אמיר ענבר
אמיר ענבר

21.1.90 ג'ון מקנרו קילל וספג אזהרה, המשיך להתווכח וקיבל שתיים נוספות. מהיציע צעקו לו להמשיך כבר לשחק, אז הוא הגיב בתנועה מגונה והושת עליו הפסד טכני במשחק. "אני מניח שהוא אחד מאותם שחקנים בעלי אישיות נפיצה", סיכם יריבו, מליוואי וושינגטון.

השנה היתה 2008, הטורניר נערך כחלק מסבב הוותיקים ומאחר שנפתח בשלב בתים, מקנרו חזר לשחק כעבור יממה. זה היה אירוע זניח, אבל לרבים הוא העלה זיכרונות מתקרית אחרת, מהידועות בתולדות הטניס. היום בו מקנרו - אכן דמות נפיצה, אך מחושבת יותר מכפי שכולם סבורים - לא ידע מתי לעצור.

"אני מסוגל לראות את הכדור טוב יותר מהשופטים, 'להרגיש' מתי הוא בחוץ או לא. כל כך מתסכל לדעת שאתה צודק ושאינך יכול לעשות דבר", אמר פעם מקנרו. לא אחת התפרץ התסכול המפורסם שלו, ובשמינית גמר אליפות אוסטרליה ב-1990, מול מיקאל פרנפורס השוודי, זה קרה שוב ושוב.

זה החל במערכה השלישית, כשקריאה של קוונית העניקה נקודה לפרנפורס וזיכתה אותה במבט מאיים וארוך מצד האמריקאי. אזהרה ראשונה. מעט אחר כך התרגז מקנרו כששמע ילד בוכה ביציעים. "תקנו לו משקה", הוא זעק. בתגובה צעק צופה: "ג'ון, אנחנו רשאים לנשום?".

כנראה שלא. מקנרו הוביל 2-1 במערכות, אך פיגר 2-3 במערכה הרביעית. במצב של 30-30 במשחקון הגשה שלו, הוא חבט החוצה, הטיח את מחבטו בקרקע וסדק את המסגרת. אזהרה שנייה ונקודת עונש על הפגיעה במחבט. 2-4 לרעתו.

מקנרו נשבר, תרתי משמע. הוא ביקש לקרוא למפקח על השופטים, קן פראר, ובדיון בהשתתפות פראר, שופט הכיסא ג'רי ארמסטרונג והשופט הראשי בטורניר פיטר בלנגר, טען כי אינו צריך לספוג נקודת עונש. החבורה לא השתכנעה. מקנרו חזר למגרש, ובדרך שיגר קללה לעבר פראר. התגובה היתה מיידית. "עבירת קוד התנהגות. פסילה, מר מקנרו. משחקון, מערכה, משחק", הדהדו מלותיו של ארמסטרונג. לראשונה מאז תחילת העידן הפתוח ב-68', שחקן נזרק מטורניר גראנד סלאם.

מקנרו הביט כלא מאמין, ידיו על מותניו. הקהל שרק בוז. ארמסטרונג ירד מהכיסא ועזב. "רציתי כבר לצאת משם", הודה השופט לפני ארבע שנים, אחרי שפרש, "עשינו מה שהיינו צריכים, למרות שאף אחד לא אוהב את זה. אסור שזהות השחקנים תשפיע עליך. זה היה לפי החוקים, חד וחלק".

מסתבר שמקנרו פשוט לא היה מודע לחוקים. בעבר קבעו הכללים כי שחקן ייפסל במידה שיספוג אזהרה רביעית, אך בתחילת אותה שנה צומצם המספר לשלוש. עד שאסף את מחבטיו וירד מהמגרש, האמריקאי שתק. מאוחר יותר אמר כי סבר שהטורניר מתקיים לפי החוק הישן, אם כי פראר טען שהיה פוסל אותו עקב הקללה לבדה. "הם כתבו את החוקים בגללי", אמר מקנרו, אך הודה: "זה כמו סיפור ארוך שמגיע לשיאו בפסילתי. אני מניח שזה היה בלתי נמנע, אין לי את מי להאשים מלבד את עצמי". הוא נקנס ב-5,000 דולר.

מאז, באוטוביוגרפיה שפרסם, מקנרו כבר מצא מישהו אחר להאשים. "כשהשופט אמר 'משחקון, מערכה, משחק', הדבר הראשון עליו חשבתי היה שהסוכן שלי שכח לספר לי על השינוי בחוקה. כמובן שלא יכולתי לומר זאת. אני באמת מאמין שאם הייתי מודע לחוק, הייתי שולט בעצמי. לפעמים ירדתי מהפסים, אבל תמיד ידעתי היכן אני עומד".

שנתיים אחר כך פרש מקנרו והפך, בין השאר, לפרשן מוערך. בהופעותיו בסבב הוותיקים הוא עדיין משתולל מעת לעת, ואם מישהו חשב שמדובר בהצגה הגיעה התקרית ב-2008. שנה אחר כך הוא חזה בסרינה וויליאמס מאבדת את קור הרוח בחצי גמר אליפות ארצות הברית, מתפרצת על הקוונית וסופגת נקודת עונש. מה עבר לו בראש באותו רגע? "וואו, היא האפילה עלי".

השבוע לפני 45 שנה | מיני קופר, מקסימום ענישה

21.1.66 בניצחונו של טימו מאקינן בראלי של מונטה קרלו ב-1966 לא היה דבר מפתיע. הרי הפיני זכה גם בשנה הקודמת, ועבור מכונית המיני קופר בה נהג היה זה ניצחון שלישי ברציפות. ואז התחילו ההפתעות.

אחרי בדיקה טכנית של המכוניות, יצאה ההודעה. מאקינן נפסל, ואתו שלושת הנהגים שסיימו אחריו - רוג'ר קלארק בפורד לוטוס קורטינה, ושני נהגים נוספים במיני קופר, ראונו אלטונן ופאדי הופקירק. העילה: על המכוניות הללו (ושש אחרות שנפסלו) הותקנו פנסי ערפל עם נורות בלתי סטנדרטיות, כאלו שאינן נמכרות לציבור הרחב, דבר שנגד את החוקים החדשים.

הבריטים, יצרני המיני קופר, זעמו. לטענתם, נאמר להם שהמירוץ יתקיים לפי חוקי השנה הקודמת. "איש מאתנו לא חלם שמנהלי המירוץ יהפכו את התוצאות, ועוד מסיבה כה מטופשת", אמר מאקינן. שום ערעור לא הועיל. כמנצח הוכרז פאולי טויבונן, פיני שגר בפאריס ונהג בסיטרואן, מכונית צרפתית כמובן. "זה יהיה הסוף של הראלי. בריטניה תפרוש", אמר בכיר בריטי.

היא לא. בשנה הבאה חזרה המיני קופר לנצח במונטה קרלו, כשמאחורי ההגה יושב אלטונן. גם מאקינן שב למירוץ, ואפילו סיים בו את הקריירה בסבב הראלי העולמי ב-1994. טויבונן לא חזר לנצח במונטה קרלו. ב-1986 הוא חזה בבנו הנרי עושה זאת.

מקומי-השבוע לפני 36 שנה | ובמקום השני והראשון: פנטילט

אריה ליבנת

18.1.75 "אתלט בן 17 הקדים את פנטילט", זעקה הכותרת ב"הארץ". יאיר פנטילט היה כנראה הרץ למרחקים בינוניים הטוב בישראל בשנות ה-50' וה-60', והשתתף באולימפיאדת רומא ב-1960.

גם לאחר פרישתו מטורנירים בינלאומיים המשיך פנטילט להתחרות ואף ניצח במירוצים מקומיים. אולם במירוץ המרכזי של אליפות מכבי במירוצי שדה, שנערכה בינואר 1975 ליד הקאנטרי קלאב בתל אביב, הפתיע אותו נער בן 17, אריה גמליאל, שיהיה בעצמו לאתלט מוביל וישתתף באולימפיאדת לוס אנג'לס ב-84'.

גמליאל גמא 4,850 מ' ב-15:10.2 דקות לעומת פנטילט - המבוגר ממנו ב-20 שנה - שעשה זאת בזמן של 15:25.8 דקות. ואולם, מאחר שגמליאל התחרה במסגרת קבוצת הנוער, ולמרות שרץ מסלול זהה כמו פנטילט והקדים אותו ב-14 שניות, הוא הוכתר לאלוף עד גיל 18 ופנטילט זכה מן ההפקר בתואר נוסף.

השבוע לפני 29 שנה | מכבי ת"א עושה זאת גם בספרד

21.1.82 שבוע שלישי של ינואר, תשעה ניצחונות ברצף, משחק חוץ בברצלונה. במצב בו נמצאת היום מכבי ת"א, היא ניצבה גם ב-82'. אחרי שישה ניצחונות בבית המוקדם ושלושה בבית הגמר, הגיעו הצהובים להתמודדות היסטורית נגד ברצלונה עם מספר קשיים: חנן קרן נשאר בארץ משום שכעס על מאמניו, רלף קליין והעוזר טל ברודי. ארל וויליאמס סבל מכאבי גב וג'ק צימרמן מצינון.

האווירה באולם היתה קשה. אוהדי ברצלונה הניפו צלבי קרס וכאפיות. המשחק היה צמוד, כשחצי דקה לסיום, ביתרון 97-95, ניסה לו סילבר למצוא את מיקי ברקוביץ' (המצטיין במכבי עם 33 נק') במסירה מכל המגרש, אך הכדור היה חזק מדי. למזלה של מכבי, חואן דה לה קרוס איבד את הכדור בהתקפה הבאה. ברקוביץ' סחט עבירה שבע שניות לסיום ודייק פעמיים מהקו. סל של ברצלונה צימק ל-97-99, אך לא מנע ניצחון ראשון של מכבי על אדמת ספרד אחרי עשרה הפסדים.


מקנרו מתפרץ על השופט ארמסטרונג, במשחק המפורסם בשמינית הגמר


מאקינן והמיני קופר שלו, בשנות ה-60'

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ