שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
לברון ג'יימס וקיירי אירווינג
לברון ג'יימס קיירי אירווינג נותנים הכל במשחק 5צילום: RONALD MARTINEZ/אי־אף־פי

שתי דקות וחצי לסיום המשחק החמישי, האורקל ארנה החל להתרוקן. כרטיסים שנקנו באלפי דולרים, מתוך שאיפה למסגר אותם ולהראות בגאווה לנכדים ביום מן הימים, נזרקו מתחת למושב. ככה זה כשחגיגות אליפות מוחלפות באכזבה רבתי – באדיבותם של לברון ג'יימס וקיירי אירווינג, שכפו משחק שישי בקליבלנד. "היינו חייבים לבוא חדים מנטלית וזה מה שעשינו", אמר הראשון, "אנחנו פשוט שמחים ששרדנו יום נוסף. כרגע זה כל מה שאנחנו יכולים לבקש".

גולדן סטייט – קליבלנד 112-97 (2-3 לווריירס בסדרה)
דריימונד גרין המורחק לא הורשה אפילו להיות באולם, ואיש לא הרגיש את היעדרו טוב יותר מחבריו. השחקן היחיד שהווריירס לא ניצחו בלעדיו העונה הוכח כמרכיב ייחודי יותר ויותר ככל שהתקדם המשחק והגנת האלופה קרסה. כשגם הזריקות של סטפן קרי וקליי תומפסון החלו לפגוש טבעת במקום רשת, קליבלנד כבר ברחה סופית. בטח כשאירווינג רואה את הטבעת בגודל של בריכת שחייה. "ההופעה של קיירי היתה מיוחדת", החמיא לו בסיום לברון, אחרי שאירווינג סגר סופית את המשחק עם סל אחרי סל ברבע האחרון, "אחת הגדולות בהיסטוריה של סדרות הגמר".

הזמן יגיד היכן תמוקם הסדרה הנוכחית בהיסטוריה של סדרות הגמר, אבל ההופעה של אירווינג ולברון - שאף אחד מהם לא הגיע העונה ל-40 נקודות - כבר קבעה תקדים: הפעם הראשונה בהיסטוריה ששני שחקנים מאותה קבוצה מסיימים עם למעלה מ-40 נקודות במשחק גמר. מול דומיננטיות התקפית כזו, אפילו תומפסון וקרי, שניים שאינם זרים למספרים הללו, לא היו מסוגלים לעמוד. גולדן סטייט אמנם פתחה את המשחק בהתלהבות השמורה לקבוצה שבמקררים שלה בחדר ההלבשה ממתינים עשרות בקבוקי שמפניה, אבל הקאבס היו שם בכל צעד. במחצית הראשונה הגיב לברון מבפנים ומבחוץ על כל שלשה רחוקה של קליי תומפסון (25-26 בנקודות לזכות האחרון בשני הרבעים הראשונים), והתוצאה היתה סטטוס קוו – 61-61. המחצית השנייה, לעומת זאת, היתה סיפור אחר.

קליבלנד נטלה את היתרון בתחילת הרבע השלישי, והריחה הזדמנות לבסס אותו אחרי פציעתו של אנדרו בוגוט, שעלה לחסום את ג'יי.אר סמית' ונפגע בברכו. סטיב קר עבר להרכב נמוך מאוד, עם האריסון בארנס כגבוה מרכזי, אבל דווקא ההרכב הגבוה יותר של קליבלנד – עם טריסטן תומפסון – נתן את הטון. קרי החטיא גם זריקות פנויות יחסית (8 מ-21 מהשדה), ובזמן שלברון רק משכלל את הארסנל עם זריקות מדויקות מבחוץ, הווריירס נמוגו התקפית. אירווינג היה שם כדי לגאול אותם מייסוריהם ברבע האחרון, בו קלעו 13 נקודות בלבד.

"זה פשוט לא היה הלילה שלנו", אמר קר במסיבת העיתונאים, מתייחס בעיקר לחלקו האחרון. קבוצתו סיימה את המחצית השנייה עם 36 נקודות ב-27% מהשדה, ודייקה רק ב-3 מ-21 לשלוש (אחרי 11 מ-21 במחצית הראשונה). גרין היה הדבק שחסר בהגנה, אבל גם ההתקפה סבלה מהיעדרו; לראיה, שישה אסיסטים קבוצתיים בלבד ב-24 הדקות האחרונות של המשחק. לפחות בשתיים וחצי הסופיות, רוב האולם כבר לא היה שם כדי לראות את ברנדון ראש וג'יימס מקאדו מנסים לשפר את זה.

"כל מה שראיתי הלילה זה את הסל", סיכם אירווינג, "ידעתי שאם אמשיך לחדור לצבע אוכל ליצור הזדמנויות עבורי ועבור חבריי. מעולם לא הייתי במצב כזה, בגודל כזה של מעמד, אז כל מה שרציתי זה להמשיך לעשות את מה שאני יודע - לשחק כדורסל בלי לערב את הרגשות. להוביל את הקבוצה יחד עם לברון ולהמשיך להיות אגרסיבי. ידעתי שאם אצליח בכך, נוכל לנצח".

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

קצת סטטיסטיקה

לקליבלנד: אירווינג 41 (17 מ-24 מהשדה, 5 מ-7 לשלוש, 6 אסיסטים), ג'יימס 41 (16 מ-30 מהשדה, 4 מ-8 לשלוש, 16 ריבאונדים, 7 אסיסטים), סמית' 10, ג'פרסון 8, תומפסון 6 ו-15 ריבאונדים, שמפארט 4, לאב 2.

לגולדן סטייט: תומפסון 37 (6 מ-11 לשלוש), קרי 25 (5 מ-14 לשלוש, 7 ריבאונדים, 4 אסיסטים), איגודלה 15 (11 ריבאונדים, 6 אסיסטים), ליווינגסטון 7, בארנס 5 (2 מ-14 מהשדה), ורז'או וברבוסה 3 כל אחד, אזילי 2.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

רבע אחרון: 97-112 לקליבלנד

קרי ולברון מחטיאים זה אחרי זה, הולכים לסיום צמוד: 92-99 לקליבלנד, 8 דקות לסיום

אנדרו בוגוט לא יחזור הערב לפארקט ויעבוד בדיקת MRI מקיפה לבדיקת חומרת הפציעה בברך

קיירי אירווינג עם סל ועבירה מעלה את קליבלנד ל-10 הפרש (92-102) ועולה ל-34 נקודות אישיות

אירווינג ממשיך לקחת את המשחק עליו, עולה ל-41 נקודות והיתרון צומח ל-13 הפרש (96-109)

זו הפעם הראשונה בגמר ה-NBA ששני שחקנים מאותה קבוצה קולעים יותר מ-40 נקודות. כרגע לברון וקיירי עם 41 נקודות כל אחד

גולדן סטייט לא מצליחה לחזור למשחק, בעיקר בגלל שהצליחה לקלוע רק שלוש שלשות בחצי השני. הקהל מתחיל לצאת מהאורקל ארנה ולחזור הביתה

לברון ג'יימס עולה לסל
משחק אדיר ללברון ג'יימס, שלוקח את האחריות על עצמוצילום: Marcio Jose Sanchez/אי־פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

רבע שלישי: 84-93 לקליבלנד

הקצב ההתקפי המטורף נמשך גם במחצית השנייה, שנפתחת עם שלשות של קרי וג'יימס.

אנדרו בוגוט נפל רע, עיקם את הברך וירד לטיפולים. יחד עם דריימונד גרין המושעה, לסטיב קר לא נותרו שחקנים גבוהים כרגע

ההתקפה של קליבלנד לא טובה, אבל הסיבה שהיא שומרת על היתרון זו ההגנה של לברון ג'יימס - עם שתי חסימות ברבע הזה

נקודות של ריצ'רד ג'פרסון מעלות את קליבלנד ליתרון השיא שלה הלילה - 11 הפרש, 82-93.

מובילים את הווריירס בסיום רבע 3: תומפסון 35 נקודות, קרי 18, איגודלה 13.
מובילים את הקאבס: ג'יימס 36 נקודות ו-12 ריבאונדים, אירווינג 29

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

רבע שני: שוויון 61-61

אליפות? עדיין לא. קליבלנד פותחת את הרבע השני בריצת 0-7 בזכות שני סלים של ריצ'רד ג'פרסון ועולה ליתרון 32-36. וכל זה כשלברון ג'יימס על הספסל.

דאנק ענק של שון ליווינגסטון ושלשה של קליי תומפסון מחזירים את היתרון לגולדן סטייט, 40-41.

קליי תומפסון לוקח את המשחק עליו ועולה ל-23 נקודות עוד לפני המחצית, עם 5 מ-7 לשלוש, חלקן רחוקות למדי

שלשה של קרי מעלה את גולדן סטייט ליתרון שלוש נקודות (58-61), ומעלה את הווריירס ל-11 שלשות במחצית הראשונה (52%)

רבע שני מטורף מסתיים בשוויון 61-61. קליי תומפסון מוביל את גולדן סטייט עם 26 נקודות (6 שלשות), קרי עם 13 ואיגודלה 10. לברון ג'יימס מוליך בגדול את קליבלנד עם 25 נקודות ו-9 ריבאונדים, אירווינג עם 18 (8 מ-10 מהשדה), סמית' 10

סטפן קרי
קרי אחרי עוד שלשה. היו לגולדן סטייט 11 כאלה בחצי הראשוןצילום: EZRA SHAW/אי־אף־פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

רבע ראשון: 29-32 לגולדן סטייט

חמישיות להערב: גולדן סטייט פותחת עם סטפן קרי, קליי תומפסון, אנדרה איגודלה, האריסון בארנס, אנדרו בוגוט. קליבלנד עם קיירי אירווינג, ג'יי.אר סמית', לברון ג'יימס, קווין לאב וטריסטן תומפסון 

גם קרי, גם ג'יימס וגם תומפסון עולים מוקדם על הלוח. הלילה, זה אמור להיות המשחק של הגדולים ביותר

קליבלנד פותחת עם 5 איבודי כדור ו-3 נקודות בלבד.

שלשה של לברון ג'יימס מעלה אותו למקום התשיעי בקלעי כל הזמנים של סדרות הגמר, לאחר שעקף את מג'יק ג'ונסון. אחר כך, לברון לקח עוד ריבאונד ועלה גם למקום התשיעי בריבאונדרים של כל הזמן בסדרות הגמר, עוקף את אלג'ין ביילור.

קליבלנד עם 4 שלשות מ-5 ניסיונות (80%), מצליחה להשוות את המשחק ל-22-22

הובילו את גולדן סטייט ברבע הראשון: קרי 10 נקודות, תומפסון ואיגודלה 8 כ"א (איגודלה גם עם 4 ריבאונדים ו-3 אסיסטים). הובילו את קליבלנד: ג'יימס עם 12 נקודות ו-4 ריבאונדים, סמית' 10, אירווינג 7 

גולדן סטייס נגד קליבלנד משחק 5
פתיחה אגרסיבית יחסית למשחק 5צילום: Kelley L Cox/רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל