השבוע לפני 40 שנה |

היום בו הקרב בין המינים הגיע לנקודת מערכה

בסופו של "קרב המינים 2", אפילו בובי ריגס, חזיר שוביניסט כהגדרתו שלו, נאלץ להודות כי בילי ג’ין קינג היתה גדולה עליו

אמיר ענבר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אמיר ענבר

20.9.73 לא ניתן לצלול 40 שנה לאחור מבלי להתעכב לרגע בפרסומים מהשבועות האחרונים. האם זה אפשרי? האם בילי ג'ין קינג ניצחה את בובי ריגס ב"קרב המינים 2" ב־1973 בגלל שיריבה מכר את המשחק? לקינג, ששומעת טענות כאלה כבר ארבעה עשורים, יש תשובה מוכנה: "רבים, במיוחד גברים, לא אוהבים כשאשה מנצחת. הם ממציאים סיפורים. זה קשה להם, קשה לאגו שלהם".

עבור רבים, קרב המינים בטניס באמת היה עניין של אגו. אצל ריגס דובר במשהו אחר. טניסאי העבר, שבשיאו זכה בווימבלדון ב־1939, פשוט זיהה הזדמנות. כסף זרם לטניס אחרי שהפך לענף מקצועני ב־1968. ריגס, שמאז פרישתו עשה את כספו בהימורים - בסוכנויות ומאנשים שהתמודדו עמו במשחקים שונים - חיפש דרך לקבל נתח מכך.

את ההזדמנות שלו זיהה דווקא אצל הנשים. קינג היתה הבכירה מבין תשע שחקניות שנאבקו למען שוויון בתנאים ובפרסים עם הגברים ואף הקימו סבב משלהן, וירג'יניה סלימס, שהתפתח ל־WTA הידוע כיום. ב־1973, חמוש ב־5,000 דולר ובהצהרות מתגרות, פנה ריגס למספר נשים - קינג, מרגרט קורט, כריס אוורט - והציע להן לשחק נגדו. קינג סרבה. "לא היה בזה רווח לטניס הנשים", טענה. קורט, המדורגת ראשונה בעולם, דווקא הסכימה. בפגישה במעלית במלון בדטרויט, אמרה לה קינג: "אבקש ממך דבר אחד - את חייבת לנצח. אין לך מושג כמה זה חשוב".

קינג. גם אחרי שניצחה, התעוררה בלילה במחשבה שעליה לשחק נגדוצילום: אי-פי

בדיעבד, מודה קורט, היא לא הבינה את גודל העניין. האוסטרלית בת ה־30, שבאותה שנה הגיעה ל־24 תארי גראנד סלאם, לא היתה מעורבת במאבק של עמיתותיה לקידום טניס הנשים ואף טענה שאינן זכאיות לשוויון בפרסים. למשחק במאי 1973, בין המהומה סביב האירוע להתגרויות של ריגס, הגיעה לא מוכנה. האמריקאי בן ה־55, שחקן עבר להזכירכם, הביס את האלופה הגדולה 2–6, 1–6. "עכשיו אני רוצה נואשות את קינג, את מנהיגת התנועה לשחרור האשה", הכריז.

קינג שמעה את התוצאה בזמן שעלתה על טיסה מהונולולו לקליפורניה, יחד עם עמיתתה רוזמרי קסאלס. דעתה השתנתה באחת. "עכשיו ממש כעסתי", סיפרה ל"ספורטס אילוסטרייטד", "רוזי ואני הסתובבנו במטוס במשך חמש שעות. אמרתי 'זהו זה, אני חייב לשחק נגדו עכשיו'".

המשחק נקבע ל־20 בספטמבר ב"יוסטון אסטרודום". למנצח או למנצחת הובטחו 100 אלף דולר. העניין שמשך המשחק היה כה גדול, שרשת ABC שילמה 750 אלף דולר עבור שידורו ו־CBS, ששידרה את המשחק הקודם, פנתה לבית משפט בטענה שהזכויות שייכות לה. חברות התמודדו על הזכות להתקין את משטח הטניס. גם חסויות מסחריות היו. האמרגן היה ג'רי פרנצ'יו, ששנתיים קודם לכן אירגן את קרב האיגרוף הראשון בין מוחמד עלי לג'ו פרייז'ר. ריגס התנהג בהתאם. שוב ושוב שיגר את חציו. הוא דיבר על הנחיתות של טניס הנשים והצהיר: "ראשית, נשים צריכות להישאר בחדר המיטות. שנית, עליהן להיכנס למטבח. שלישית, הן צריכות לתמוך בגבר!". לא סתם קינג הגישה לו לפני המשחק חזיר חי. הוא הרי הודה בהיותו "חזיר שוביניסט".

לעיני 30,492 אלף צופים באסטרודום, כ־50 מיליון צופי טלוויזיה אמריקאים ועוד 36 מדינות משדרות בעולם, הועלו השניים למגרש - קינג נישאה על ידי ארבעה גברים חשופי חזה (רק ב־1981 היא הוצאה מהארון), ריגס הוסע בריקשה על ידי דוגמניות. עבור רבים, זה פשוט היה שואו. אחרים ראו זאת אחרת. הילרי קלינטון, לימים שרת החוץ, מספרת בסרט דוקומנטרי חדש כי היתה צריכה להזכיר לעצמה לנשום בזמן שצפתה במשחק. ריגס הצהיר כי יחזיר את התנועה לשחרור האשה עשרים שנה לאחור וקינג חששה מהשלכות: "חשבתי שאם לא אנצח, זה יהרוס את סבב הנשים וישפיע על ההערכה העצמית שלהן. לא שיחקתי רק בשביל עצמי, זה היה למען כל אשה".

ריגס מועלה למגרש. התעקש עד מותו שלא מכר את המשחקצילום: אי-פי

בגיל 29, ושלושה חודשים אחרי שזכתה בווימבלדון בפעם התשיעית, היתה קינג במיטבה. ריגס לא היה אפילו בכושר שהפגין מול קורט. בנו לארי חזה בו מעלה במשקל ומזלזל במשטר האימונים שהוכן למענו, לעומת העבודה הקשה שהשקיע לקראת המשחק הקודם. לא היתה בקשה לראיון שנענתה בשלילה. האם חשב שינצח בקלות? הסתפק בפרסום? או שבאמת התכוון להפסיד? יממה לפני המשחק, חבר ראה אותו מבלה עם כחצי תריסר נשים.

על המגרש, זה לא היה בילוי עבורו. ריגס אמנם שבר ל־2–3, אבל קינג שברה מיד בחזרה והשלימה ניצחון 4–6 במערכה הראשונה, כשיריבה ביצע טעות כפולה בהגשה. היא הבינה במהירות שריגס בכושר גופני לקוי ובמקום לדבוק בסגנון "הגש ורוץ לרשת" שלה, בחרה להאריך נקודות ולהריץ אותו. ריגס, שהבטיח למצוא תשובה לכל מה שתעשה, התקשה לנוע ולהגיש. רוב השחקנים - גם אוורט בת ה־18 - העריכו טרם המשחק שהגבר ינצח. הם אכלו את מלותיהם כשקינג שברה במשחקון השמיני של המערכה השנייה בדרך ל־3–6. "ביי ביי, בובי", קראו חברותיה של קינג ביציע. במערכה השלישית היא שוב שברה והחמיצה שתי נקודות משחק, לפני שריגס שלח חבטת גב יד לרשת. 3–6 לקינג, ו־0–3 חלק אחרי 2:04 שעות. כשפגש אותה ברשת, הודה ריגס: "היית טובה מדי בשבילי".

האם באמת היתה? בראיון ל־ESPN החודש טען האל שואו, עובד לשעבר במועדון גולף בטמפה, ששמע קודם לכן באותה שנה שיחה בין ראשי משפחות מאפיה לעורך דין הידוע בקשריו המפוקפקים. לטענתו, דיברה החבורה על הבטחתו של ריגס לשחק נגד שתי נשים, לנצח את קורט ולהפסיד לקינג, תמורת מחיקת חובות הימורים למאפיה וקבלת סכום כסף. זו העדות המבוססת ביותר לחשדות שמתרוצצים כבר 40 שנה. ריגס היה מהמר וידוע בקשריו עם מאפיונרים. חלק מחבריו הקרובים לא פסלו אפשרות שמכר את המשחק. ריגס עצמו, אגב, תמיד הכחיש. ימים לפני מותו ב־1995, הכריז: "אנשים אמרו שהפסדתי בכוונה, אבל בילי ג'ין ניצחה בצורה הוגנת. עשיתי את המיטב, אבל ביצעתי טעות קלאסית של הערכה עצמית מופרזת ואי הערכתה של קינג".

צפו בקטע מ"קרב המינים":

קינג משוכנעת שריגס רצה לנצח. לדבריה, היא יודעת כיצד נראה שחקן שרוצה להפסיד. "הוא נראה בהלם", סיפרה על המשחק. לא משנה, דבר כבר לא ישנה את השפעת אותו יום. נשים רבות חשו כי המשחק העצים אותן במאבקן לשוויון. אפריל היינריכס, מהשחקניות הראשונות בנבחרת הכדורגל האמריקאית, אמרה כי המשחק הזה הוא אחד משלושת האירועים הגדולים ביותר שתמכו בספורט הנשי בארה"ב. קלינטון מצהירה: "זה היה סמלי, אבל היתה לכך השפעה אמיתית על נשים שקיבלו אומץ לנסות לקבל מה שהן רצו".

קינג, בקרוב בת 70, מספרת כי במשך שנים התעוררה בלילה במחשבה שעליה לשחק נגד ריגס, רק כדי להיזכר שכבר עשתה זאת. עד היום, אמרה, ניגשים אליה אנשים ברחוב ומספרים על השפעת המשחק על חייהם, כיצד נתן להם אומץ לקבל החלטות. "זה היה למען שני המינים", היא אומרת, "גברים שינו את חשיבתם, נשים קיבלו כוח וביטחון עצמי. גברים מספרים לי את סיפוריהם. 'הייתי בן 12 כשחזיתי במשחק. כעת יש לי בן ובת. אני ממש רוצה שלשניהם יהיה שוויון הזדמנויות'".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ