שני מאמנים, שני קצוות

נעים רץ ליציע ומטריף את הקהל כאילו אומר לאוהדים: "אני אחד מכם". קלינגר, לעומתו, מוכר חבילה בה המוטיבציה לא מנותקת לחלוטין מהדרישות הטקטיות שלו, אלא תנאי למימושן

איתי מאירסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
איתי מאירסון

יובל נעים פועל מהלב, יובל נעים בנאדם חם, ליובל נעים יש לב גדול. אילו יובל נעים היה רץ בפריימריס של ליכוד-עבודה-קדימה, הוא היה מוכר את עצמו כמועמד חברתי. לא כלכלן גדול, לא פרופסור למדעי המדינה, אלא אחד מכם, אחד מאתנו, איש פשוט, עממי, אחד שמדבר בגובה העיניים.

כשם ש"חברתיות" היא מפלטו של פוליטיקאי חסר מדיניות, כך מוטיבציה היא כרטיס הביקור של מאמן שאין לו משנה טקטית סדורה. הטענה הזאת איננה שיפוטית, אפילו לא ביקורתית, להפך, יש קבוצות ויש ליגות שבהן מוטיבציה עשויה להספיק. מיד אחרי שבית"ר מבקיעה שער יתרון, נעים רץ ליציע ומטריף את הקהל בתנועות ידיים פרועות. מה הוא אומר להם בעצם? הוא אומר: "המוטיבציה שלי השתלמה".

קלינגר, אתמול צילום: אילן אסייג

כן, בינתיים זה מספיק - זה יכול אפילו להספיק לעונה שלמה - אבל בעת חגיגת ניצחון המוטיבציה מול הקהל, נעים אומר להם עוד משהו, קצת יותר מטריד וקצת יותר מסוכן. הוא אומר להם: "אני אחד מכם". בטווח הקצר זהו מסר חיובי, אבל את המחיר נעים עלול לשלם אם וכאשר יפרוץ המשבר הראשון. לא צריך יותר משלושה הפסדים רצופים, כדי שאוהדי בית"ר יסיקו את המסקנה: אם יובל נעים הוא חלק מאתנו, אז למה שהוא יאמן את הקבוצה ולא אנחנו?

בזמן שיובל נעים רוכב על גל המוטיבציה, ניר קלינגר זורק את עצמו מהגלשן. נכון לרגע כתיבת שורות אלה, לא הפועל באר שבע ולא המאמן שלה הוציאו הודעה לגבי עתידו, אבל מדרך ניהול התגובות שלו להפסד אמש, ובעיקר מהניואנסים הקלינגריסטים המוכרים לנו, נראה שהסיפור אכן נגמר.

נעים, אתמול צילום: שרון בוקוב

קלינגר מוכר לנו חבילה קצת יותר משודרגת מזו של יובל נעים, חבילה שבה המוטיבציה לא מנותקת לחלוטין מהדרישות הטקטיות שלו, אלא תנאי למימושן. כך היה בכל קבוצה שהוא אימן בעבר. הכישלון שלו בבאר שבע טמון בכך שהמוטיבציה שהוא ניסה להחדיר בשחקניו מוצתה עד תום, ובמצב שכזה, ההוראה היחידה שהוא יכול לתת לשחקנים שלו, היא "פשוט תשחקו יותר טוב". ניסינו, ניר. לא הלך.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ