אתה החוליה החלשה?

מאמנים הולכים ובאים, הקבוצות שולפות מדי יום הצעות מן המותן והמאמנים הם הנפגעים העיקרים. על השוק שמתרחש על הקווים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

שוק המאמנים בכדורגל הישראלי נראה כמו בזאר אמיתי. מאמנים הולכים ובאים, הקבוצות שולפות מדי יום הצעות מן המותן והמאמנים הם הנפגעים העיקרים. שימו לב כמה קבוצות בליגת העל החליפו כבר מאמנים השנה: בית”ר, רמת השרון, מכבי פתח תקוה, הפועל באר שבע, והפועל חיפה. במקרה של בית”ר עוד אפשר שלא לבוא בטענות למערכת כי רוני לוי עזב את הקבוצה עוד לפני פתיחת העונה ועבר לאמן ברומניה, ולדוד אמסלם היו סיבות מוצדקות לעזיבה.

לעמוד הפייסבוק של ספורט הארץ

אבל סאגת מומי זעפרן-מאיר יצחקי ברמת השרון הגיעה לפסים מגעילים ודוחים, במיוחד ודווקא כשהקבוצה היתה בתקופה יפה ואחרי שהמאמן לקה בלבו (היום מונה שייע פיינגבוים למאמן הקבוצה). במכבי פתח תקוה רצו לפטר את מרקו בלבול עוד כשהיו בשיפולי הצמרת עם 11 נקודות. לאחר ישיבה בינו לבין ההנהלה הוחלט לתת לו צ’אנס נוסף, בידיעה שההפסד הבא יחרוץ את גורלו וכך אכן קרה. רק בשבוע שעבר ולאחר זמן רב הקבוצה סוף סוף ניצחה לאחר חילופי המאמנים ובמקרה הזה הופרכה הטענה הקבועה, “מאמן חדש שווה הצלחה מיידית” (לעומת טל בנין שרשם ניצחון בהופעת הבכורה שלו בהפועל חיפה אתמול).

איוניר. עליות עם בית"ר ב"ש ונצרת עילית
איוניר. עליות עם בית"ר ב"ש ונצרת עיליתצילום: שרון בוקוב

בהפועל באר שבע קרה דבר הפוך. האוהדים שתו לניר קלינגר את הראש נוכח אי ההצלחה, אך מצד שני ההנהלה כל הזמן גיבתה אותו. דווקא לאחר ניצחון הבכורה של הקבוצה בחיפה, התפטר קלינגר והדהים את כולם. האבסורד בבאר שבע הוא שלאחר חילופי המאמנים הקבוצה לא מצליחה להתרומם ונמצאת עמוק במרתפי הטבלה. ההתפטרות של ניצן שירזי היתה טבעית לנוכח חוסר ההצלחה והחולשה שהקבוצה מפגינה מתחילת העונה.

הקבוצות מנצלות את העובדה שיש הרבה מאמנים טובים ופנויים בשוק וכולם רוצים לעבוד ולהתפרנס. בגלל זה הרבה מאמנים מתפשרים על שכר, תנאים ועקרונות בסיסיים. להרבה מהמאמנים חשוב להביא את המשכורת הביתה, אבל בתוך תוכם הם יודעים שברגע שהם חורגים מעקרונות הבסיס של האימון הם יורים לעצמם ברגל, ובכך גם חופרים לעצמם את הקבר במקרה של אי הצלחה.

עושה את המקסימום. נעיםצילום: שרון בוקוב

המצב כיום בליגת העל הוא ששתי קבוצות גדולות - מכבי תל אביב ובית”ר ירושלים, לא מצליחות, ובמקרה של המשך אי ההצלחה שם תמיד ידברו וירננו על מעמד המאמנים. העיתונות, מצדה, תחפש לירוק אש ולעשות מטעמים, ותרמוז להחלפת המאמנים.

ראשו של המאמן תמיד נמצא בסכנה לפני כל שחקן. במקרה של בית”ר האשמה היא לא רק של המאמן כי יובל נעים מוציא לפעמים מים מן הסלע והוא הגיע לקבוצה ללא תקציב ראוי וללא סגל מתאים לקבוצה כמו בית”ר. אם הוא יידע להוציא כמה שיותר נקודות קודם כל מהקבוצות הקטנות, בית”ר תתייצב באמצע הטבלה וכל נקודה מול הקבוצות הגדולות תהיה בונוס. אם לא, מעמדו יהיה בסכנה והקבוצה תידרדר מטה יותר ויותר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ