מה שאלישע לוי לא רואה

כדי להפוך למאמן מצוין, לא מספיק לדבר על טקטיקה ולשנן מנטרות, אלא לראות את התמונה הגדולה. אלישע לוי לא למד את לקח הקיזוז

מוטי דה פיצ'וטו
מוטי דה פיצ'וטו

במחצית בחר אלישע לוי להוציא את תמיר כהן ולהכניס במקומו את חן עזריאל. על פניו חילוף טוב ומתבקש, בפועל חילוף שמגדיר במדויק מהו אותו משהו חמקמק שחסר ללוי כדי להפוך לקונצנזוס. מדובר בחוסר היכולת לראות את התמונה הגדולה, זאת שמתקבלת במבט ממעוף הציפור וקריאת הדברים המתרחשים מתחת לפני השטח לא פחות מאשר מניתוח הדברים שעל פני השטח.

האם אלישע לוי הוא הבעיה של מכבי חיפה? דברו איתנו בעמוד הפייסבוק של ספורט הארץ

בניתוח הדברים שעל פני השטח לוי דווקא מצטיין. יעידו על כך רשימת ההישגים והכדורגל שהקבוצות שלו משחקות. אלא שבכדורגל, משחק מורכב בגלל היתכנות של דברים שקורים רק בכדורגל, זה פשוט לא מספיק. כדי להפוך ממאמן טוב למצוין אתה חייב לזהות את המקומות בהם זו לא הטקטיקה ולא שינון מנטרות כמו "תביאו את היכולת מיום חמישי גם לליגה". אתה חייב לזהות את המקומות בהם התמונה הגדולה מראה בבירור על משהו שעומד להתרחש בניגוד לכל היגיון.

אלישע לוי תוהה איך הכל קורס לו, אתמולצילום: שרון בוקוב

כמו שקרה לו עם הקיזוז, כשלוי מחליף את כהן בעזריאל הוא כושל בקריאת התמונה הגדולה, זו שמראה לו שהבעיה רחוקה מלהיות כמות החלוצים ורק שינוי בהתנהלות ה"נורמלית" של הדברים תביא לשינוי הכתובת שמרוחה על הקיר. עלי עותמאן במקום אייל משומר וגוסטבו בוקולי במקום תמיר כהן - וייתכן שאפילו רן בן שמעון המצוין, שקרא את התמונה הגדולה אצל היריבה הרבה לפני המשחק, היה צריך להתחיל לחשוב שוב.

אצל מוטי איוניר המצב הפוך. כמי שישב מבחוץ והתבונן על מועדון נעוריו קורס פעם אחר פעם, לא משנה מי שיחק על כר הדשא, כל מה שהוא רצה זה את ההזדמנות לשנות את התמונה הגדולה. הכדורגל, עם כאלה כישרונות ובליגה שלנו בוודאי, כבר יבוא מאליו. אז איוניר משנן מנטרות לשחקנים על כך שהוא "כבר לא רואה אתכם מתאבדים אחד עבור השני", נותן הזדמנות לשחקני בית שהסמל חשוב להם ומתנהג כמו אחרון המכביסטים. על פני השטח הכדורגל עלוב עד בינוני וכל אתגר שעניינו מקצועי מסתיים במפח נפש במקרה הרע (איסטנבול, סטוק) או בנשימה לרווחה במקרה הטוב (מכבי חיפה, המחצית הראשונה אמש).

לא כדורגל גדול, אבל לפחות יש מחוייבות. שחקני מכבי תל אביב, אתמולצילום: ניר קידר

בעונה בה ליגת העל מציבה מעט מאוד אתגרים מקצועיים, אם בכלל, התמונה הגדולה מראה שמכבי תל אביב במקום הראשון ונראה שרק משהו בלתי צפוי מהסוג שאלישע לוי ודרור קשטן לא מורגלים בו עשוי לשנות את המצב. ראובן עטר, שומע?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ