קבוצה מאוזנת מדי

בקבוצה מאוזנת במידה יש היררכיה ברורה. במכבי חיפה, פתיחה בהרכב או ישיבה על הספסל דומה יותר לרולטה רוסית מאשר להחלטה מקצועית

שלומי ברזל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שלומי ברזל

בשלב מסוים, אני מודה, הפסקתי להתעניין בהרכבים שאלישע לוי מעלה. האמת, גם מרבית החילופים שלו כבר לא מטרידים אותי. זה קרה לפני כחודש לערך, כשהבנתי, באיחור אין טעם לכחד, שלוי יכול לכל היותר להחליף שמות, אולי גם מספרים, אבל המהות זהה. מכבי חיפה, שבנו יחד העונה יעקב שחר ואלישע לוי, היא קבוצה עם סגל רחב מדי וחד מימדי. לוי יכול להחליף משבוע אחד לאחר את כל ה-11 שלו וזה עדיין יראה וירגיש זהה. למה? כי זה פשוט אותו הדבר.

הספסל של חיפה, למשל, ולא משנה מי מאייש אותו כרגע, הוא העתק מושלם להרכב שרץ באותם רגעים על כר הדשא. תחשבו על זה, האם יש הבדל אמיתי בין שראנוב לדוידוביץ'? איזה מהפך יתרחש בבחירת שניים משלושת הבאים: פאלח/בוליאט/איציק כהן? ובאגף ימין, מה בדיוק מבחין בין משומר, עותמן או דגני? וכך זה נמשך. וזה עוד המקרה הטוב, כי לטוואטחה החלש להחריד אין אפילו העתק שיכול לאיים עליו במשהו. ואלון תורג'מן, הוא בכלל מייצר איזה לחץ על עמאשה, החלוץ עם הכי הרבה שערים (13) והכי מעט נוכחות? וקטן, יחיא, תמיר כהן, ורד, גולסה, בוקולי וימפולסקי, מה בדיוק ההבדל ביניהם, מה מייחד אחר מהאחר, איזה ערך מוסף יש לאחד מהם על האחרים?

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הכתבות מספורט הארץ ישירות אליכם

סגל רחב מדי וחד מימדי. עמאשה (מימין) וקטןצילום: שרון בוקוב

בקיץ, כשנבנה הסגל, העדיפו בחיפה ללכת על מודל שמבקש ליצור תחרות על ההרכב בין השחקנים ולא על קבוצה בה יש לפחות שמונה שחקנים מובילים, שעולים באופן משמעותי על כל האחרים. עיבו, עיבו ועיבו ובסוף גילו שיש להם יותר מדי מאותו הדבר. על פי רוב נוטים לחשוב שקבוצה מאוזנת היא ערובה ליציבות ולהצלחה, אבל חיפה של העונה היא דוגמה לקבוצה מאוזנת מדי. קבוצה מאוזנת במידה, היא גם כזאת שיש בה היררכיה ברורה. למאמן ולשחקנים. בקבוצה מאוזנת מדי כמו חיפה, כל שחקן שעולה בהרכב יודע שעל הספסל יש שחקן טוב לפחות כמותו, וכל מי שנשאר מחוץ ל-11 הראשונים לא משוכנע שהוא גרוע יותר מזה שפתח על חשבונו. פתיחה בהרכב או ישיבה על הספסל בסיטואציה כזאת דומה יותר לרולטה רוסית מאשר להחלטה מקצועית.

התסבוכת הזאת תייצר לחיפה עוד קיץ לא פשוט. אם כולם זהים, איך בדיוק מפרידים את הקבוצה הסיאמית הזאת, איך מנפים את מי שהם טיפ טיפה פחות גרועים ובונים משהו חדש לגמרי, שונה לחלוטין מהכלום שנמצא בימים אלה על כר הדשא בקרית אליעזר או על הספסל. בכל מקרה, מומלץ ליעקב שחר להצטייד בהקדם בפינצטה ובזכוכית מגדלת של שען חירש.

מה זה משנה את מי הוא מעלה בהרכב. אלישע לוי, אתמולצילום: נמרוד גליקמן

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ