השבוע לפני 42 שנה |

המסלול לא היה גדול מספיק עבור שתיהן

בראשית שנות ה-70 היו אביבה בלס וחנה שזיפי הרצות הבכירות בישראל, אולם בגמר אליפות אסיה רק אחת מהן הגיעה לקו הסיום

אריה ליבנת
אריה ליבנת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אריה ליבנת
אריה ליבנת

15.12.70
רגע לפני הישמע יריית הזינוק לריצת 800 מטר במשחקי אסיה בבנגקוק, ניגשה חנה שזיפי לאביבה בלס ונשקה על לחיה. "תמיד הייתי ספורטאית מנומסת, אז בירכתי אותה", מסבירה שזיפי. יחסים ידידותיים בין שתי האתלטיות הישראליות? הריצה הדרמטית והמפתיעה דווקא פתחה תיבת פנדורה.

שזיפי, ילידת 1943, שלטה בארץ במשך שנים בריצות הבינוניות, 800 ,400 ו-1,500 מטר, זכתה במדליית זהב ב-800 מטר במשחקי אסיה 66' והשתתפה במשחקים האולימפיים במקסיקו סיטי 68'. בדצמבר 1969 ילדה בת בכורה, וכשחזרה למסלול נוכחה לגלות שאצנית מוכשרת, צעירה ממנה בארבע שנים, מאיימת לרשת את מקומה.

באליפות ישראל ביולי 1970 הפסידה שזיפי לראשונה לבלס ב-800 מטר. ספק אם שיא ישראלי שקבעה ב-1,500 ניחם אותה. למאמן נבחרת ישראל, דודי קושניר, היו מסקנות ברורות: "שזיפי צריכה לנטוש את ה-800 מטר ולהתרכז בריצה הארוכה יותר. אין לה כיום מהירות כמו לבלס". באוקטובר הגיע מגרמניה גארט אוסנברג, שנהג לעבוד מדי פעם עם שזיפי. הוא התפעל מההתקדמות שעשתה ב-1,500 מטר ולבלס ייעץ לקראת ה-800: "הצמדי לשזיפי. היא תוביל אותך לקצב הנכון. רק לקראת הסיום נצלי את הפיניש הטוב שלך".

אביבה בלס (מימין) וחנה שזיפי בבנגקוק. "בשבילה זה היה כמו חיים ומוות, היתה בינינו מלחמת גוג ומגוג", סיפרה בלסצילום: אי–פי

שזיפי לא איכזבה. בבנגקוק היא זכתה בזהב ב-1,500 מטר עם שיא ישראלי ואסייתי, 4:25.1 דקות. באותו יום, 13 בדצמבר, קבעו בלס וקאמלג'יט שאנדו זמן זהה ב-400 מטר, 57.3 שניות, אבל ההודית זכתה בזהב בגלל שהקדימה אותה בחזה. למחרת, במוקדמות 800 מטר, ניצחו שזיפי ובלס בקלות במקצים שלהן. לפני הגמר היה ברור שישראל תזכה במדליות זהב וכסף. השאלה היתה מי תקטוף מה. שזיפי בת ה-23 החזיקה עדיין בשיא ישראל, 2:08.5 דקות, אבל בלס (19) היתה בעלת תוצאת השנה באסיה, 2:09.1 דקות. "ברור שהגעתי כפייבוריטית, הייתי טובה יותר", מנתחת בלס כיום.

ב-16:00 שעון מקומי הוזנקה הריצה, שהפכה תוך שניות לדרמה ענקית. אחרי שני מטר נעצרה בלס ושלחה מבט בוהה במזניק ובשופטים. קושניר צעק לה להמשיך לרוץ, אבל היא כבר הבינה שפספסה את הרכבת. בתום הריצה, תוך שהיא ממררת בבכי, טענה כי שמעה מישהו אומר "סטופ" וחשבה שהזינוק נפסל. השבוע, בשיחת טלפון משווייץ, סיפרה: "כמה תנאים לא מתאימים חברו יחד. מזג האוויר לא היה טוב והגעתי ללא הכנה בתחרויות בינלאומיות. בתחרויות בהן השתתפתי עד אז ההזנקה היתה במשרוקית והרצות יצאו בעמידה. פה ישבנו על מסלולים והוזנקנו ביריית אקדח. לא הייתי רגילה לזה. הייתי הכי קרובה לקהל וכנראה שמישהו צעק סטופ פעמיים, לא יודעת אם בכוונה או לא".

אלמלא השגיאה, ספק רב אם בלס היתה משיגה יותר ממקום שני. שזיפי התעלתה ושיפרה את השיא הישראלי והאסייתי בשתי שניות, 2:06.5. "ידעתי לעשות מה שהרבה ספורטאים לא יודעים - להגיע לשיא בתחרויות החשובות", מספרת שזיפי, "הגעתי לריצה בתנאים נוחים, כבר עשיתי את טבילת האש הראשונה. ראיתי שהשד לא נורא וכבר היתה לי מדליית זהב בכיס (ב-1,500). התייצבתי לריצה כמו נמר, לא הסתכלתי ימינה ושמאלה ולא שמעתי אף אחד, הייתי מרוכזת רק במסלול".

רק כשסיימה לרוץ, גילתה שזיפי שבלס רחוקה ממנה. "איפה אביבה?", שאלה. כשמצאה אותה יושבת ובוכה, חיבקה ונישקה אותה שוב ושוב. בלס לא התנחמה, וגם לא התרגשה מהמחווה. בדיון שהתקיים בטלוויזיה הישראלית עם שובה של המשלחת סיפרה שזיפי: "כשחזרנו לתל אביב אביבה אמרה לי: 'אני אגמור איתך, את לא תהיי כל החיים מלכת המסלול'. 'את צודקת', השבתי לה". בלס אמרה באותו דיון משפט אחד: "יש לי הרבה מה לומר על חנה, אגיד זאת רק בוועדת חקירה. זה עוד לא נגמר".

לחדשות ועדכונים נוספים הצטרפו לעמוד הפייסבוק של "ספורט הארץ"

ועדת חקירה לא היתה. השבוע סיפרה בלס: "חנה ואני ילידות עיראק והבנו אחת את השנייה, אבל היה לה קשה עם זה שכל השנים היא היתה אלופה ופתאום הופעתי. בשבילה זה היה כמו חיים ומוות. היא אמרה לי כמה פעמים: 'אני אוהבת אותך, אבל גם שונאת אותך בגלל הריצות'. היתה בינינו מלחמת גוג ומגוג ולצערי כולם פירגנו לה ורצו לדחוף אותי לצד. היה לי כל כך קשה, שבבית רצו שאפסיק לרוץ".

"טוב שהיא לא אמרה שאני קשורה ל'סטופ' ששמעה מהקהל", מצחקקת שזיפי ומספרת את הצד שלה: "היינו חברות טובות, אבל יריבות בבחינת כבדהו וחשדהו. הבעיה שבמשלחת לבנגקוק היה מחנה אביבה ומחנה חנה. היו גם עיתונאים שניסו לעבוד עלי במשך כל התקופה שאביבה עשתה תוצאה כזו ותוצאה כזו. התעליתי מעל לכל זה. היא היתה מושפעת מאוד מכל דבר, וניצלתי את זה לטובתי".

"היתה ביניהן עוינות לא בריאה שפגעה ביכולות של שתיהן", סבור קושניר, "חנה היתה אתלטית בכל רמ"ח אבריה. לא הכי מוכשרת, אבל בעלת התמדה ומסירות. אביבה היתה הרבה יותר מוכשרת, אבל בראש לא היתה חכמה. חנה, שהיתה פיקחית, ידעה איך לפגוע בה".

את התוצאה שקבעה באותו יום, כבר לא הצליחה שזיפי לשפר. שיאה הישראלי החזיק מעמד שנה וחצי, עד שבלס קבעה 2:05.8 דקות. השיא של בלס שרד 21 שנה. מצבה של האתלטיקה הישראלית כה גרוע, שהשתיים מדורגות במקום השלישי והרביעי בכל הזמנים. גם ב-2012, עם תוצאות חלשות בהרבה מאלו, הן היו זוכות באליפות ישראל.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ