טעם של פעם |

באיחור אופנתי, האיש המהיר בעולם

תשע שנים לאחר הריצה נקבע: ג'ים היינס, שהתכונן למקצה הגמר עם שני בקבוקי שמפניה, הוא הראשון שירד מעשר שניות ב-100 מטר

אמיר ענבר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אמיר ענבר

לעתים אנחנו זקוקים לזמן מה כדי להבין את גודלם של רגעים בהם חזינו. כאשר חצה ג'ים היינס את קו הסיום באיצטדיון במקסיקו סיטי, מוכתר לאלוף האולימפי בריצת 100 מטר, לא נחשבה תוצאתו להיסטורית. עם 9.9 שניות, הוא רק השווה את שיא העולם, בו כבר החזיק לצד שני רצים נוספים. תשע שנים מאוחר יותר, בזכות אותה ריצה, הפך לפורץ דרך - הראשון שירד מעשר שניות.

מבולבלים? כך היה גם היינס כשהחל ללמוד באוניברסיטת טקסס סאות'רן, הוא תכנן לשלב בין ריצה לפוטבול. "אולי לא קראתי את המלגה נכון", סיפר לאורך השנים, "גיליתי שמאמן האתלטיקה לא יאפשר לי לשחק פוטבול. זה החוק". להתמקדות בריצה היתה תמורה. ב-1966 הוא הוכתר לאלוף ארה"ב ב-200 מטר וכעבור שנה זכה בחצי המרחק.

עד למבחנים האמריקאיים לאולימפיאדה ביוני 1968 יחזיקו יחד שמונה רצים בשיא העולם, 10.0 שניות. היינס היה ביניהם, וגם היה אחד משלושה שיצאו מהמבחנים עם שיא עולם חדש. התוצאות שקבעו היינס (10.03), צ'רלס גרין (10.10) ורוני ריי סמית' (10.14) בתחרות אמנם היו שונות מאוד לפי המדידה האלקטרונית, שהלכה והתפשטה באותם ימים, אך המדידה הידנית המוגבלת היא שהכריעה עדיין. לכולם נזקפה תוצאה של 9.9 שניות, כולם ירדו מעשר שניות, כולם היו שיאנים.

היינס. "אני האיש המהיר בעולם המקורי"צילום: אי–פי

ארבעה חודשים מאוחר יותר נסעו היינס וגרין למקסיקו כחלק מהמשלחת האמריקאית לאולימפיאדה. השלבים המוקדמים לא אתגרו אותם. היריבות ביניהם עמדה על סף רגע משמעותי, בגמר האולימפי. דרך ההכנה של היינס אינה נחשבת כיום למומלצת. ערב לפני, הוא עזב את הכפר האולימפי והצטרף לאשתו במלון עם שני בקבוקי שמפניה. כשאלה התרוקנו, סיפר לימים, "אמרתי לה ‘בואי למיטה'. היא השיבה ‘מה זאת אומרת?'. אמרתי לה ‘אנחנו נשואים, לא?'". למי שלא הבין, הבהיר: "קיימתי יחסי מין לפני הגמר. ידעתי שהיום הבא יהיה הגדול בחיי, אז הלכתי למלון ונרגעתי. זכיתי לשינה שלי".

הוא בהחלט היה רענן. אחרי 50 מטר פתח היינס מבערים ויצר יתרון של שניים-שלושה מטר. איש לא סיכן אותו כשחצה את קו הסיום. בגיל 22, הוא הוכתר לאלוף האולימפי. בשידור של רשת ABC הוקרנה באותם רגעים התוצאה 9.89 שניות. בהמשך, היא עודכנה ל-9.95. ידנית נרשמה התוצאה כ-9.9, רק משתווה לשיא העולם.

שישה ימים אחר כך קטף היינס זהב שני, בשליחים 4x100. למרות זאת, הוא חש תסכול. מחאת הכפפה השחורה של טומי סמית' וג'ון קרלוס (לאחר שזכו במדליות עלו לפודיום ללא נעליים ועם גרביים שחורים, לציון העוני של השחורים בארה"ב, והניפו כפפות שחורות בעת השמעת ההמנון) משכה לדעתו תשומת לב מ"נבחרת האתלטיקה הגדולה בתולדות האנושות. השערוריה הגדולה היא הסיבה שלא זכינו להכרה רשמית. זה הציב ענן שחור מעל התואר שלי כאיש המהיר בעולם". נזק נוסף היה כלכלי. "זה עלה לי קרוב למיליון דולר", טען ב"יוסטון כרוניקל" ב-1998, "היו לי חסויות פוטנציאליות עם שש חברות גדולות. עשיתי את שלי. אחרי פרשת הכפפה, לא שמעתי מהן שוב".

כעבור זמן קצר, זנח את הריצה לטובת פוטבול. הוא קיבל חוזה יוקרתי לשלוש שנים אחרי שנבחר שישי בדראפט 68' על ידי מיאמי דולפינס. בשנתיים הראשונות, במיאמי ובקנזס סיטי, הופיע ב-11 משחקים סך הכל. אחר כך ישב מספר שנים על הספסל, עד שפרש.

ב-1977 נרשמה תפנית היסטורית. איגוד האתלטיקה הבינלאומי פסק כי רק תוצאות שנמדדו אלקטרונית, לרבות מאיות השנייה, ייחשבו לשיאים. היינס נותר לפתע ללא שותפים. התוצאה של 9.9 שניות, בה כבר החזיקו תשעה רצים, הפכה למוצג מוזיאוני. ה-9.95 של היינס ממקסיקו נקבעה כשיא העולם והפכה אותו ליחיד שירד רשמית מעשר שניות.

אגב, הוא הרגיש שהיה ראוי ליותר. "עדיין יש לי את הווידאו", סיפר כעבור שנים, "מדהים אותי עד היום איך זה הגיע מ-9.89 ל-9.95. אני מרגיש שמודדי הזמנים טעו ולא תיקנו את זה". השיא החזיק מעמד עד 1983, כשקלווין סמית' קבע 9.93. ירידה מעשר שניות הפכה עם הזמן לשגרתית בצמרת. כל שבעת הרצים שסיימו את הגמר במשחקי לונדון השנה עשו זאת.

כך או כך, מעמדו ההיסטורי של היינס מובטח, גם אם הוא מתלונן על כך שהוצאות ספרים סרבו לפרסם את האוטוביוגרפיה שלו בטענה שאין בה מספיק שערוריות. במשך השנים שימש עובד סוציאלי באוקלנד. הוא לא זכה ליהנות מכסף גדול בענף, וגם לא מהתנאים המודרניים. "אם היה לי את כל זה ב-68', הייתי עשוי לרדת ל-9.6 או ל-9.7 שניות", אמר.

בזמן שהיינס מכנה את יוסיין בולט "מפלצת", הוא דואג להזכיר לאורך השנים: "אני האיש המהיר בעולם המקורי. כשאתה מוכתר לאיש המהיר בעולם, זה לא בגלל שבן אדם נתן לך את התואר. זה מאלוהים. זו הכרה שכסף לא יכול לקנות".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ