מופע הקסמים של רוקי מרציאנו

“רוקי מרציאנו הוא חובבן עם שתי רגליים שמאליות”, הכריז ג’ו וולקוט לפני הקרב בו שלט עד פתיחת הסיבוב 
ה־13, בו הפך מרציאנו לאגדה

אמיר ענבר
// השבוע לפני 61 שנים
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אמיר ענבר
// השבוע לפני 61 שנים

23.9.1952 ג'רזי ג'ו וולקוט, אלוף העולם במשקל כבד, לא התרשם במיוחד מיריבו הבא בספטמבר 1952. "רוקי מרציאנו חובבן", הכריז, "אני מניח שהוא מסוגל לחבוט, אבל יש לו שתי רגליים שמאליות והוא לא מסוגל להתאגרף. לא ראיתי מישהו שקל יותר לחבוט בו. אם לא אוכל לנצח את הבטלן, תוציאו את שמי מהספרים".

קל לנפנף את דברי וולקוט כהקנטה קלאסית הקודמת לקרב איגרוף, אבל האמת שהיה בהם משהו. ארבע שנים קודם לכן, כשחזה לראשונה במרציאנו, גם המאמן צ'רלי גולדמן לא ממש התרשם. "הוא היה כל כך מוזר, שעמדנו וצחקנו", סיפר גולדמן, "רוקי לא עמד נכון, לא חבט נכון, לא חסם נכון, לא עשה דבר נכון. בחלק מהקרבות המוקדמים שלו הוא לא ידע להתאגרף. הוא ניצח בכולם, אבל חששתי שייהרג".

כן, חרף כל הקשיים והספקות – כשנפגשו ב־1948 מרציאנו היה כמעט בן 25, מבוגר למתאגרף מתחיל – גולדמן החליט לקחת על עצמו את המשימה. היה בו משהו. שלושה דברים בלטו עבור המאמן: היבטים רבים בגופו תאמו ללוחם, לרבות סנטרו החזק; ההיסטוריה הספורטיבית שלו, שכללה משחקים כפוטבול ובייסבול והצלחה כמתאגרף חובבן; ונחישותו להצליח. בראיון ב־1960, סיפר גולדמן: "היה כאן בחור שממש רצה להיות לוחם ולא חשש מהעבודה הקשה שעליו להשקיע כדי לפצות על הזמן האבוד".

רוקי מרציאנו חובט בג’ו לואיס ב־1951. סיים את הקריירה ללא הפסד צילום: אי־פי

עבור מרציאנו - יליד ברוקטון, מסצ'וסטס, ששמו המקורי הוא רוקו מרקג'יאנו - זה היה פשוט. מאז עזב את בית הספר כדי לעזור בפרנסת משפחתו – הורים שהיגרו מאיטליה ושישה אחים ואחיות – הוא עבד בחפירה, בשטיפת כלים ובמפעל הנעליים שהעסיק גם את אביו. להתאגרף התחיל לאחר שגויס לצבא ב־1943. עם שחרורו כעבור שנתיים ניסה להתקבל לשיקגו קאבס, קבוצת הבייסבול, ונכשל. במקום זאת, חזר לעבודות כפיים ושאף לקדם את עצמו. "אם אכנס לזירה, ייתכן שאגיע למשהו. אם לא, מה אעשה בשארית חיי, אחפור בורות?", אמר לארוסתו ברברה.

חמוש בנחישות ובידע של גולדמן, מרציאנו החל להשקיע באיגרוף את כל כולו. בהכנה לקרבות, כלא עצמו במשך שבועות במחנות אימון. בזמן שלמד כיצד להיות מתאגרף, החל להפיל יריבים. ב־16 הקרבות הראשונים ניצח בנוק־אאוט, תשעה מהם בסיבוב הראשון. ג'ק דמפסי, אלוף העבר, אמר שמרציאנו התפתח עם הזמן, חיזק את ידו השמאלית ולמד להתקרב ליריביו כדי להיות אפקטיבי יותר. הוא היה חייב לעשות זאת, בהתחשב בכך שהיה קטן מרוב המתאגרפים במשקל כבד ומוטת זרועותיו היתה קצרה. מנגד, לחבטות שלו היתה עוצמה אדירה.

השנים חלפו, יריבים באו והלכו, ומרציאנו המשיך לנצח. באוקטובר 1951 הפיל גם את ג'ו לואיס, מסיים את הקריירה של אלוף העבר ואחד מאליליו. זה היה ניצחון חשוב לטיפוח המוניטין שלו. שלושה ניצחונות מאוחר יותר התייצב לקרב מול הארי מת'יוס. למנצח הובטחה התמודדות נגד וולקוט על אליפות העולם. למרציאנו נדרשו פחות משני סיבובים להפיל את מת'יוס בשתי חבטות וו בשמאל ולעלות למאזן 0–42.

מול וולקוט בן ה־38, סומן מרציאנו הצעיר בעשור כפייבוריט. 40 אלף צופים בפילדלפיה ועוד כ־140 אלף צופים בטלוויזיה במעגל סגור בארה"ב ראו קרב שנפתח אחרת לחלוטין. וולקוט החל מצוין, תקף את יריבו ואחרי דקה עשה היסטוריה: לראשונה בקריירה, מרציאנו נפל. למרות שגולדמן תמיד אמר לו לקום רק כשספירת השופט תגיע לשמונה כדי לנקות את הראש, הוא התייצב על רגליו כבר בארבע. "כעסתי מדי והייתי מופתע מדי בשביל להישאר שוכב", הסביר, "תמיד תהיתי איך זה יהיה ליפול. גיליתי".

מרציאנו קם, אבל לא באמת התאושש. האגרסיביות של וולקוט הצליחה להפתיע ולהקשות עליו גם בסיבובים הבאים. "ג'ו היה הטוב ביותר שפגשתי בכל דבר – החובט הטוב ביותר, המתאגרף הטוב ביותר והקשה ביותר לפגוע בו", אמר מרציאנו אחרי הקרב, "לא ראיתי את האגרוף שהפיל אותי ואני יכול רק להאמין לכם כשאתם אומרים שזו היתה וו שמאלית. לא הייתי במצב ממש רע, אבל הייתי מעורער. הבנתי שיש לי עבודה".

צפו בטקעים נבחרים מהקרב בין ג'ו וולקוט לרוקי מרציאנו:

רק ככל שהקרב התקדם, התחיל מרציאנו להותיר חותם. בסיבוב השישי הצליח להדביק את וולקוט לחבלים ולתקוף. שני המתאגרפים החלו לדמם – וולקוט מעל עין שמאל, מרציאנו במצח. לרוע מזלו של מרציאנו, החומר בו השתמש אחד הצוותים להפסקת הדימום חדר לעיניו ופגע בראייתו בסיבובים 9–7. רק אחרי שעיניו נשטפו מספר פעמים בהפסקות, חזר לראות כראוי. מצבו היה קשה. וולקוט היה עדיף בסיבובים 11 ו־12. שלושה סיבובים לסיום, הוביל האלוף בכרטיסי הניקוד של שלושת השופטים. רק נוק־אאוט יציל את מרציאנו מהפסד. זה לא היה הערב שלו.

הסיבוב ה־13 יצא לדרך. וולקוט עשה טעות טקטית ונסוג לחבלים. מאוחר יותר יטען שלא התעייף, אבל מרציאנו הריח דם. 43 שניות מפתיחת הסיבוב, חבטה קצרה ואדירה בימין נכנסה לספרי ההיסטוריה ברגע שהלמה בלסתו של וולקוט. "ליושבים לצד הזירה, הקול שנשמע היה מפחיד", נכתב ב"פילדלפיה איבנינג בולטין". מכה נוספת בשמאל כבר היתה חסרת משמעות. וולקוט קרס, מעולף. הוא לא עמד לקום. מרציאנו היה לראשון מאז ג'ון סאליבן, שבעה עשורים קודם לכן, שזוכה בתואר העולמי במשקל כבד במאזן נקי מהפסדים.

מרציאנו התחיל לרקוד בזירה, והפסיק. הוא לא חש בנוח לחגוג כשוולקוט מעולף. אוהדים, רבים מהם מברוקטון, פרצו לזירה. אחרי ששב להכרה, ישב וולקוט בחדר ההלבשה, דומע. קרב גדול שלו הסתיים באובדן התואר. "אני לא זוכר דבר, לא יודע אם זה היה בימין או בשמאל", אמר על הנוק־אאוט. הוא ביכה את העובדה שלא ידע לנצל את הפלת מרציאנו בסיבוב הראשון. זמן מה אחר כך קבע בהתפעלות: "רק שניים היו יכולים לנצח אותי באותו לילה, ואחד מהם הוא אלוהים".

שמונה חודשים מאוחר יותר נפגשו השניים שוב. למרציאנו נדרשו הפעם 2:25 דקות בלבד להפיל את וולקוט, שפרש אחר כך. היה זה הראשון מבין שישה קרבות הגנה על התואר שקיים מרציאנו. בכולם ניצח. באפריל 1956, בגיל 32 בלבד, פרש. לדבריו, פשוט רצה לבלות יותר זמן עם משפחתו אחרי שבתו הפעוטה לא זיהתה אותו. בניגוד לרבים, גם לא התפתה לחזור לזירה. ב־1969 נהרג בתאונת מטוס. עם מאזן 0–49, הוא האלוף היחיד במשקל כבד שסיים את הקריירה ללא הפסד.

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הכתבות והפרשנויות של "ספורט הארץ" ישירות אליכם

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

קורס העריכה הדיגיטלית של הארץ

"הארץ" מוציא לדרך את המחזור השלישי של קורס העריכה הדיגיטלית

התאונה בכביש 6, הבוקר

חדשות היום, 24.5

רגב בוועדת הכנסת, בחודש שעבר

חדשות היום, 23 במאי

מתחם בדיקות קורונה בתל אביב, בינואר

חובת הבידוד למי שמתגורר עם מאומת לקורונה מבוטלת החל מהיום

ח"כ רינאוי-זועבי ולפיד בפגישה, היום

חדשות היום, 22 במאי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ

כתבות שאולי פספסתם

אבידר בכנסת, אתמול

המסר האמיץ של אלי אבידר

להקת BTS

מעריצות BTS? אסור לכן למחוא כפיים בהופעות

מייסדים

מוותרת על הבורסה: חברת חיזוי מזג האוויר Tomorrow.io ביטלה את הספאק

פליטים אוקראינים נוחתים בישראל, שלשום. כל אזרח אוקראיני שאינו יהודי יהיה רשאי להגיש בקשה מקוונת באתר משרד החוץ, ולהציג את האישור בעת העלייה למטוס

איך המתווה לקליטת פליטים מאוקראינה משנה את המצב ומה הביקורות עליו?

הפגנה במוסקבה

"סיקרתי הפגנות במוסקבה ונדהמתי מכמות הצעירים - עכשיו הם בהלם"