גם גזען וגם לא מבין בכדורגל

מעבר להשלכות של הצעת החוק המסוכנת שמבקשת לחייב שחקנים ערבים לשיר את ההמנון, בן ארי לא מבין שהנבחרת פשוט תלויה בהם

עוזי דן
עוזי דן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

ערב גביע העולם האחרון התעורר בגרמניה ויכוח ציבורי. הנבחרת, שבחלקה הלא מבוטל מורכבת ממהגרים ומבני מהגרים, ערכה משחק ידידות, ורוב שחקניה לא שרו את ההמנון הלאומי. לרוב האוהדים לא היה אכפת, גם לא למאמן יואכים לאב. "השחקנים מזדהים עם הנבחרת, אבל צריך לזכור את המורשת שלהם", אמר. לעומת זאת, פרנץ בקנבאואר טען כי על השחקנים ללמוד את ההמנון.

האם נבחרת ישראל יכולה להסתדר בלי שחקניה הערבים?

בצרפת קרה לא פעם ששחקני הנבחרת - חלקם שחורים, חלקם מוסלמים, רבים בני מהגרים - לא שרים את ההמנון. במקרים אחרים, במשחקים שאירחו הטריקולור מדינות שהיו תחת כיבוש צרפתי כמו אלג'יריה ותוניסיה, נשמעו מהיציעים שריקות בוז למשמע ההמנון. באיטליה נשמעו תלונות של הימין הקיצוני על אזרוחם וצירופם לנבחרת של שחקנים דרום אמריקאים, בטענה כי "הם אינם איטלקים וגם לא שרים את ההמנון".

כתם שחור על נבחרת הכחול-לבן. בן אריצילום: אפלבאום תומר

אבל באף אחת מהמדינות הללו - חלקן עם עבר פשיסטי וגרוע מכך - לא צץ מחוקק כמו מיכאל בן ארי, שדורש לחייב את הערבים המשחקים בנבחרות ישראל לשיר את התקווה, או שלא יהיו בה. רעיון עוועים מסוכן. שלא לדבר על החלק השני של ההצעה, שדורש מהם לחתום על הצהרת נאמנות למדינה, ומדיף ריח של פשיזם.

בספרד, אגב, בגלל חיכוכים אתניים פשוטים בהרבה, להמנון הלאומי אין מלים, רק מנגינה. לא שחלילה צריך לבטל או לשנות את מלות התקווה, זה ההמנון ואין בלתו, אבל לבקש מבירם כיאל לשיר "ארץ ציון וירושלים" זו טפשות, לדרוש מטאלב טוואטחה לזמר "נפש יהודי הומיה" זו חוצפה, ולכפות על עלי עותמאן למלמל "להיות עם חופשי בארצנו" זה סוג של גול עצמי.

בירם כיאל במדי הנבחרת. הנבחרת זקוקה לשחקנים הערבים יותר משהם זקוקים לה

בעבר היה ברור שהצעות חוק הזויות שכאלו דינן להיות מושלכות לפח האשפה הפרלמנטרי, אבל כיום, אבוי, הכל אפשרי בכנסת ישראל. אם חלילה ההצעה תעבור, ישראל - שפעם התגאתה בהפרדת הפוליטיקה מהספורט - תהיה הדמוקרטיה היחידה בעולם עם חוק מבזה וגזעני שכזה. זה לא יעמוד בערעור לפיפ"א ולאופ"א, ובוודאי לא במבחן בית הדין העליון לספורט ‏(קא"ס‏). זה בדיוק מה שחסר לנו.

אבל הפואנטה האמיתית, זו ש"תלמידו וממשיכו של הרב כהנא" ‏(כהגדרתו‏) לא מבין, היא שיותר ממה ששחקנים בני מיעוטים בישראל צריכים את הנבחרת, נבחרת ישראל צריכה אותם. היא תלויה בהם, זקוקה להם, והיא הרבה פחות טובה בלעדיהם. מעשית, בן ארי לא רק גזען, הוא גם נגד הנבחרת.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ