לונדון מתמרקת לקראת האולימפיאדה

פתאום צצים האיצטדיון האולימפי ובריכת השחייה ובמקום השממה האורבנית נראה פארק ירוק. השאלה הגדולה היא מה יהיה אחרי האולימפיאדה

שאול אדר
לונדון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שאול אדר
לונדון

ההבטחה הגדולה של לונדון בזמן התחרות על אירוח המשחקים האולימפיים נגעה למרחב העירוני. הבסיס למועמדות היה חידוש האזור המזרחי והמוזנח של העיר, וברכבת המובילה לאתר האולימפי ישנו רגע בו ההבטחה מתממשת. פתאום צצים האיצטדיון האולימפי, בריכת השחייה, הפסל הענק של אניש קאפור ועל בניין ישן הולך ומתגלה ציור קיר אולימפי. השמים כמעט נקיים ממאות המנופים שניצבו באתר במשך שנים, ובמקום השממה האורבנית נראה פארק ירוק ומבנים חדשים שמחכים לספורטאים ולצופים.

בסטרטפורד, שער הכניסה האולימפי, השינוי מושלם. אזור בו היו תחנות רכבת ואוטובוס קודרות הפך ל"ווסטפילד", מרכז קניות חדש. אתו צצו גם התיירים. ממול, ניצב מרכז קניות אחר. כשנפתח, בשנות ה-70', אמרו שהוא דוגמה קיצונית לתרבות הצריכה, שישנה את פני האזור. היום, במיוחד לעומת הקניון הענק שמעבר לכביש, נראה כאילו קפא בזמן.

שורת חנויות וכוכים של הכל בפאונד ניצבים מול השדרה המרכזית של דוכני פירות, ירקות ובגדים זולים במיוחד. כמה מהחברות המוכרות מיוצגות גם הן ברחוב הראשי, אבל רוב העסקים הם בבעלות פרטית ומקומית, קוקנים אוהדי ווסטהאם ומהגרים מכל רחבי העולם. עבורם לונדון 2012 היא תפנית מרכזית בחיים.

כך משנה סטרטפורד את פניה לקראת הקיץצילום: שאול אדר

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הכתבות והעדכונים ישירות אליכם

אחר הצהריים ב-14 בפברואר, שני מרכזי הקניות מוצפים בקונים. על פניהם פאניקה, לאו דווקא רומנטיקה. "העסקים טובים", אומר ג'ון, בעל דוכן בגדי ילדים, "אנשים קונים לקראת חג האהבה. 'ווסטפילד' לא מהווה תחרות, הוא יקר ומיועד לשוק אחר. השאלה היא מה יקרה כאן בזמן המשחקים, אותם לא אלך לראות. המארגנים רוצים לסגור אותנו מטעמי ביטחון, ואם לא נקבל פיצוי מדובר באובדן הכנסה רציני. אם יתנו לנו לעבוד או שיפצו אותנו באופן הולם, אין לי בעיה. אני זוכר מה היה כאן. זו היתה שממה ואני שמח לראות את האזור מתחדש. אבל השאלה הגדולה היא מה יהיה אחרי האולימפיאדה. אם ווסטהאם תעבור לשחק באיצטדיון האולימפי, זה יהיה מצוין לעסקים ולאזור. אם ייכנסו למשרדים חברות היי-טק, זה יעזור. אם המתקנים יעמדו ריקים, זה יהיה אסון".

ג'ייס, צעיר העובד בחנות ספורט, מספר: "החלום שלי הוא לראות את יוסיין בולט. אני מוותר על שחייה צורנית ועל משחק כדורגל בין שתי נבחרות לא חשובות, אבל מת לראות את יוסיין. כל הזמן מבטיחים כרטיסים לצעירים מקומיים אבל אני לא בונה על זה, בטח לא לריצת 100 מטר. בכל מקרה זה מרגש, יש יותר עבודה והתרגשות באוויר. זה אזור קשה. בזמן המהומות בקיץ הסתגרנו כל הלילה בחנות ושנה מאוחר יותר כל העולם יבוא לסטרטפורד, לחצר שלי".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ