החומר שהופך את מכבי ת"א למעוררת רחמים

הרצון, האמונה, והתקווה המתחדשת שמתנפצת כל פעם אל קרקע המציאות. גם האדומים מצפים כבר לסיום הרצף הבלתי הגיוני, אבל הנצח עדיין כאן

אלעד ליפשיץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אלעד ליפשיץ

הרצון והאמונה הם שהופכים את מכבי לפאתטית. האלמנט של התקווה המתחדשת בכל פעם, אל מול האלמנט של התוצאה החוזרת על עצמה בכל פעם. זה מה שפאתטי. האוויר שנכנס, ואז האוויר שיוצא. סימני התקווה שצצים בתחילתו של כל דרבי, אל מול הרגע שאליו הורגלנו בכל השנים האחרונות, הרגע בו הכל מתבהר: איפשהו במהלך הדרבי כולם לפתע קולטים - גם הפעם זה בדיוק אותו דרבי.

המרחב הזה הוא בלתי נגמר: בכל פעם אותה שאלה - אולי הפעם מכבי? הרי כבר לא ייתכן, ולא סביר, ולא ריאלי, ולא מתקבל סטטיסטית. אלא שאז צץ הרגע הקבוע, הרגע המבשר: גם היום - בדיוק אותו דרבי. הגיליון לכאורה חלק בכל פעם מחדש. לכאורה הוא נקי, פתוח, מוכן ומזומן לשינוי. הנה, שריקת הפתיחה: בכל דרבי מצליחים במכבי איכשהו להאמין, ומנגד בכל דרבי מצליחים בהפועל איכשהו לחשוש. ואז, שוב מגיע הרגע שבו מתברר ששינוי לא יהיה פה. לא, לא היום. היום אותו דבר, היום ללא שינוי.

אם במכבי היו פחות מאמינים, היה פחות פאתטי. וברור שהם צריכים להמשיך להאמין ולהמשיך לרצות, אבל עובדתית זהו האלמנט שמעורר רחמים. קשה לראות תקוות מתנפצות. קשה לראות את מכבי. איפשהו בסתר הלב גם בהפועל מצפים שזה כבר יסתיים. בהפועל מבינים שמדובר בסדרה בלתי הגיונית בעליל. בהפועל ריאלים. למעשה, בהפועל כבר מוכנים להיכנע בקרב אל מול הנצח, מקבלים שמתישהו הרצף ייעצר, ייגמר. שום דבר לא יכול להימשך לנצח. אבל לא. לא היום. לא אתמול. אתמול עדיין היה חלק מהנצח.

הצהובים יורדים מושפלים פעם נוספתצילום: בוקוב שרון

גם לדרבי הבא תגיע מכבי כשהיא מאמינה ורוצה - האלמנט שהופך אותה למעוררת רחמים. מכבי לא סתם חלשה, לא סתם מתבטלת בקביעות בפני הפועל. להפך, מכבי ממש רוצה וממש מאמינה. עם השנים שחקניה מתחלפים, ומאמניה מתחלפים. רק המנגינה נשארת. הם עולים לדרבי חדורים ונחושים. זהו זה, הגיע היום בו יסגרו חשבון. זהו, הגיע היום בו ישימו לזה סוף. והנה, מתישהו בחלוף הדקות, במרחק זמן מהעמימות של שריקת הפתיחה, צץ ומגיע הרגע שמבשר לכולם: גם הדרבי הזה הוא ללא שינוי, הנצח עדיין כאן.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ