השבוע לפני 23 שנה |

האיש ששלח את מייק טייסון לקרשים

נישואיו התפרקו, אמו מתה ואיש לא ספר אותו. כל זעמו של "באסטר" דגלאס התרכז לחבטה אחת, שהכניעה את המתאגרף הקשוח בעולם

אמיר ענבר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אמיר ענבר

11.2.90
מרגע שהפך למקצוען, במארס 1986, לא הותיר מייק טייסון מקום לספק. שנה וחצי לאחר מכן, בגיל 20, כבר הפך לאלוף העולם הצעיר בהיסטוריה במשקל כבד. כל מי שניסה לערער על מעמדו של "איירון מייק" נתקל באגרוף המרתיע בעולם. טייסון פשוט היה ברוטלי ומפחיד. טרבור ברביק, לארי הולמס, מייקל ספינקס – אלופים בעצמם – נכנעו לו. ביולי 1989 שרד מייק וויליאמס 93 שניות בזירה מול טייסון, שהעלה את מאזנו ל־37 ניצחונות ב־37 קרבות, 33 בנוק־אאוט.

במקביל, התנהלה על אש קטנה הקריירה של ג'יימס "באסטר" דגלאס. בכמה מערבי הקרבות של טייסון, דגלאס - המבוגר ממנו בשש שנים - התחרה בקרבות המוקדמים. כשטייסון הפיל את ספינקס, דגלאס ניצח את וויליאמס. כשטייסון פירק את וויליאמס, דגלאס גבר על אוליבר מקול, ניצחונו ה־29 לעומת 4 הפסדים. פיסית, היה לו כל מה שנדרש – גובה, עוצמה, מהירות, מוטת ידיים ארוכה. הבעיה שלקה במחויבות למקצוע. היתה זו הפתעה כשנקבע כי דגלאס יהיה יריבו הבא של טייסון, בטוקיו. סוכנות הימורים בלאס וגאס העניקה יחס מטורף לניצחון של דגלאס - 42 ל־1. עוד קרב בדרך למפגש בין טייסון לאיוונדר הוליפילד.

אלא שעבור דגלאס זה לא היה עוד קרב. "הנה אני, מתכונן לאחד הקרבות הגדולים בחיי, וכל הדברים האחרים מתקלקלים. זו היתה תקופה קשה", הוא משחזר. נישואיו החלו להתפרק. אם בנו (אשה אחרת) חלתה. 23 ימים לפני הקרב מתה אמו מהתקף לב. "איגרוף עזר לי לעבור את זה, הסיח את דעתי. טייסון היה דאגתי האחרונה", מספר דגלאס, "ידעתי שאני מסוגל לנצח. זה התגבר כשאמי מתה. לא יכולתי לסיים כך. פשוט הגברתי את האימונים".

כשהשניים הגיעו לטוקיו, ניתנה מלוא תשומת הלב לטייסון. "פשוט אכה אותו, אני מניח", סיפק דגלאס את תכניתו, "נראה שאף אחד לא הכה אותו חזק מספיק כדי לקבל ממנו כבוד". לא רבים לקחו אותו ברצינות. סדקים בשריונו של טייסון אמנם נראו כבר - השתלטות דון קינג על הקריירה שלו, בקשת אשתו לגירושין - אבל בתוך הזירה הוא עדיין היה "האיש הרע בעולם".

הסיבוב הראשון בא והלך, אגרופים הוחלפו, ודגלאס לא נפל. בסיום השני, הוא אפילו שלח חבטה אדירה שהיממה את טייסון. משהו מפתיע התפתח. דגלאס ניצל את יתרונותיו בגובה (14 ס"מ) ובמוטת הידיים (30 ס"מ). בכל פעם שטייסון הסתער, דגלאס הקדים חבטה. אחת כזו בסיבוב החמישי גרמה לעינו של טייסון להתנפח. "אין 'איירון' במייק. זה הערב שלך", צעק לו מאמנו. לפני שנתיים סיפר ל”דה דיספאץ’” סוכנו של דגלאס, ג'ון ג'ונסון, שאנשים עדיין עוצרים אותו ומספרים היכן חזו בקרב. "הם עשויים לומר שהיו במכונית או שלא שמו לב, ועד אמצע הקרב כבר נדבקו לטלוויזיה".

"אחרי ארבעה־חמישה סיבובים", מספר דגלאס, "מייק בחן אותי היטב כאילו הוא חושב 'לעזאזל'". בסיבוב השמיני, התהפכו היוצרות. ימנית אדירה של טייסון השטיחה אותו, מסוג החבטות שלרוב הכריעו את יריביו. דגלאס לא רק התאושש - הוא שלט בסיבוב התשיעי והמשיך לתקוף בעשירי. שנים אחר כך יספר טייסון: "כל הכבוד לו, הוא קם, אף אחד אחר לא עשה את זה. כבר לא היה אכפת לי מאיגרוף. כשדגלאס קם והסתער עלי, לא היה את זה בתוכי".

מייק טייסון קם, אך הקרב נגמרצילום: אי–פי

1:23 דקות לסיום הסיבוב העשירי, הוא עשה יותר מכך. ימנית של דגלאס הממה את טייסון, ושלוש חבטות מהירות נוספות שלחו אותו, לראשונה בקריירה, לקרשים. טייסון ההמום חיפש את מגן השיניים שלו, הרכיב אותו מחדש ולבסוף קם, עיניו מזוגגות. השופט הפסיק את הקרב. בהפתעה הגדולה כנראה בתולדות האיגרוף, דגלאס הפך לאלוף העולם. "לשם שינוי, טייסון לא נלחם נגד בחור שחשש ממנו", קבע הוליפילד, שצפה בצד הזירה. "בשלב מסוים", סיפר דגלאס, "הרגשתי בלתי מנוצח".

שנתיים מאוחר יותר, יישלח טייסון לשש שנות מאסר בגין אונס. דגלאס כבר יהיה אז מתאגרף לשעבר. השילוב של תחושת המיצוי יחד עם המאבק המשפטי נגד אנשיו של טייסון, שטענו כי הספירה בעת שדגלאס נפל החלה באיחור, היה יותר מדי עבורו. תשעה חודשים אחרי טוקיו הגיע כבד בשבעה ק"ג לקרב ההגנה הראשון על התואר ונכנע להוליפילד בנוק־אאוט בסיבוב השלישי. אחרי הקרב הוא פרש.

בשנים הבאות סבל דגלאס מדיכאון, העלה במשקל, נכנס לתרדמת בשל סכרת, וגם חזר לזירה בין 1996 ל־1999 וניצח בשמונה מתשעה קרבות. היום הוא עוסק בנדל"ן ופרסם ספר על בישול בריא. "עדיין יש לי את קלטת הקרב", מספר דגלאס, "כשאני מרגיש רע או משהו כזה, אני צופה בה. זו היתה רוח סערה. הגעתי לשיא בזמן הנכון. הכל התחבר. פשוט הייתי מוכן לפעולה, לעשות מה שדרוש כדי לנצח".

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הכתבות והפרשנויות של "ספורט הארץ" ישירות אליכם

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ