הם מפחדים

מכבי תל אביב אמנם הגיעה כפייבוריטית למשחק מול מכבי חיפה, אך לא הצליחה להשתחרר מהעננה שמעליה. החיים כאנדרדוג צהוב

אלעד ליפשיץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אלעד ליפשיץ

1. מכבי תל אביב מתקיימת תחת עננה מאיימת. הפחד מעצירת פתאום, החשש מבלימה ודעיכה - מהם נוצרת העננה. המחשבות על בלק-אאוט מוכר שיחרב את העונה - זה מה שמאיים, זה מה שמכבי בודקת בכל עת אם מסתתר לה באופק. אין כמו הפסד נגד מכבי חיפה כדי לממש את האיום. זהו שורש הפרנויה - אין כמו הפסד בית פנים אל פנים מול האלופה כדי להצדיק את קיומה של העננה.

לעמוד הפייסבוק של ספורט הארץ

אז מכבי לא הפסידה אמש, אבל העננה המאיימת היתה שם. היא צצה בבלק-אאוט של עשר שניות בהן נעמדה ההגנה וקפא השוער. גולסה לקח כדור סמוך לרחבה בבלומפילד, אך כל מכבי היתה במקום אחר. היא היתה בתוך התסריט המאיים, משותקת, מתבוננת מהצד. והנה, כדור ברשת, שוויון, פוטנציאל לתפנית - שוב הטעם המוכר מכל השנים הרעות האלה. סימנים אפשריים לחזרתה של התסמונת.

משחק פושר ועצבני של עטרצילום: ניר קידר

מכאן, חיפה השתלטה, פלרטטה עם המהפך, נשקה לו, אך לא השיגה אותו. במכבי נושמים עתה לרווחה. זה כמעט קרה, אבל לבסוף לא קרה. לא ההפסד, אלא המשמעויות שלו. באמת שכבר עדיף למעוד מול רמת השרון - בכך לפחות אין משמעויות סמליות, פסיכולוגיות.

מכבי הצליחה להיחלץ אתמול מהמשמעויות, ומבחינתה זהו ההישג הגדול: הרחקת המחשבות, הפוביות, המשך שלטון האמונה, דחיקתן הצדה של בוכנות חוסר הביטחון. מנגד, כמה רחוק יכולה להגיע קבוצה שאמנם יש לה יומרות, אך מתחת לשולחן היא מרוכזת כל העת בהימלטות ממצב של חוסר ביטחון? מכבי מרגישה אנדרדוג, משוכנעת שהיא אנדרדוג וסוחבת על הגב שנים בתור אנדרדוג. היא רק מקווה שהעונה יוכח לה איכשהו שמדובר בתחושה מוטעית.

2. מכבי חיפה שוב החמיצה ניצחון, ומתישהו היא תצטרך ללחוץ על הגז. להשקיף מחצי מרחק זה בסדר, ולא להיבהל מקצב צבירת הנקודות האטי יחסית זה עוד יותר בסדר. מנגד, כל מעידה עלולה להפוך את ההשקפה של חיפה מחצי מרחק להשקפה ממרחק. בחיפה מאמינים שהם אורבים. קור הרוח נובע מהסברה שהכל עוד מוקדם, שמכבי עוד תקרוס ושהפועל תמשיך לדשדש. אם זו תכנית, אז כרגע היא עובדת. אך אם זוהי כל התכנית, חיפה עוד תמצא עצמה גומרת את העונה רק עם קור רוח.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ