עד הסוף המר, בדרך כלל

בשבוע שעבר ציינתם כי לזכותו של אנדי ריד, מאמן פילדלפיה איגלס, רשומה תוצאת תיקו אחת, וגם כי המתאגרף ג'ו פרייז'ר סיים קרב אחד בתיקו. עד מתי תוצאות תיקו בענפים אלו היו אפשריות? ובכלל, באיזה ענפים משחקים היו יכולים בעבר להסתיים בתיקו, וכיום כבר לא?

עוזי דן
שווה בדיקה XL
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עוזי דן
שווה בדיקה XL

גם כיום קיימת אפשרות לשוויון בפוטבול ובאיגרוף (הסבר בהמשך). הנהגת הארכות ושינויים בחוקות הפחיתו אמנם משמעותית את הסבירות לתוצאות תיקו בענפים רבים, אך לשאלתך - אין ענף שבו היתה קיימת אפשרות לתיקו בעבר ואינה קיימת כיום, מלבד פוטבול מכללות.

פוטבול: בעבר היו הרבה יותר תוצאות תיקו ב-NFL - כל משחק שהסתיים בשוויון בזמן הרגיל (ארבעה רבעים בני 15 דקות). ב-1974 הוכנסה ההארכה ובה ה"מוות פתאומי". השיטה, שהונהגה עד אז בפלייאוף בלבד, קובעת שהקבוצה הראשונה שצוברת נקודות בהארכה מנצחת במשחק. אם אף קבוצה לא מבקיעה שער שדה או טאצ'דאון במשך 15 דקות ההארכה, המשחק מסתיים בשוויון. זה נדיר, אבל קרה 17 פעמים (רק ארבע פעמים מאז 1989, לאחרונה ב-2008). בפלייאוף, אם ההארכה הראשונה מסתיימת בתיקו (קרה חמש פעמים) הולכים לעוד אחת, וכך הלאה עד להכרעה. בפועל, משחק הפלייאוף הארוך ביותר אי פעם הוכרע 7:40 דקות לתוך ההארכה השנייה.

במכללות, תוצאות תיקו היו בעבר עניין שבשגרה. לאוניברסיטת קנזס למשל יש רקורד של לא פחות מ-57 תוצאות תיקו. בתחילת שנות ה-90' שונה החוק, וכיום תוצאת תיקו אינה אפשרית. אם אין הכרעה בהארכה הראשונה הולכים להארכה נוספת (שאינה מוגבלת בזמן, אך שתי הקבוצות חייבות להחזיק בכדור לפחות פוזשן אחד) וגם להארכה שלישית, בה כבר יש חוקים נוספים שמגדילים את הסיכוי להכרעה. בכל מקרה, ממשיכים עד שהמשחק מוכרע.

איגרוף: גם באיגרוף יש תיקו, אם כי כיום הוא יותר נדיר מבעבר. אם קרב מסתיים ללא הכרעה המנצח מוכרז על פי ניקוד שופטים, אך בחלק מהתאחדויות האיגרוף ייתכן מצב בו השופטים אינם מצליחים להגיע להחלטה. למשל, שופט אחד נתן ניצחון למתאגרף א', שופט אחר למתאגרף ב' והשלישי הכריז על תיקו. גם אם שני שופטים קובעים תיקו והשלישי מעניק את הניצחון לאחד המתאגרפים, הקרב מוכרז כ"תיקו רוב". מכיוון שכדי לזכות בתואר באיגרוף יש לנצח את האלוף, תיקו בקרב על התואר משאיר את חגורת האליפות אצל האלוף המכהן. בחלק מההתאחדויות השופטים חייבים להכריז על מנצח.

סינסינטי ופילדלפיה רושמות הישג נדיר ב-2008: תוצאת תיקו במשחק NFLצילום: גטי אימג`ס

פוטבול אוסטרלי: יש אפשרות לתוצאת תיקו במשחקי ליגה, וזה קורה בערך פעמיים בעונה. במקרה של תיקו כל קבוצה מקבלת שתי נקודות (במקום ארבע לניצחון ואפס להפסד). בפלייאוף המשחק נכנס להארכה עד להכרעה, אלא אם מדובר בגמר הליגה, "הגמר הגדול", בו שוויון בתום הזמן החוקי מוביל למשחק חוזר. אגב, עד 1986 זה היה החוק גם בגמר גביע העולם בכדורגל, אך התסריט מעולם לא התרחש בפועל.

קריקט: יש להבדיל בין תיקו לשוויון. שוויון (tie) מושג כאשר התוצאה זהה בתום האינינגים. זה קורה לרוב במשחקים קצרים בהם מספר האינינגים מוגבל. במשחקי טסט ארוכים מדובר במקרה נדיר במיוחד, שהתרחש רק פעמיים בעבר. תיקו (draw) מושג כאשר הזמן המוקצב הסתייים, ואחת הקבוצות לא השלימה את האינינגים שלה. זה קורה לא פעם במשחקי טסט (כ-20% מהמשחקים), אבל בלתי אפשרי במשחקים עם מספר אינינגים מוגבל.

בייסבול: תיקו בבייסבול הוא נדיר מאוד, אבל קיים. במכללות קיים "זמן עוצר", תקנה המאפשרת לסיים משחק שמתארך יתר על המידה על מנת לאפשר לקבוצה האורחת לחזור בזמן למכללה, מבלי לפגוע בתכנית הלימודים. במקרה כזה, כמו גם בתנאי מזג אוויר קשים, משחק יכול להסתיים בתיקו. בליגת הבייסבול היפאנית יש רק שלושה אינינגים נוספים מעבר לתשעה, ואם גם בהם לא נופלת הכרעה, המשחק מסתיים בתיקו. בליגות המקצועניות בארה"ב אין תיקו מעשית. משחק יכול להסתיים זמנית בשוויון בגלל מזג אוויר (ובעבר חשיכה, בעיה שכבר לא קיימת כיום), אבל הוא ישוחק ויושלם, מהמקום בו הופסק, במועד אחר. מקרה נדיר של תיקו אפשרי במשחק שמופסק בשלבים המאוחרים של העונה, כשהתוצאה לא משנה לשתי הקבוצות או משפיעה על קבוצות אחרות. משחק האולסטאר של 2002 הסתיים בתיקו בגלל מחסור בפיצ'רים, דבר שלא יכול לקרות במשחק ליגה רגיל.

הוקי: גם כאן, כמו בענפים אחרים, משחק שמסתיים בשוויון נכנס להארכה של "מוות פתאומי". אם בהארכה לא מובקע שער, המשחק מסתיים בתיקו. במקרה כזה, ב-NHL נהוג "שוט-אאוט" (מקביל לפנדלים), והמנצחת זוכה בשתי נקודות, כמו בניצחון רגיל. המפסידה בהארכה או בשוט-אאוט מקבלת נקודה (לעומת אפס בהפסד רגיל).

מירוצי סוסים: כששני סוסים (או יותר) מסיימים צמודים זה לזה וגם תמונות הפוטו-פיניש לא יכולות להפריד ביניהם, מוכרז שוויון והפרסים מחולקים בין הסוסים הזוכים. בעבר זה היה נפוץ, בעידן הפוטו-פיניש פחות, אבל עדיין קיים. המושג האנגלי לתיקו כזה (לא רק בסוסים, אבל הוא בא ממנו) הוא dead heat, רמז לכך שבעבר מירוצי סוסים הוכרעו בשיטת הטוב מכמה מקצים (heats), ובמקרה של שוויון המקצה המדובר נפסל, או "מת".

מירוצי מכוניות: מעשית, בספורט מוטורי אין תיקו מכיוון שהזמנים נמדדים עד אלפית השנייה. הפעם היחידה בה הוכרז על מיקום זהה היתה במירוץ נאסקאר ב-1974 (מדובר היה במקום השלישי). במירוץ פורמולה 1 ב-2002 ניסו מיכאל שומאכר ורובנס באריקלו לסיים יחד, אבל היה ביניהם הבדל של 10 אלפיות. השנה, במירוץ גראנד פרי באופנועי 125 סמ"ק, סיימו שני רוכבים בזמן זהה, אבל לפי התקנון הניצחון הוענק לאחד מהם, על סמך ההקפה המהירה ביותר.

גם זה קרה

מבעד לזכוכית

באליפות בריטניה הפתוחה בגולף ב-1948 היכה הארי ברדשואו כדור שפגע בצוואר בקבוק בירה ונכנס לתוכו. הוא החליט לא להזיז את הכדור אחורה כעונש (כפי שקורה כאשר הוא נכנס למים, שיחים וכו') אלא להכות בו בעודו בבקבוק. הזכוכית כמובן נופצה והכדור עף כעשרה מטר קדימה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ