אמיר ענבר
אמיר ענבר

2.3.62 כשהכל נגמר וחדר ההלבשה התרוקן מצלמים, הבחין אל אטלס כי ווילט צ'מברליין מביט בדף הסטטיסטיקה בתסכול. כששאל מה קרה, ענה גיבור הערב: "אני לא מאמין שלקחתי 63 זריקות". הוא היה רציני.

"משחק 100 הנקודות מעולם לא היה חשוב לי כמו לאחרים, הוא מביך אותי", סיפר צ'מברליין כעבור שנים, "אחרי שהגעתי ל-80 דחפתי להגיע ל-100 וזה הרס את המשחק. 63 זריקות? תשחק כך במגרש המשחקים ואף אחד לא ירצה להיות בקבוצה שלך. אף פעם לא ראיתי בעצמי מפציץ".

בלילה שקדם למשחק, צ'מברליין לא ישן ובילה עם חברים במועדון שלו בניו יורק. יש אומרים עם חברה. בצהריים נסע לפילדלפיה ומשם המשיך באוטובוס לאולם. יש אומרים שכמעט איחר להסעה. על המשחק הזה אומרים דברים רבים. "כשנסעתי בעולם, כנראה 10,000 איש טענו שראו את משחק 100 הנקודות במדיסון סקוור גארדן", אמר צ'מברליין, "ובכן, המשחק התקיים בהרשי והיו שם 4,000 צופים".

למעשה, 4,124 צופים. מה שחסרו הן מצלמות טלוויזיה - המשחק לא תועד. גם מספר העיתונאים היה מצומצם. העונה התקרבה לסיום, בפילדלפיה ווריורס חיכו לפלייאוף ובניו יורק ניקס רק רצו לסיים שנה מסויטת. כתוצאה, נולדו הרבה סיפורים וגרסאות על אותו ערב. על דבר אחד, השורה הסטטיסטית של צ'מברליין, אין עוררין: 36 מ-63 מהשדה, 28 מ-32 מהקו, 25 ריבאונדים ושני אסיסטים. אה, ו-100 נקודות.

הרמז לבאות ניתן ברבע הפותח כשצ'מברליין, שחקן של 51% מהקו, קלע 9 מ-9. ובכל זאת, גם כשירד להפסקה עם 41 נקודות, איש לא התרגש. באותה עונה הוא סיים 17 משחקים עם 60 נקודות ומעלה, כולל 78 מול הלייקרס. מעבר לדומיננטיות ויתרון הגודל העצומים שלו, הניקס חסרו את הסנטר הפותח שלהם.

דראל אימהוף היה הסנטר המחליף. אחרי עשר דקות הוא ירד לספסל עם שלוש עבירות ואמר לשופט: "אם תשרוק לדברים כאלה, למה שלא תיתן לו 100 נקודות ונלך הביתה?". "חזרתי רק לעשר הדקות הראשונות ברבע הרביעי", שיחזר אימהוף, "מישהו אחר היה אחראי ל-28 הדקות הנוספות". האיש הזה הוא קליוולנד באקנר, שמסכם בייאוש: "באותה תקופה הוא פשוט היה טוב מכולם משמעותית".

שלוש דקות בעשרים

אז מה קרה שם, במחצית השנייה? בשלב מסוים חיפשו שחקני הווריורס רק את צ'מברליין והכרוז ציין את מספר הנקודות שלו אחרי כל סל. "זה לא היה מקצועי", תוקף ג'וני גרין, שחקן הניקס, "הבעיה אינה בשיא, אלא בדרך בה הוא הושג".

לרבע הרביעי הוא נכנס עם 69 נקודות. זה היה רבע ארוך. "שלוש הדקות האחרונות", שיחזר השופט טים ד'אמברוסיו, "לקחו 20". הניקס שיחקו לאט ומנגד מיהרו לבצע עבירות, אך רק על שחקנים אחרים. מנגד, הווריורס ביצעו עבירות כדי להחזיר לעצמם את הכדור. "הם ניסו נואשות להישאר מחוץ לספר השיאים", אמר טום מסצ'רי, שחקן הווריורס, "ואין ספק שעשינו מאמץ מודע לעזור לווילט להגיע ל-100".

כשנותרה פחות מדקה, היו לו 98. הוא החטיא, אבל הכדור נותר בידי הווריורס וג'ו ראקליק מסר לו. האם אז, 46 שניות לסיום, הניח צ'מברליין את הכדור בטבעת או הטביע? עוד נקודת מחלוקת היסטורית. מה שברור, 100 נקודות. הקהל פרץ למגרש, המשחק הופסק לתשע דקות. כשהושלם, פילדלפיה ניצחה 169-147.

בזמן המשחק, השמועה כנראה עשתה כנפיים. "בהתחלה לא היה צלם אחד, עד לסיום היו מיליארד", אמר ל"ניו יורק דיילי ניוז" הארווי פולאק, איש יחסי הציבור של הווריורס. בחדר ההלבשה הוא מצא פיסת קרטון, שירבט עליה "100" ונתן אותה לצ'מברליין. כך נולדה התמונה המפורסמת.

אחרי המשחק נסע צ'מברליין חזרה לניו יורק עם חבר לקבוצה, היישר למועדון הלילה שלו. עד שמת ב-1999, הוא השלים עם אירועי אותו ערב. "ככל שהזמן עובר, אני מרגיש יותר ויותר חלק ממשחק 100 הנקודות", אמר, "הוא הפך לסמל שלי, ולבסוף הבנתי מה עשיתי".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ