מחוץ לקווים |

מכבי חיפה היא הקורבן המושלם למגפת הקלישאות

"רוני לוי חייב לחזור לעקרונות המשחק המסודר", "השחקנים פשוט לא נלחמים", "הנוכחות של יוסי בניון" וכמובן "יעקב שחר חייב להתעורר". מה עובר על מכבי חיפה? לטובי המומחים והפרשנים בארץ יש אינספור אמירות חלולות וסיסמאות פשטניות עבורכם

ניר צדוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ניר צדוק

1. בתור התעלומה הגדולה ביותר של הכדורגל הישראלי בשנים האחרונות, מכבי חיפה היא הקורבן המושלם למגפת הקלישאות. מדוע דווקא היא? בעוד העליונות של הפועל באר שבע גלויה לעין ולפיכך לא מצריכה הסבר, הבינוניות של חיפה מתעתעת ומחייבת ניתוח מעמיק בהשתתפות מומחים.

הכמיהה לפתרון — כאילו את הכל ניתן להסביר ולשנות — באה במגע עם שיח שחוק ומצומצם, ומה שנוצר הן אבחנות במשקל נוצה שנאמרות בנחרצות שתפקידה להסוות את הריקנות; מאלו הרוחביות ("מכבי חיפה חייבת לחזור לעקרונות המשחק המסודר", "השחקנים פשוט לא נלחמים", "תנו לילדים לשחק") ועד לנקודתיות ("הוא לא מוריד את הגוף לפני הבעיטה"). אין ספק שכל דבר עדיף שייעשה בצורה מסודרת, אבל לא ממש ברור מהם אותם עקרונות ויותר מכך כיצד להקנותם. איש מעולם לא טרח להסביר. ייתכן שבמקור היתה לאמירה הזאת משמעות, אך כמו במשחק "טלפון שבור", רעיונות שלמים נשחקו בשל שימוש יתר והפכו לסיסמאות פשטניות. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ