העסקנים שמאחורי השביתה

אוסטפלד שואפת לחזור ולשלוט, לבריקמן אין מושג בתחום ולשני אין מנדט. האם בית המשפט יוכיח לעסקנים שהם אינם כל יכולים?

רון קופמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רון קופמן

איגוד הכדורסל ומינהלת ליגת הגברים רגילים להפסיד להסתדרות בבתי המשפט. עכשיו זה יהפוך להרגל המגונה גם עבור מינהלת ליגת הנשים.

מה אתם חושבים על ביטול העונה? דברו איתנו בעמוד הפייסבוק של ספורט הארץ

חוקי העבודה וההעסקה במדינת ישראל מציבים סימני שאלה בולטים על הדרך בה נקטו האיגוד והמינהלת בצעד התקדימי של ביטול העונה. החוק קובע כי האיגוד והמינהלת היו חייבים להתריע על אפשרות לצעד כזה בפנייה לבית דין לעבודה ולהעניק ארכה של 14 יום לאפשרות של משא ומתן מול ארגון השחקנים, שהוא הגוף המייצג של הכדורסלניות מטעם הסתדרות העובדים. התנאי של האיגוד והמינהלת היה משא ומתן ללא השתתפות ההסתדרות - צעד שבית הדין לעבודה ודאי יתייחס אליו כשייתקל בפניית ההסתדרות בימים הקרובים.

כל האמצעים להחזרת התארים כשרים בעיניה. אורנה אוסטפלד

מבחינה פוליטית-עסקנית, ליו"ר האיגוד שי שני אין מנדט ממשי. ברקע עומדות הבחירות לתפקיד היו"ר, שייערכו לכל המאוחר במאי 2012. קיימת סבירות גבוהה ששני ייפרד מהתפקיד אחרי שהוביל את הכדורסל הישראלי לשפל חסר תקדים, אולי נקודת האל חזור. ההחלטה להעביר את כדורסל הנשים למינהלת חיצונית היא אחת מנקודות השפל. ההחלטה על מינויו של הפרסומאי גדעון בריקמן לתפקיד יו"ר המינהלת התבררה כאסון. לבריקמן אין מושג בתחום, הוא אינו שולט במוקדי כוח כמו אורנה אוסטפלד, יואל לביא, שאול איזנברג ואורה גלזר. גם השחקניות לא התייחסו אליו ברצינות.

הבסיס לעימות בין ארגון השחקנים לאיגוד/מינהלת הוא שאיפתה של אורנה אוסטפלד וחברותיה מרמת השרון להחזיר את התארים שעברו לאליצור רמלה. זה לא הסתייע עם החוק הרוסי, שדרש שתי ישראליות על הפארקט בכל זמן, מאחר שהישראליות שמהוות ערך מוסף - שי דורון ולייני סלווין - משחקות ברמלה. אז במהלך עסקני הלכו על ארבע זרות. גם הצעת הפשרה של השחקניות (חוק רוסי בליגה וארבע זרות במשחקי הגביע ובפלייאוף) נדחתה על ידי העסקנים.

שי דורון חוגגת עם צלחת האליפות בעונה שעברהצילום: ניר קידר

מבחינה מקצועית, הליגה הזו מזעזעת בעליבותה. נערות מקומיות בנות 16-17 אינן יכולות להתמודד עם שחקניות WNBA והתוצר המקומי דל באיכותו. הרצון של אוסטפלד ושותפותיה - השוואת תנאים בכל מחיר - הורס את מה שנשאר, ולראייה ההופעה המחפירה באליפות אירופה.

ההחלטה על ארבעה זרים משמידה לאט אבל בטוח גם את כדורסל הגברים. המצב בו לחץ פוליטי מאפשר לגבות מס מרבי בשיעור 25% מזרים/זרות לעומת 50% ממקומיים אינו קיים בשום מקום בעולם, למעט ישראל, כך שהלובי הפוליטי בספורט גבר על האינטרס הציבורי.

הליגה פורקה, הזרות נשלחו הביתה, אך כנראה שבית המשפט יכריח את האיגוד והמינהלת לחזור בהם. מצד אחד, זה חשוב כדי להוכיח לעסקנים בגרוש שהם אינם כל יכולים. מצד שני, אין את מי ומה להחזיר לאולמות. חבל על הכסף הציבורי.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ