הפודיום של השכן זהוב יותר?

האם ישראל היא אימפריה אולימפית בהשוואה לשכנותיה? מסתבר שלא

עוזי דן
שווה בדיקה, XL
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עוזי דן
שווה בדיקה, XL

אומרים שהספורט כאן לא ברמה גבוהה, אבל בהשוואה לשכנות שלנו, נדמה לי שישראל היא מעצמה אולימפית. חוץ מהאתלטית הסורית ראדה שועה ואולי איזה מתאבק או מרים משקולות, אני לא יכול לזכור מדליות אולימפיות ממצרים, סוריה, ירדן, לבנון, הרשות הפלסטינית, עיראק או סעודיה. חבריי אומרים שאני טועה, האם כך הדבר?

יהודה ישראלי

חלק מהשכנות שלנו אולי מפגרות אחרי ישראל בספורט האולימפי. אך באחרות ניתן רק לקנא:

» מצרים

ראדה שועה. הישג שהאתלטיקה הישראלית יכולה רק לחלום עליוצילום: אי-אף-פי

גדולה מישראל ומשתתפת במשחקים האולימפיים החל מ-1912. המצרים היו למעצמה גדולה בהרמת משקולות, וגם כיום הם מצטיינים בענפי הקרב כמו היאבקות, איגרוף וג'ודו. מצרים זכתה במדליות בענפים מגוונים. ב-1928, באמסטרדם, זכו המצרים בארבע מדליות - שתיים מזהב (היאבקות והרמת משקולות), אחת מכסף ואחת מארד (שתיהן בקפיצות למים). גם מברלין 1936 וגם מלונדון 1948 חזרו המצרים עם חמש מדליות, ובכל אחת מהן זכו בשתיים מוזהבות בהרמת משקולות.

בהמשך חלה ירידה בהישגיהם, אבל בשנים האחרונות המצרים שוב יכולים להרים ראש. כשישראל התרגשה באתונה מהזהב הראשון והיחיד של גל פרידמן, המצרים שמחו מהזהב הראשון מאז 1948 (והשביעי בסך הכל), שהשיג קראם ג'אבר בהיאבקות (יווני-רומי). באתונה, האולימפיאדה הטובה ביותר של ישראל (זהב אחד וארד אחד), השיגו המצרים מדליית זהב אחת, אחת מכסף ושלוש מדליות ארד. בבייג'ין זכו המצרים, כמו ישראל, במדליית ארד בודדת. בסך הכל, למצרים 24 מדליות אולימפיות - שבע מוזהבות, שבע מכסף ו-10 מארד - בשישה ענפי ספורט שונים.

» סוריה

לסורים, שהשתתפו ב-11 אולימפיאדות, שלוש מדליות - ארד באיגרוף ב-2004, כסף בהיאבקות (חופשי) ב-1984, ומעל כולן, מדליית זהב באתלטיקה באטלנטה 1996. אלא שהאחרונה הושגה בקרב שבע על ידי ראדה שועה הגדולה שהיתה גם אלופת עולם. מדליה כזו, עם כל הכבוד, שווה יותר מכל המדליות כחול-לבן בג'ודו ובשיט גם יחד.

» לבנון

השכנה מצפון החלה להשתתף במשחקים ב-1948. למרות המשלחות הצנועות ששלחה, יש לה ארבע מדליות - שתיים מכסף ושתיים מארד: שלוש בהיאבקות (יווני-רומי) ואחת בהרמת משקולות. לבנון, אגב, היא משתתפת קבועה גם במשחקי החורף.

» ירדן

השכנה ממזרח הצטרפה למשחקים רק ב-1980, ובדרך כלל שולחת נציגים בודדים. בשמונה האולימפיאדות בהן השתתפה, לקחה חלק רק בחמישה ענפי ספורט ומעולם לא זכתה במדליה.

» הרשות הפלסטינית

לאחר שהוכרה רשמית כחברה בוועד האולימפי ב-1995, החלה פלסטין להשתתף במשחקים ב-1996. מאז היא שלחה שניים עד ארבעה ספורטאים לכל אולימפיאדה, בדרך כלל אתלטים ושחיינים, שסיימו במקומות האחרונים וכמובן לא זכו במדליה.

» ערב הסעודית

הסעודים השתתפו לראשונה במשחקים ב-1972 (והחרימו את אלה של מוסקווה 1980, כמו רוב בעלות הברית של האמריקאים). במשלחות הסעודיות, אגב, נכללים רק גברים, בעוד שלנשים, על פי חוק, אסור להשתתף. הדבר הביא לקריאות לביטול השתתפות הסעודים במשחקים. הסעודים מצטיינים באתלטיקה, בקליעה וברכיבה והשיגו בסידני 2000 את שתי המדליות היחידות שלהם - כסף יוקרתית ב-400 מטר משוכות וארד בקפיצות סוסים.

» עיראק

העיראקים הצטרפו למשפחה האולימפית ב-1948, אבל נעדרו כמה פעמים מהמשחקים. המדליה היחידה שלהם היא ארד בהרמת משקולות ב-1960. בטורניר הכדורגל האולימפי באתונה 2004, בזמן בו מתחוללת מלחמה במדינתם, הדהימו העיראקים וסיימו במקום הרביעי, כפסע ממדליה היסטורית.

» האפריקאיות

במקרה או שלא, השאלה לא כללה את מדינות צפון אפריקה, אך לאלו הצלחות כבירות. לאלג'יריה (שהחלה להשתתף באולימפיאדה ב-1984) לא פחות מ-14 מדליות, בהן ארבע מזהב ושש באתלטיקה; לתוניסיה שבע מדליות (ארבע באתלטיקה) ושתיים מזהב; מרוקו זכתה ב-18 מדליות באתלטיקה בלבד (שש מזהב) וב-21 בסך הכל.

גם זה קרה

עין עקומה

ביל נוקס השיג משחק מושלם בבאולינג, כלומר הפיל את כל הפינים בכל 12 הפריימים. זה בהחלט לא נדיר וקורה הרבה, אבל נוקס עשה זאת בשנות ה-30' בפילדלפיה, כשמולו מסך ברזל כמעט עד לגובה המסלול - "על עיוור"

באיראן מעשירים מדליות

היא אולי לא שכנה של ישראל וגם לא מדינה ערבית, אבל איראן ודאי נחשבת כיום לאויבת הגדולה. ספורטיבית, מדובר במעצמה אולימפית של ממש עם הישגים גדולים, גם אם רק בשלושה ענפים.

האיראנים החלו להשתתף במשחקים האולימפיים ב-1948, וכבר אז זכו במדליה ראשונה. מאז, רשמו לזכותם לפחות מדליה אחת בכל אולימפיאדה בה השתתפו (את מוסקווה ולוס אנג'לס החרימו). הם זכו גם במדליית זהב אחת לפחות בארבע האולימפיאדות האחרונות. בסך הכל מחזיקים האיראנים ב-48 מדליות - 11 זהב, 15 כסף ו-22 ארד. מתוך כלל המדליות, 32 מהן (חמש זהב, 12 כסף ו-15 ארד) הושגו בענף ההיאבקות.

בין הספורטאים האולימפיים הבולטים של איראן בשנים האחרונות אפשר להזכיר את חוסיין ראזהזאדה, פעמיים אלוף אולימפי (2000 ו-2004), ארבע פעמים אלוף העולם בהרמת משקולות וכיום מאמן הנבחרת הלאומית; וכן את חאדי סאי, זוכה שתי מדליות זהב ואחת מארד בטאקוונדו בשלוש האולימפיאדות האחרונות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ