיו לבחור את הקבוצה הבאה בה יחתום אם הם יצליחו לגייס סכום של 2,625.8 ביטקוינס שהם 24,632,630 דולרים. הוא החל קמפיין של מימון המונים כדי לגייס את הכסף.

אם הגיוס יצליח, אמר דינווידי, הוא יחתום לשנה אחת בחוזה מינימום, בקבוצה לבחירת הקהל ברגע שהחוזה שלו יפוג (מה שאמור לקרות ב-2021, או 2022 - תלוי במימוש האופציה שלו). לדינווידי יש גם הסבר למהלך. "חברות נעליים וספונסרים אחרים משפיעים כל הזמן על בחירות של קבוצות", הוא אמר ל"אתלטיק", "הספונסרים הגדולים ביותר שלי יהיו האוהדים. אני מקווה שאף בעלים או נציג קבוצה ישתתפו במימון כדי שלא יהיו אילו הטיות בעסקה הזו".

לא ברור עד כמה דינווידי רציני אבל ההצעה שלו בשום אופן אינה חוקית. אמנם אין שום תקנה בליגה נגד מימון המונים לחוזה, כנראה משום שב-NBA מעולם לא חשבו על האפשרות, אבל ההצעה של דינווינדי עוברת על מספיק חוקים. למשל, חוק תקרת השכר. על פי התקנות, הליגה שומרת לעצמה את הזכות לאסור על עיסקאות שאינן הולמות את הרוח של תקרת השכר, אפילו אם הן אינן עוברות עליה באופן ישיר. האם ההצעה של דינווידי פוגעת בתקרת השכר? בהחלט. אם קבוצה תשלם לו רק חלק קטן מהמשכורת, היא למעשה תקבל שחקן בשווי גבוה אך כזה שאינו מכביד על תקרת השכר שלה. השחקן יקבל שכר גבוה, אך הוא ישולם על ידי האוהדים.

אך ההצעה אינה פוגעת רק ברוח החוק אלא גם בחוקה עצמה שקובעת שצד שלישי לא יכול לשלם עבור שירותי כדורסל ושקבוצה לא יכולה לשלם לשחקן סכום שנמוך באופן משמעותי משוויו.. כמובן שאפשר לטעון שמימון ההמונים אינו משלם עבור "שירותי כדורסל" אך החוזה שלו בקבוצתו העתידית עדיין יהיה נמוך משמעותית משוויו - שנקבע על ידי הסכום במימון ההמונים.

דינווידי אינו טיפש. הוא יודע שההצעה הזו אינה אפשרית. אם כן, מדוע הוא עושה זאת? עדיין לא ברור. ייתכן שמדובר בבדיחה וייתכן שמדובר בדרך לגייס כסף לצדקה, כפי שהוא עשה בעבר. וייתכן שזו הדרך של דינווידי, להצביע על כשלים ביחסים בין הקבוצות לשחקנים בליגה. כך או אחרת, אוהדי הנטס יכולים להיות רגועים, הם לא יאבדו את הגארד המצליח שלהם בגלל קמפיין של מימון המונים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ