טל בנין, כשסמל יורד מכס מלכותו

מאמן הפועל חיפה הובא אליה כסמל בעידן בו לא משחקים בשביל הסמל, אבל לך תתווכח עם בן אדם שעשה גליצ'ים כשלא היה במגרש דשא

אודי שרבני
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אודי שרבני

1 שחקן עבר

הרבה פעמים מדברים על סמל, שחקן עבר, שחוזר לקבוצת נעוריו בתור מאמן. לשפה אין הרבה כלים לתאר זאת, היא מצטמצמת באפשרויותיה. בדרך כלל מדובר במלים שיוצאות מהבנק הנפשי: "הקבוצה צריכה סמל", "הוא יחדיר נאמנות" וכיוצא בזאת. הדברים הופכים כלליים מדי. הרי אם מדברים על כדורגל כמקצועני, בו השחקנים של היום כבר לא משחקים בשביל הסמל, הרי שגם "הסמל" עצמו לא רלוונטי. אולם דבר זה יתבטל אם הסמל יירד מכס מלכותו ודרך המלים ההן, כלפי השחקנים, יבטל את הדברים; "אני עשיתי פה גליצ'ים כשלא היה פה דשא ותראו לאן הגעתי כשחקן". בקיצור, אין לכם מה להגיד. בקיצור, טל בנין.

2 יובל אבידור

בתקופתו במכבי ת"א, כתבתי על אבידור משהו שאני סבור שלא הובן נכון. כן, כותב טורים הוא אולי האדם הבודד ביקום. הוא חושב שכולם זוכרים מה שכתב ולוקח מחשבות על כתפיו ובכך גם הופך בועתי מאין כמותו. המשחק אתמול, שאבידור ניצח, הוא הזדמנות טובה לחדד את מה שחשתי. הנה: הוא לא השחקן שיסחוב קבוצה, אבל אם הוא טוב, זה אומר שהקבוצה רצה. קרי, אבידור הוא שם של סיפור קצר שנכתב לפני שהסיפור נכתב. הוא "שפה מייצרת מציאות". הוא ההסתכלות הבדיעבדית על המשחק; אם היה טוב, זה אומר שהקבוצה היתה טובה. לפעמים הדברים עובדים הפוך, ובהתאם, אם יבוא המאמן שייגע נכון באבידור, הקבוצה שלו תצליח. כמעט כאמונה טפלה.

פסקול המשחק: "אדם צריך בית", השמחות

3. מכבי חיפה

מכבי חיפה נראית - פיסית - כמו דירה משומרת של דמות מפורסמת ז"ל, עומדת על כנה. דירה בעזרתה מנסה מחנכת הכיתה להעביר לילדים את מורשתה של הדמות, אבל בעצם כל בקשתה היא להיאחז בבדלי המציאות של פעם. ומה רואים בדירה? זו לא דירה של אדם ערירי, אלא מבולגנת מהצד הטוב. הדמות מתה דווקא בסוף מסיבה שמחה - שקיות במבה פזורות, בקבוקי וויסקי, הדיסק האחרון (עם שירים שמחים) שהושמע. כך נראית מכבי חיפה. ככה גם נראית דירה אחרי שמסתיימים שבעת ימי האבל אחרי שכל המנחמים הלכו עם מצפונם ואין מי שינקה. אין הבדל בין דירות של סיום מסיבה לכאלו של סוף ימי האבל. מה שכן יש זו הצטברות. יש ועד הבית. יש ועד הבית במכבי חיפה?

יש מאמן על הקווים, בניןצילום: שרון בוקוב

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ