להעניש גם את ליוורפול

ההפגנה למען לואיס סוארס וגילויי ההזדהות עימו בעיר ליוורפול הם חמורים הרבה יותר מעצם העבירה האתית של השחקן

חיים ברעם
"כל העיר", ירושלים
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חיים ברעם
"כל העיר", ירושלים

המנג’ר המיתולוגי של ליוורפול, קני דלגליש, רתם בשבוע שעבר את שחקניו הצייתנים למופע של הזדהות עם החלוץ מאורוגוואי, לואיס סוארס, שהורחק משמונה משחקי ליגה בגין הערה גזענית שזרק כלפי פטריס אברה, המגן הצרפתי של מנצ’סטר יונייטד. השחקנים הופיעו למשחק החוץ נגד ויגאן אתלטיק עם חולצות שעליהן הודפסה תמונתו של סוארס שהוא לכל הדעות אחד מהחלוצים הטובים בעולם כיום. להפגנה למען סוארס צורף גם המגן האנגלי השחור של אנגליה, גלן ג’ונסון, כדי לטשטש את העובדה שאנשי ליוורפול הפגינו לא רק לכבוד חברם, אבל גם למען הגזענות.

על העובדות כמעט שאין מחלוקת. סוארס הטיח בפני אברה את הביטוי “ניגרו” שבעשורים האחרונים הוגדר בכל העולם הנאור ככינוי מבזה, שבא להשפיל ולהפחית מאנושיותם של השחקנים השחורים. אנגליה של שנת 2011 איננה אלבאמה של שנות ה-40 במאה הקודמת, וההתאחדות האנגלית פועלת בהצלחה נגד גילויי הגזענות ורותמת את טובי אנשי המקצוע במדעי החברה ואת הכדורגלנים בעבר ובהווה למערכה הזאת.

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הכתבות מספורט הארץ ישירות לפייסבוק שלכם

סוארס (שני מימין) וחבריו עם חולצות חולצות שעליהן הודפסה תמונתו של החלוץצילום: רויטרס

כחלק מתהליך ההתקרנפות, בישראל היו פרשנים שהאשימו את האנגלים בצביעות. מוטב לנו להסתייג בפומבי מההאשמה הזאת. התרבות הספורטיבית של ימינו איננה אלא מאבק של האתיקה והמוסר נגד הפרימיטיביות הגזענית שפושה היום בכל חלקה טובה. אם זה “טבעי” להשפיל יריב ספורטיבי באמצעות אפיון ששימש את סוחרי העבדים מאפריקה, הרי שמטרתה של הציוויליזציה היא לרסן את האינסטינקט לטובת שיקול הדעת וההתנהגות הנאותה כלפי כל אדם, בלי קשר לצבע עורו או לדתו. בשנת 1975 הכריחו גם שחקנים ערבים בישראל לצעוד תחת הסיסמה “כולנו ציונים”, אבל כיום לא נוהגים לרתום אנשים למאבק נגד עצמם.

קיימים חילוקי דעות מלומדים וכאילו מתוחכמים לגבי משמעות הביטוי “ניגרו” בתרבות הדרום אמריקאית לעומת המקובל במערב אירופה. היו שהצביעו גם על מוצאו המעורב של סוארס עצמו. כל זה לא משנה את המצב העקרוני: חלוץ ליוורפול כעס על מגן יונייטד; אירועים כאלה מתרחשים בכל משחק פעמים רבות. אבל הוא בחר לקלל אותו על רקע מוצאו וצבע עורו השחור ועל כך הוא חייב לבוא על עונשו החמור. לכל עונש יש גם מימד הרתעתי. הגזענות היא מחלת רוח קולקטיבית שיש להילחם נגדה בכל האמצעים, וההתאחדות האנגלית נהגה נכון (אולי קצת בקשיחות) בחלוץ שנמצא באירופה כבר שנים רבות וחייב להפנים כמה כללי התנהגות בסיסיים.

ההפגנה למען סוארס וגילויי ההזדהות עימו בעיר ליוורפול הם חמורים הרבה יותר מעצם העבירה האתית של השחקן. כאן כבר לא מדובר על התפרצות ספונטנית, אלא על מערכה ממוסדת שניזונה גם מהסירוב של ציבור גדול לקבל על עצמו את כללי התקינות הפוליטית הליברלית. לכן חייבת ההתאחדות האנגלית להעניש גם את ליוורפול ולקבוע בכך, שהזדהות מאורגנת עם הגזענות כרוכה בעונש קשה לא פחות מזה שספג סוארס עצמו.

מבחינתם הוא זכאי. אוהדי ליוורפולצילום: אי-אף-פי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ