אמיר ענבר
אמיר ענבר

27.2.77 - עוד יגיע זמנם של יד האלוהים, הסלאלומים ההיסטוריים ושערוריות הסמים. באותו יום, הכל היה הרבה יותר פשוט. בשביל ארגנטינה זה היה עוד משחק הכנה בדרך לגביע העולם. עבור דייגו ארמנדו מראדונה, זה היה המשחק הראשון של שארית חייו.

ארבעה חודשים קודם לכן, ימים ספורים לפני יום הולדתו ה-16, הוא ערך את הופעת הבכורה בבוגרים של ארגנטינוס ג'וניורס, בהפסד 1-0 לטאז'רס. מהרגע שהכדור נדבק לרגליו, הבינו בארגנטינה שמדובר במשהו מיוחד, מיוחד מאוד. עד לסיום העונה הופיע בעשרה משחקים נוספים והבקיע שני שערים. הדרך למעלה נסללה, אך איש לא ידע כמה מהירה תהיה.

בפברואר 77' התאמן מראדונה בנבחרת הנוער, שזכתה לעבוד עם הנבחרת הבוגרת בהדרכת סזאר לואיס מנוטי. מראדונה מצא עצמו מול כוכבים כמריו קמפס ודניאל פסארלה, אך לא לזמן רב. "כנראה שבאחד מהאימונים הללו הצטיינתי", הוא משחזר באוטוביוגרפיה שלו, "כי אל פלאקו (כינויו של מנוטי) רצה לדבר אתי. כל מלה הדהדה בי. אל פלאקו היה אלוהי, והנה הוא, מדבר רק אתי. הוא אמר שאערוך את הבכורה בנבחרת במשחק הידידות נגד הונגריה".

מראדונה בגביע העולם 82', כבר כגיבור עולמיצילום: ארכיון: אי-פי

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הכתבות והעדכונים מספורט הארץ ישירות אליכם

הידיעה ששיתופו מותנה בכך שארגנטינה תוביל בבטחה סייעה למראדונה לשמור על שלווה בימים שקדמו למשחק. גם ביום הגדול היה רגוע, עד שאוטובוס הנבחרת הגיע לאיצטדיון הבומבונרה. "רק אז", כתב, "התחלתי להבין מה קורה לי. כל כך הרבה אנשים ניגשו אלינו, טפחו על גבינו, צעקו עצות. רגליי רעדו. כשעליתי למגרש עם המחליפים ושמעתי את שאגת הקהל, חשבתי שכולם מריעים לי, צועקים 'מראדונה'. האמת שכנראה אף אחד לא שם לב אלי, אבל כך הרגשתי".

60 אלף צופים ראו את ארגנטינה מחמיצה פנדל, ועדיין מתעללת בהונגריה. דניאל ברטוני השלים שלושער לפני ההפסקה, ושתי דקות לתוך המחצית השנייה כבש לאופולדו לוקה את שערו השני. 0-5. "עם כל שער הרגשתי רעד בעמוד השדרה, אם נמשיך כך, אכנס", שחזר מראדונה, "כשאל פלאקו קרא לי, ידעתי שאני עומד לשחק. 'תיכנס במקום לוקה. תעשה מה שאתה יודע, תישאר רגוע ותנוע בכל המגרש'. התחלתי להתחמם ושמעתי את הקהל קורא בשמי. רגליי וידיי רעדו. שאגת הקהל היתה כה רמה, מלותיו של מנוטי הדהדו בראשי וחבריי לקבוצה דחפו אותי. הכל התערבב בראשי. פחדתי".

בדקה ה-62, במצב של 1-5, נכנסו שני שחקנים להופעות בכורה. האחד, דריו לואיס פלמן, חלוץ בוקה ג'וניורס, לא ישוב לשחק בנבחרת. האחר, דייגו מראדונה, בן 16 ו-120 יום, יהפוך לגדול שחקניה. "זכיתי לנגיעה הראשונה שלי מיד", סיפר, "גאז'גו מיהר למסור לי, בכוונה, שחררתי את האוסמן עם מסירה בין שני הונגרים, והתחלתי להירגע. ויז'ה עודד אותי, גאז'גו השגיח עלי, קראסקוסה צעק 'מהלך טוב!', גם אם זה לא היה. כשהמשחק הסתיים, הראשון לחבק אותי היה גאז'גו. 'כך אני רוצה לראות אותך תמיד!'. לא האמנתי, הכל נגמר".

מראדונה (משמאל) כובש את "שער יד האלוהים" מול אנגליה במקסיקו 86'צילום: ארכיון: אי-פי

שערים נוספים לא הובקעו באותו יום. חמישה חודשים אחר כך כבש מראדונה את שערו הראשון במדי ארגנטינה, ב-0-2 על פראגוואי. כשייפרד ממנה 17 שנים מאוחר יותר, יירשמו לזכותו 91 הופעות ו-34 שערים, חלקם מהזכורים בתולדות הכדורגל וגביע העולם. רגעים כאלה לא נרשמו ב-78'. בחודש מאי, כשהמונדיאל הביתי באופק, היה אחד משלושת השחקנים האחרונים שנחתכו מהסגל שחודשיים אחר כך יניף את הגביע. מנוטי סבר שהוא צעיר מדי ולא מספיק בוגר.

השבוע לפני 23 שנה: אף אחד כבר לא הרים גבה

2.3.89 - רבים הרימו גבה בקיץ 1988, כשצביקה שרף העניק לחן ליפין את תפקיד הרכז המוביל של מכבי תל אביב, אחרי פרישתו של מוטי ארואסטי. למרות תדמיתו האפורה, ליפין כיכב בעונה ענקית של מכבי. משחק השיא שלו היה בחוץ מול סקווליני פזארו. קווין מגי צבר שלוש עבירות כבר במחצית הראשונה, לבאן מרסר ספג חבטה לא מכוונת מאריו קוסטה ולא חזר למשחק ומכבי פיגרה סמוך להפסקה 41-28. התעוררות של קני בארלו במחצית השנייה הובילה לריצת 5-25 מדהימה ויתרון 10 נקודות של מכבי, אבל פזארו, עם דארן דיי הנפלא, חזרה למשחק.

שש שניות לסיום חדר ליפין לרחבה והעלה את מכבי ל-79-81, אבל מתיאו מינלי סחט עבירה מכוונת מדורון ג'מצ'י, ושנייה לסיום קלע פעמיים מהעונשין וכפה הארכה. 39 שניות לסיומה, בפיגור 92-90, חטף מוטי דניאל את הכדור והעביר אותו לליפין שכידרר עד שקבר שלשה, 14 שניות לסיום. ג'מצ'י חטף את הכדור האחרון, כדי להבטיח 92-93 למכבי ואת עלייתה לפיינל-פור במינכן. ליפין, עם 23 נקודות באותו ערב, ינסה את טריק הכדרור הסבלני גם כעבור חודשיים בגמר מול יוגופלסטיקה, אך שם זה לא עבד. (אריה ליבנת)

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ